Skvelé monológy postáv vo filmoch
Vynikajúci scenár je vec, ktorú potrebuje každý skvelý film. Bez kvalitných replík to proste nejde. A filmy, ktoré si ukážeme v tomto rebríčku, majú naozaj skvostné textové predlohy, čo dokazujú nielen rozhovory medzi jednotlivými postavami.
Okrem dialógov sú totiž veľmi dôležité aj monológy. Práve tie si diváci dokážu pamätať celé roky. A preto vám v tomto článku ukážeme 10 najlepších monológov postáv v histórii kinematografie. Ktorý fantastický prejav podľa vás získal prvé miesto?
10. 96 hodín (2008) – „I will find you, and I will kill you…“
Akčný film 96 hodín v podstate resetoval kariéru Liama Neesona. Ten sa po úžasnom komerčnom úspechu tohto filmu stal akčným hrdinom. Príbeh o tom, ako bývalý špeciálny agent likviduje albánsku mafiu v Paríži kvôli záchrane svojej dcéry, zaujal divákov po celom svete.
A hlavne divákov zaujal fantastický monológ hlavnej postavy, ktorá sa cez mobil prihovárala samotným únoscom jeho dcéry. Práve tento monológ rezonoval v hlavách divákov po celom svete. Na jeho tvorbe sa podieľal jeden z najuznávanejších scenáristov na svete Luc Besson (Taxi, Piaty element).
9. Pán prsteňov: Dve veže (2002) – „I can’t do this, Sam“
Zrejme na svete neexistuje človek, ktorý by spochybňoval kvalitu trilógie Pán prsteňov (2001 až 2003). Pod taktovkou režiséra Petera Jacksona v tejto sérii odznelo pár skutočne fenomenálnych monológov. Hlavne čo sa týka nabudenia vojakov pred bojom. Lenže nielen bojovné monológy v tejto sérii vzbudzovali u divákov silné emócie.
Veľmi pamätný je Samov monológ v druhej časti série. Frodo takmer podľahol moci prsteňa a takmer prebodol svojho verného spoločníka na cestách. Hneď potom Frodo predniesol slová: „Ja to nedokážem.“
Na tieto slová nadviazal Sam, ktorý najskôr hovoril o tom, že by na takomto mieste ani byť nemali, no potom celú svoju reč uzavrie tým, že vo svete je stále dostatok dobra a že za jeho záchranu pred Sauronom stojí za to bojovať.
8. Temný Rytier (2008) – „You look nervous…“
Temný Rytier v podstate preslávil dnes už Oscarom oceneného režiséra Christophera Nolana (Oppenheimer, Počiatok). Z komiksového filmu totiž vytvoril extrémne dramatický akčný triler s fantastickými postavami a hercami. Divákov najviac oslovil výkon Heatha Ledgera čoby Jokera.
Dnes už nebohý austrálsky herec poňal túto postavu ako anarchistu, a to bolo len dobré. Jedným z najviac pamätných scén z tohto filmu je práve tá, v ktorej Joker vysvetľuje Rachel Dawesovej, odkiaľ má svoje jazvy. Tento fantastický monológ spolu s hudbou od legendárneho Hansa Zimmera tvoria jeden úžasný filmový zážitok.
7. Šťastie na dosah (2006) – Don’t ever let somebody tell you, you can‚t do something…“
Smutný film o živote s tým najkrajším koncom. Aj takto by sa dal opísať dnes už kultový film Šťastie na dosah. V ňom svojím výkonom exceloval Will Smith, ktorý si za svoju prácu na tomto filme vyslúžil druhú nomináciu na Oscara v kariére. Pri predvádzaní tohto skvelého výkonu mu pomáhal aj jeho syn Jaden Smith.
Medzi najviac ikonické scény patrí určite aj tá, v ktorej postava Willa Smitha hovorí svojmu synovi o tom, aby si nikdy od nikoho nenechal hovoriť, že niečo nedokáže. Tento monológ je ešte viac spätý so silnými emóciami, pretože prišiel potom, čo samotný Chris Gardner (Smith) povedal svojmu synovi, že zrejme nebude dobrý v basketbale, pretože ani on v ňom nebol dobrý.
6. Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) – „Rehabilitated? For me it is just a word…“
Podľa knižných predlôh od Stephena Kinga (To, Osvietenie) vzniklo už mnoho filmov. Tým najuznávanejším je však rozhodne Vykúpenie z väznice Shawshank. Pre mnohých kritikov či divákov je to ten najlepší film na svete.
Mnoho scén z tohto filmu obsahuje skvelé dialógy či monológy. Jeden z tých najznámejších predviedol Morgan Freeman, čoby Red.
Ellis Redding prezývaný Red si v Shawshanku odpykával doživotný trest. Každých 10 rokov však mal šancu dostať sa von na podmienku. Stačí ak presvedčí komisiu o tom, že sa napravil. Vo filme sme trikrát videli, ako sa Red touto cestou snaží dostať von. Na tretíkrát, keď on samotný po prvýkrát hovoril od srdca a pravdivo, sa mu to aj podarilo.
5. Pán Prsteňov: Návrat kráľa (2003) – „A day may come, when the courage of men fails…“
Ako sme už spomínali, v sérii Pán prsteňov odznelo pár skutočne excelentných bojových monológov. Hneď niekoľko z nich predniesol Aragorn v podaní Vigga Mortensena. Ten sa tak vžil do svojej postavy, že ho režisér Peter Jackson aj mimo kamier volal Aragorn. V poslednej časti a poslednej tretine série predviedol hádam najpamätnejšiu reč pre nabudenie vojakov pred bránami Mordoru.
Gandalf, Gimli, Legolas a ďalší vojaci sa v poslednej tretine filmu snažili odviesť pozornosť celého Mordoru od Froda a Sama, ktorý sa už konečne dostali k svojmu cieľu a môžu tak zničiť prsteň moci. Aby to však dokázali, musí Spoločenstvo prsteňa spojiť všetky svoje sile proti obrovskej presile. Takýto boj chce poriadnu dávku nabudenia od svojho generála. A presne to Aragorn urobil! (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)