4. séria Rick and Morty RECENZIA
Tento týždeň sa skončila 4. séria populárneho a stále neobyčajného animovaného seriálu Rick and Morty od Adult Swim. Bola rozdelená na dve polovice, čo nás nechávalo dlhšie čakať a vyvolávalo v nás napätie. Bavila nás a ukázala tvorcov v ich klasickej podobe. Dokáže ale stále zabávať rovnako? To vám povie táto recenzia štvrtej série seriálu Rick and Morty.
Prvú polovicu sme si mohli pozrieť už na jeseň (premiéru mala 11. novembra). Odštartovala naozaj bravúrne, keď nám prvá epizóda ukázala seriál v jeho najčistejšej podobe, v ktorej pekne kombinuje sci-fi prvky, vynaliezavosť hlavných hrdinov a k tomu pridala nielen komédiu, ale aj dramatické prvky.
Slušný rozbeh, potom spomalenie
Nasledujúcimi časťami ale kvalita mierne klesala. Áno, ukázali nám, že aj toaletný (a to doslova) humor tu môže fungovať a necítime sa pri jeho sledovaní trápne. Typický Sanchez. Rovnako poteší aj paródia na krimi akčné filmy, kde má hlavnú úlohu získanie nejakého predmetu (tzv. heist).
Otočilo sa to ale zase pri poslednej časti tejto polovice (teda piatej epizóde), keď bol humor opäť nekorektný, až kontroverzný. Dejiny ľudstva s hadmi? Čo by sa nám zdalo inde príliš, to Justin Roiland iba tak akoby mimochodom poľahky zahrnie a my sa na tom bavíme.
Oplatilo sa polročné čakanie?
Od decembra nás potom nechali tvorcovia čakať a ďalšiu epizódu priniesli až teraz v máji. Jej kvalita bola tiež pomerne pochybná, ale bola riadne meta, tak si získala stále našu pozornosť. Scenáristické chyby (nakoniec ale cielené) tu opravovalo búranie štvrtej steny ako nikdy predtým, a tak si seriál udržal našu pozornosť aj naďalej.
Ďalšie príbehy boli len samostatnými jednotkami, ktoré slúžili na vyplnenie času k finále. To nás trochu sklamalo, pretože tvorcovia sľubovali väčšiu konzistentnosť a viac prepojenosti s predošlým dejom. Dúfali sme konečne v Evil Mortyho, ale žiaľ…
Vraciame sa aj k starším dejom
Dá sa ale povedať, že v závere to dodržali. Vraciame sa tu k starým postavám a jednej nedoriešenej dileme s Beth, na ktorú by sme konečne mohli dostať odpoveď. A možno aj nie… Uvidíte sami. Rick ale z toho stále vychádza ako zlý otec, starý otec, svokor, jednoducho by ste ho nechceli mať vo svojej rodine. Ani on nie.
Zvláštne, že zlý model (ktorý ale ide do hĺbky charakteru) dokáže vyvolať toľko emócií. O to viac, keď ide o improvizovanú komédiu o opilcovi, čo lieta vesmírom. Odhaľujeme ale stále nové prvky z jeho osobnosti (možno by bol nakoniec aj správnym otcom), za čo jednoznačne pripisujeme pozitívny bod.
Postavy sa vyvíjajú. Až na výnimky
Rickova chémia s Beth tu funguje konečne viac ako dobre (až kým si to nepokazí). Jeho dcéra dostáva zadosťučinenie a scenáristi jej venujú priestor, ktorý si zaslúži. Mierne, aj kvôli tomu, ale sklamal Jerry. Ten je tu opäť daný do pozície losera, ktorého nikto nepočúva, nič sa mu nedarí a pokazí všetko, na čo siahne. Ale jeho neužitočné otcovské zručnosti aspoň niekto ocení…
Morty je tu jednoducho Morty. Strápni sa, niečo pokazí, trpí pod šialenými Rickovými dobrodružstvami. Ale k seriálu to patrí a mi si to stále užívame, pretože čakáme, ako sa zo situácie vyhrabe tento raz. A jasné, jeho starému otcovi nie je cudzie vytvoriť niekoľko alternatívnych vesmírov, len aby mu niečo dokázal.
Aj keď sa stane polobohom s obrovskou silou, stále je to ten istý teenager, ktorý má svoju platonickú lásku, tvrdohlavosť a záľubu vo videohrách. Ale práve aj vďaka nej ukáže, že dokáže spolupracovať so svojou sestrou (a to opakovane) a predsa môžu tvoriť tím. A to aj využitím rekreačných drog a hraním hier.
Názvy epizód aj okamžite spopularizované hlášky
Slabšie epizódy z druhej polovice série nám vynahrádzajú aspoň ich kreatívne názvy. Tie opäť parodujú a odkazujú na klasické diela sci-fi. Rickturn of the Jerri, Rattlestar Ricklactica (pre epizódu s hadmi), či víťazom v tejto kategórii, Promortyus. V nej totiž nájdeme na tvár vyskakujúcich mimozemských parazitov. To, že to až príliš nápadne niečo pripomína, tvorcom nikdy nevadilo.
Séria priniesla niekoľko momentov, ktoré sa hneď stali klasikami (podľa dnešným merítok – zdieľajú sa na internete). Stali sa z nich hneď meme, čo svedčí o tom, že ich autori stále dokážu zaujať. A to je úctyhodné, nakoľko vieme, koľko z nich vymýšľajú za chodu. Jeden príklad za všetky: „You son of a ****, I’m in!“ z heist epizódy (ktorá bola tiež pekne prekombinovaná).
Aj od štvrtej série teda dostávame momenty, ktoré útočia na našu bránicu a prvky, ktoré absolútne nečakáme. Dá sa ale v tomto seriáli vôbec niečo predvídať? Akcia je dobre vygradovaná, vtipy fungujú aj pri svojej primitívnosti (ale to je tiež štandard). Postavy sa až na výnimky tiež stále vyvíjajú a vidíme ich iné strany a prvky. Na škodu je ale nižšia kvalita niektorých epizód.
4. séria Rick and Morty recenzia – Zhrnutie
Ako celok je však séria kvalitným počinom a stále myslíme na to, že predsa nič podobné inde nevidíme. Zabavíme sa kvalitne, šokujú nás neustále, ale akosi sa nedá neporovnávať a spomínať si na predošlé tri série. Nejde rozhodne o slabý článok, ale je akosi… slabší. Finále to ale zase vďaka bohu (ale nie Diovi…) zachraňuje. Dal by som jej hodnotenie 7/10.