Slovensko v 100 Hour Film Race
Slovenská kinematografia má momentálne opäť veľkú príležitosť, ako zaujať filmových nadšencov zo zahraničia. Nadaní filmári z našej krajiny totižto zabojujú o priazeň v medzinárodnej súťaži/výzve s názvom 100 Hour Film Race. V čom to vlastne spočíva? No a ako presne mladí študenti a producenti Martin Hudák a Milan Janáči dúfajú, že porazia svoju konkurenciu? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o kinematografickom závode s časom!
Zdroj: TSUnikátna súťaž
Každoročná pútavá výzva prichádza priamo z Hollywoodu v USA, srdcia svetovej filmovej výroby. Otvorená je bez akéhokoľvek obmedzenia pre tímy zo všetkých krajín sveta, ktoré majú záujem o zdravú kompetitívnosť v príjemnej súťaži. Do tohtoročnej výzvy natočiť film za krátkych 100 hodín sa prihlásil aj tím zo Slovenska, ktorý, ako dúfame, vo veľkom predvedie naše umenie aj v zahraničí.
Tím filmárov, ktorí si zasúťažia, dala dokopy produkčná spoločnosť OREO. Pod vedením producentov Martina Hudáka a Milana Janáčiho, nakrúca tento tím krátky súťažný film pod vedením režisér Richarda Blumenfelda, ktorý Slovensko do súťaže zaregistroval. Kinematografický závod s časom odštartoval vo štvrtok 7. decembra a deadline na odovzdanie svojich krátkych filmov majú súťažiaci v pondelok 11. decembra. Našu účasť vo filmovej výzve komentoval jeden z odhodlaných producentov takto:
„Nikdy som sa do žiadnej takejto súťaže neprihlásil. Richardov nápad ma zaujal a presvedčil, aby sme do toho išli, veď ide len o 4 dni. Javí sa mi to ako dobrý projekt, kde môžeme vyskúšať nových ľudí, s ktorými by sme neskôr pracovali aj na komerčných zákazkách.“
Ukážka z nakrúcania:
V čom spočíva tohtoročná výzva?
Súťaž, aby toho nebolo málo, nie je zaujímavá len krátkym časom, ktorý jednotlivé tímy na spracovanie svojho námetu dostanú. Zúčastnení filmári totižto dostali v deň štartu odpočítavania tri ďalšie pokyny; Téma: Záhada, Rekvizita: Medaila, Akcia: Umývanie. Práve tieto prvky musia do filmu zapracovať. V časovom limite 100 hodín musia vymyslieť námet, napísať scenár, nakastovať hercov, nakrútiť samotný film, postrihať ho, pridať hudbu a snímku finálne spostprodukovať, po čom môžu odovzdať finálny výsledok. Minimálna ani maximálna dĺžka deja nie je obmedzená, čo znamená veľkú kreatívnu voľnosť.
Ak vás zaujíma, čo všetko sa dá spraviť za krátkych 100 hodín, určite si pozrite filmy, ktoré minulý rok vyhrali prvé, druhé a tretie miesto. Okrem kategórie najlepšej snímky však organizátori taktiež vyhodnocujú ďalšie kategórie, ako najlepšia réžia, scenár, herec, herečka, zvuk, animácia, kostýmy atď. My týmto chceme nášmu tímu popriať veľa šťastia a úspechu.