Ak ste o ňom ešte nepočuli, tak ste zrejme nevideli najlepší film na svete. Vykúpenie z väznice Shashank totiž tento neoficiálny titul získal a knižnú predlohu tejto skvelej drámy napísal práve hororový majster Stephen King. Ten napísal množstvo skvelých kníh, z ktorých vzniklo množstvo skvelých filmov. Dnes sa pozrieme na 5 najlepších titulov, podľa knižnej predlohy jedného z najpopulárnejších a najbohatších spisovateľov na svete.
Carrie (1976)
Stephen King patrí medzi spisovateľov, ktorí si svoj ranný neúspech vynahradili alkoholom a drogami. Zrejme práve vtedy vymyslel niečo tak morbídne dokonalé. Carrie nie je obyčajná tínedžerka. Vychováva ju šialene nábožná matka, to však nie je všetko. Carrie disponuje ohromnými mentálnymi schopnosťami, o ktorých však vie len ona a jej šialená matka. Všetko sa zmení vo chvíli, keď sa Carrie stane kráľovnou plesu. Celá táto situácia bola naplánovaná a na Carrie tak spadlo vedro krvi. Áno čítate dobre, vedro krvi! Práve vtedy sa v mladej čarodejnici ozvala pomstychtivosť. Môžeme len povedať, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov ;)
Prvé spracovanie vzniklo v roku 1976. V tom čase Carrie režíroval svetoznámy režisér Brian De Palma (Scarface). Film sa stal kinohitom a ešte viac preslávil meno autora Stephena Kinga. Nikto však netušil čo príde potom.
Osvietenie (1980)
Keďže jeho predchádzajúci horor Carrie sa dočkal úspechu, Stephen King sa rozhodol napísať ďalší desivý príbeh s názvom Osvietenie (The Shining). Zrejme vtedy ešte netušil, že sa jeho román dočká prvotriedneho spracovania. Uznávaný režisér Stanley Kubrick sa rozhodol, že sfilmovuje populárny horor a bolo to skvelé rozhodnutie. Do hlavnej úlohy obsadil už tak desivého Jacka Nicholsona. Ten stvárnil spisovateľa Jacka Torrenca. Ten sa aj so svojou rodinou presťahuje do odľahlého hotela v horách.
Jack ho ma udržiavať v prevádzke, kým zase nepríde jarná sezóna. Pre spisovateľa, ktorý chce dopísať svoj román je pokojné miesto v horách tým pravým miestom na písanie. Tento hotel však v sebe skrýva jedno veľké tajomstvo. Takmer každý správca hotela sa zbláznil a zabil celú svoju rodinu. Démonmi obklopený Jack nebude výnimkou. Finálna scénka patrí medzi to najlepšie čo sme v rámci žánru videli.
Napriek skvelým kritikám a diváckemu úspechu sa film samotnému Kingovi až tak nepáčil. Celkovo mu nič nevadilo až na Jacka Nicholsona, ktorý bol podľa jeho slov šialený už od začiatku a nie až na konci. Aspoň to tak podľa Kinga vyzeralo.
TO (2017)
Tak toto zaradenia vám asi nemusíme vysvetľovať. Démon Pennywise v tele klauna je tak originálny, že zaujal milióny divákov po celom svete. Celkovo sa zisk hororu TO vyšplhal nad 600 miliónovú hranicu. Ide tak o najúspešnejší film nakrútený podľa knižnej predlohy Stephena Kinga. Výbornému filmu predchádza výborná predloha a presne takto to bolo pri filme TO.
Skvelý režisér a fanúšik Kingovej práce Andy Muchietti prišiel s novým, drsnejším a originálnejším spracovaním knižnej predlohy než tvorcovia prvého filmu v roku 1990. Ten nevypadal ani desivo ani mysteriózne, skôr ako paródia na toto Kingovo dielo. Vo filme TO vidime desivého klauna Pennywisea, ktorý každých 27 rokov desí malé mestečko Derry. Pennywise totiž unáša deti, ktoré následne požiera. Demon starý stovky rokov však nečakal, že sa mu partia zvaná losers club dokáže postaviť a vzoprieť sa tak strachu.
Uvódna kultová scénka z filmu TO:
https://www.youtube.com/watch?v=Uh44YtI45dQ
V roku 2017 sme sa tak dočkali jedného z najlepších hororov. Tentokrát si film pochvaľoval aj samotný King, ktorý pochválil réžiu aj herecké výkony z ktorých najviac vynikol predstaviteľ desivého klauna herec Bill Skarsgård. Ten podal nadľuský výkon v úlohe svojho života.
Zelená Míľa (1999)
Kto by nepoznal film s tak nádherným a mysterióznym príbehom, ktorý dojal milióny divákov po celom svete. Tentokrát nám Stephen King nepredstavil žiadny desivý horor plný brutality. Zelená Míľa je film plný mystiky, skvelých dialógov a výborných hereckých výkonov. Vo filme si zahral Tom Hanks a na oscara nominovaný Michael Clarke Duncan, ktorý nomináciu na oscara získal práve za stvárnenie Johna Coffeyho. V podstate anjela, ktorý je v bloku nechválne známom ako Zelená Míľa neprávom. Bol odsúdený za znásilnenie a vraždu dvoch mladých dievčat, samozrejme to tak vôbec nebolo.
Počas svojho „pobytu“ vo väzení John vyliečil dozorcu Toma Hanksa a tiež ženu šéfa väznice, ktorá trpela rakovinou a smrť mala prakticky na jazyku. Paul Edgecomb (Hanks) zistí, že John by v tejto väznici vôbec nemal byť, avšak boží zázrak sa chce vrátiť tam, odkiaľ prišiel pretože už nemôže zniesť to peklo na zemi.
Epická scéna z filmu Zelená Míľa:
Film Zelená Míľa získal celkovo 4 nominácie na Oscara a zarobil úctyhodných 260 miliónov dolárov. Film Franka Darabonta mal smolu v tom, že medzi jeho konkurentov v tom čase patrila tiež epická dráma Sama Mendesa – Americká krása. Škoda, že takéto skvelé filmy už dnes nevznikajú.
Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)
Žiadny knižná predloha sa nedočkala lepšieho filmového spracovania. Dokonca ani Pán Prsteňov sa nedočkal filmového spracovania, ktoré by bolo doslova verné knižnej predlohe. Za to všetko môže Stephen King zase ďakovať režisérovi Frankovi Darabontovi, ktorý ešte pred skvelou Zelenou Míľou nakrútil dokonalé Vykúpenie z väznice Shawshank. Príbeh Andyho Dufresnea sa odohráva vo väznici Shawshank. Do tej ho poslal súd potom čo ho odsúdil na doživotie za vraždu svojej ženy. Motívom vraha bola vraj pomsta keďže ho jeho žena podvádzala s hráčom baseballu.
Vo väzení prežíva Andy to pravé peklo, avšak tiež spoznáva nových priateľov, ako napríklad chlapa čo všetko zoženie Ellisa Reddinga prezývaného Red. Je však Andy naozaj vinný? Naozaj zavraždil jeho ženu a jej milenca? Odsúdený Andy si na nič poriadne nepamätá, pretože bol opitý. Nový väzeň v Shawshanku, mladý Tommy raz sedel s magorom, ktorý mu povedal, že zabil hráča baseballu a tiež ženu, s ktorou sa dotyčný chystal „na vec“. A že to vraj hodili na „nejakého bohatého debila.“ Napriek tomu, že má Andy svedka, ktorý by mohol znovu otvoriť proces, nemá šancu dostať sa z väzenia, aj napriek tomu, že je nevinný. Vo väzení totiž pracuje ako účtovník. Perie tak peniaze z jedného účtu na druhý a to samozrejme úplne zadarmo. Andy tak zistí, že zo Shawshanku sa dostane jedine vtedy, ak utečie. Samozrejme samotný útek si plánoval neuveriteľných 20 rokov, teda odvtedy čo sa do Shawshanku dostal.
Scéna úteku Andyho z väzenia Shashank:
Film Franka Darabonta získal 7 nominácii na Oscara avšak na zisk cennej sošky to zrejme nestačilo. Snímka mala smolu v tom, že konkurovala kultovým a takpovediac rovnako obľúbeným filmom, teda Forrestovi Gumpovi (1994) a Pulp Fiction (1994). Práve tieto filmy zozbierali najviac ocenení. Hlavne Forrest Gump si ich odniesol 6. Napriek tomu sa takmer celý svet zhodol na tom, že zrejme ide o najlepší film vôbec.