sobota, 16 novembra, 2024
Reklama

Nový hit Netflixu pobláznil svet. Existuje ale ešte lepšia čínska verzia s 30 epizódami

Nenechajte si ujsť

3 Body Problem ovládlo Netflix

Sledovanosti Netflixu momentálne jasne dominuje znepokojivé sci-fi 3 Body Problem, za ktorým stoja tvorcovia megahitu Hra o tróny D.B. Weiss a David Benioff. K známej dvojici showrunnerov sa pri novom seriáli pridal aj Alexander Woo, ktorý stál aj za seriálom the Terror. 3 Body Problem bol medzi niektorými divákmi prijatý rozpačito, pozrieť sa preto môžu po menej známej alternatíve.

Podobne ako pri Hre o tróny, aj v najnovšom diele autori vychádzali z oceňovanej knižnej predlohy. Stredoveké fantasy však tentokrát vymenili za sci-fi koncept, v ktorom sa ľudstvo prvýkrát stretne s mimozemskou civilizáciou. Prvá séria sa okamžite dostala na čelo rebríčka sledovanosti Netflixu, po stránke kvality je to však už trocha horšie Benioff s Weissom opäť raz rozdelili divákov na dva tábory.

Reklama
3 body problem
Zdroj: Netflix

Kritizujú najmä odklon od kníh

Tomu prvému sa 3 Body Problem páči a aj keď ho možno nepovažuje za majstrovské dielo, stále ide o skvelú novinku s netradičným pohľadom na prvý stret ľudstva s mimozemšťanmi. Príbeh je ambiciózny a neopozeraný, disponuje filozofickou hĺbkou a seriál dokáže s ľahkosťou predstavovať zložité vedecké problémy aj širokej diváckej obci.

Reklama

Druhá strana diváckeho tábora však oponuje a kritizuje 3 Body Problem hneď v niekoľkých aspektoch. Prvotné epizódy sú podľa niektorých pridlhé a nezáživné, postavy nedisponujú potrebnou hĺbkou a divák si k nim nevie nájsť vzťah. Kým pre niekoho bolo v seriáli až príliš veľa vedeckých faktov, pre druhých Netflix priniesol až prílišné zjednodušenie príbehu oceňovanej knižnej predlohy.

Práve odklon od predlohy sa v tábore kritikov spomína možno najčastejšie. Tvorcovia seriálu už pred premiérou avizovali, že na fanúšikov knižnej série čaká v seriálovej adaptácii viacero veľkých zmien, a tak sa nakoniec aj stalo.

Reklama
recenzie 3 body problem
Zdroj: Netflix

Odklonili sa hneď v niekoľkých smeroch

Medzi kľúčové patrí predstavenie úplne nových postáv známych ako „oxfordská päťka„, ktoré v knižnej predlohe chýbajú. Táto skupina postáv bola vytvorená špeciálne pre seriál, aby príbeh dokázala atraktívnym spôsobom priblížiť aj západnému publiku. Seriál sa vo veľkom sústreďuje na dynamiku vzťahov v tejto skupine, dokonca ukazuje aj príbeh nenaplnenej lásky. V knihe sa partia priateľov nikdy neobjavila a postavy slúžia predovšetkým k posunu dejových línií, ktorý sa odohráva naprieč storočiami.

Reklama

Ďalšou zmenou je premenovanie mimozemskej rasy z Trisolaris (ich pôvodné knižné meno) na San-Ti. Podobný krok predstavuje menšiu, ale zaujímavú úpravu seriálových tvorcov, ktorá môže mať dopad na prípadné budúce série seriálu.

Zásadný odklon sa týka aj chronológie udalostí. V seriáli sú niektoré udalosti a koncepty, ktoré v knihách vznikajú postupne až po stovkách rokov, znázornené rýchlejšie a sústredenejšie, čo podporuje dynamiku príbehu a uľahčuje pochopenie niektorých zložitejších sci-fi tém. Podľa niektorých však ide až o prílišné zjednodušenie, ktoré vo veľkom zabíja ducha predlohy.

Existuje aj omnoho vernejšia čínska verzia

Pokiaľ do tejto skupiny patríte aj vy, prípadne vás 3 Body Problem zaujal natoľko, že ste hladní po prídavku, existuje aj ďalšia zaujímavá alternatíva. Ide o rovnomenný seriál ( v originálnom názve San ti), ktorý však vznikol v Číne a bol vydaný na začiatku minulého roka. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama