2. séria The Umbrella Academy RECENZIA
2. séria The Umbrella Academy RECENZIA – Stará známa rodina s novými problémami. To hlásal aj oficiálny plagát k nej, pri ktorom sme sa snažili lúštiť, čo nás čaká. Netflix nám teraz po roku priniesol konečne toto pokračovanie, ktoré v niektorých smeroch pôsobilo ako ľahký reštart tohto komiksom inšpirovaného seriálu. Tu sa nebojí ísť podobne šialene ako predloha, čo skutočne vychádza.
Stretávame sa logicky opäť zo súrodencami z rodiny Hargreeves. Podarilo sa im uniknúť apokalypse z roku 2019 a nešikovná cesta v čase ich rozhádzala v rozličných obdobiach od roku 1960 po 1963. Práve v roku 1963 prichádza ako posledný Päťka, aby bol svedkom toho, ako USA napadli sovietske tanky a znovu prichádza apokalypsa. Tentokrát nukleárna.
Samozrejme, že to súvisí s prezidentom Kennedym a jeho atentátom. Pätka je teda poslaný niekoľko dní pred túto udalosť, aby našiel, zozbieral a pripravil na to zvyšok svojej rodiny. Lenže každý z nich má vlastný spôsob, ako v tomto období žije. Diego je zavretý v blázinci, Allison má manžela a bojuje za práva černochov.
Postavy dobre známe aj nové
Jednoducho, každá z postáv opäť niečím prechádza. Vanya trpí stratou pamäte a vôbec nevie, čo spôsobila v primárnej časovej línii. Jej bratia a sestra teda musia prijať iný spôsob, ako k nej pristupovať, aby sa história neopakovala. Lenže, čo keď je to vždy Vanya…?
Všetci prešli aj zmenou svojho vzhľadu. A musíme povedať, že veľmi vydarene. Nový image pristane každému z nich a pôsobia akosi viac dospelo. Diego ako Antonio Banderas? Veď uvidíte. Najlepšie sa to určite vyjadrí priamo citátom jedným z nich: „Zdá sa mi to, alebo sme všetci akosi viac sexi?“
Do kombinácie sa nám samozrejme mieša aj Komisia, ktorá opäť poslala vrahov na konkrétnu misiu. Tento raz je to trojica švédskych bratov, ktorí sa správajú… no, jednoducho ako praví stereotypní Škandinávci. A kto Komisiu opäť vedie, to vás prekvapí. Verte nám, že hovoriaca ryba nie je najväčším šokom.
Takto nás samozrejme čaká množstvo dejových zvratov. Keď si myslíte, že nás už nedokážu viac dostať, tak sa opäť vyskytne niečo, čo to veľmi rýchlo vyvráti. A aby toho nebolo málo, tak sa k všetkým momentom pridá ešte aj starý známy otec našich súrodencov. Aj Reginald si tu zahral nemalú úlohu, ale aj tak sa na konci pýtame, o čo mu sakra ide?!
Dozvieme sa opäť niečo málo z jeho minulosti a dokonca aj to, akú v nej zohral úlohu. Nevidíme ale iba jeho samotného, ale aj tých, čo ho od začiatku obklopujú. Iba malá ochutnávka bez väčšieho prezrádzania – uvidíme ako to bolo s Pogom (a prečo zachováva takú lojálnosť) a dokonca sa pristavíme aj pri mame našich súrodencov.
Boj schopnosťami oproti vnútorným bojom
2. séria sa naozaj nebojí pustiť do ničoho. Pri žiadnej z postáv si nemôžete byť istý, či sa dožije ďalších minút. Neštítia sa ani násilia, pri ktorom len vyvaľujete oči, ale vždy do situácie akosi zapadne. Ak máme totiž skupinu, čo vraždí naprieč celými vekmi, tak to akosi čakáte.
Súrodenci stále pracujú so svojimi schopnosťami akosi opatrne. Najvyšší bod prišiel hneď pri začiatku úvodného dielu, keď sa prejavili naplno a dostali sme prepracovanú akčnú scénu na jeden záber. Určite by nebolo na škodu, ak by sme takých videli viac (aj keď finálny súboj je tiež lahôdka pre oči), ale tvorcovia sa rozhodli porciovať sily hlavných postáv postupne. Zrejme, aby sme videli ich vývoj.
Na ten sa pozeráme aj v samotných životných príbehoch jednotlivých charakterov. Vytvorili si vzťahy, keď nevedeli, či sa niekedy dostanú zo 60. rokov. Je niekedy až nepríjemné sledovať, ako sa museli vyrovnať so stratou. A verte, že na to príde. A čakajú nás aj nejaké staré lásky, ktoré nemusia vždy dopadnúť tak, ako by sme chceli.
Odrážajú totiž aj dobu, v ktorej sa odohrávajú. Seriál nám ukazuje, ako vedeli byť 60. roky kruté k niekomu, kto sa odlišuje od zaužívaného priemeru. Preto, ak sa niektorí rozhodnú používať v dielach homosexuálne páry alebo postavy inej pleti za účelom politickej korektnosti, tu je to inak. Skutočne odrážajú dobu a vidíme, že postavy musia bojovať aj takýmto spôsobom. A môže to byť ťažší boj ako päsťami.
Môžeme však mať pocit, že niektoré motívy sa opakujú viac, ako by sa mali. Čiastočne je to pravda, ale je to skôr na pozadí, ako hlavná zložka. Dôležité je, že aj keď máme niečo, čo čakáme a opakuje sa to už viackrát (ako napríklad Klausove závislosti), nikdy nás pri tom nenechajú dlho a vždy prinesú niečo nové, čo zmení náhľad na postavu (Klausa budete chudáka opäť ľutovať).
Hudba
Od zrád (o ktoré nebude núdza) a dejových zvratov sa pozrieme aj trochu iným smerom. The Umbrella Academy je natočená opäť majstrovsky a dejom nás sprevádza dynamika, ktorá je k celkovému dojmu potrebná. Pri pomalších scénach sa tempo rovnako uvoľní, aby ste mali čas sa pripraviť na to, čo znovu príde.
K tomu dopomáha aj skvele vybraná hudba. Je zostrihaná tak, aby podčiarkla jednotlivé scény, alebo dopĺňa ich humornosť. Napríklad ťažký súboj za zvuku skladby od Backstreet Boys? Prečo nie? Kráčanie po schodoch do basovej linky country skladby? Možno jednoduchý motív, ale kreatívne spracovaný. A samozrejme netreba zabúdať ani na Franka Sinatru v úvodnej epickej scéne.
A vypichol by som určite aj covery, s ktorými už ako vieme, vie tento seriál narábať. Predstavili nám napríklad jemnejšiu a precítenú verziu Crazy od Gnarsla Barklyho, ktorá skvele sedí k prostrediu blázninca. A ak ste si mysleli, že ste nikdy nepotrebovali počuť švédsky cover Hello od Adele, tak ste sa veľmi mýlili. A samozrejme sa objaví cover aj momentálne populárnej speváčky Billie Eilish a jej hitu Bad Guy.
S hudbou pracujú aj prostredníctvom referencií. Okolo Klausa sa zhodou okolností (a aj drobných podvodov) vytvoril kult. A našiel naozaj unikátny spôsob, ako im zdeliť svoje múdrosti. Citoval totiž populárne piesne. Krásny moment je napríklad so skladbou Waterfalls, presvedčte sa o tom sami.
Popkultúrne odkazy a cesta k záveru
Odkazy sa ale nenachádzajú len v hudobnej forme, nachádzame aj iné pocty popkultúre. Diego prirovná svoj vzťah s otcom k Lukovi a Vaderovi zo Star Wars. Škoda, že to nikto v roku 1963 nepoberie (obzvlášť sa to nehodí do blázninca). A ešte jeden príklad – Lutherov ranný tréning nápadne pripomína tréning iného slávneho filmového boxera. Snáď nemusíme hovoriť ktorého.
K tomu tu ešte nájdete pár výberov na klasickú literatúru. Ešte k tomu si zabrdneme aj do reálnych historických udalostí a chýbať nemôžu ani tie, ktoré sú predmetmi konšpiračných teórií. Tak schválne, akí ste nadšenci a koľko ich identifikujete? A ak ste fanúšikmi aj komiksovej predlohy, tiež si prídete na svoje. Objavia sa tu nové postavy priamo zo stránok, ale aj odkazy na momenty, ktoré sa tam stali (napríklad narážky na Lutherovu váhu).
Tvorcovia nás nenechali chladnými, pripravili si malé žartíky, napínavé momenty a veľké zvraty. Takto nás postupne pripravovali na veľmi dobre vybudované a spracované finále, kde sa jednotlivé postavy dozvedajú nové skutočnosti. A my spolu s nimi. A samozrejme, museli nechať na konci obrovský cliffhanger, vďaka ktorému máme ešte viac otázok, ako sme mali doteraz.
2. séria The Umbrella Academy RECENZIA – Zhrnutie
Skoky v čase, zrady, jedinečné superschopnosti (s ich ešte jedinečnejšími nositeľmi) či krvavé momenty. To sú veci, pri ktorých sme si povedali, že sme na ne už v seriáli dobre zvyknutí a nebudú pôsobiť na nás ničím novým. Tvorcovia to ale opäť dokázali a dostali nás pridaním nových prvkov k tomu, čo už poznáme.
Vo výsledku nás teda čakala divoká jazda, kde sa dej postupne rozuzľoval, potom znova zamotal, opäť naznačil rozuzlenie, no len aby sa mohol ešte viac zamotať. A potom rozuzliť, aby sa znovu zamotal. Milé, otravné, kreatívne, neskutočné. Všetky tieto emócie sa v nás miešali. Škoda, že miestami príliš stavili na to, aby útočili na naše city, a to aj za cenu opakovania sa. Takto dávam 2. sérii hodnotenie 8.5/10.