Marvel Cinematic Universe nie je jediný
Keď sa povie slovné spojenie filmový vesmír, veľa ľudí si predstaví práve ten od Marvelu. Práve oni prišli v roku 2012 s filmom Avengers. Keď ostatné štúdia videli tento úspech, zapáčil sa im nápad, ktorý Marvel priniesol. Nie každý vesmír však zaznamenal takýto úspech. Dnes sme preto pre vás vybrali 7 filmových vesmírov, ktoré sa snažili dosiahnuť úspech, no nevyšlo im to.
Po úspechu Marvelu sa teda začali opičiť aj ostatné štúdia a filmové série. Začali vymýšľať rôzne plány a prepojenia medzi známymi a osvedčenými značkami. Nešli na to však pomaly a s rozumom, ale začali na vec príliš tlačiť. Výsledkom preto neboli ďalšie úspešné vesmíry, ale filmové série, ktorých úspech skončil skôr, ako reálne začal.
1. Dark Universe
Zdroj: nerdlist.comTento filmový svet vytvorilo štúdio Universal Pictures. Ich cieľom bolo dať dokopy staré klasiky, akými boli Neviditeľný, Van Helsing, Frankensteinova nevesta alebo Múmia. Práve posledný menovaný film sa dostal v roku 2017 do kín. Aj keď mal byť začiatkom novej éry, zrejme tento začiatok pochoval celé univerzum.
Film sa stal prepadákom medzi ľuďmi a jeho zisky vôbec nenaplnili očakávania. Z toho dôvodu bol aj nasledujúci film, Frankensteinova nevesta, zrušený. Tak to vyzerá, že veľké plány Universal Pictures nevyšli a ďalšie filmy z Dark Universe ani nebudú natáčané. Avšak milovníci týchto hororových klasík, netreba vešať hlavu dole.
Štúdio si nakoniec našlo vlastnú cestu a preto tento rok prišlo s filmom Neviditeľný, ktorý sa stretol s veľkým úspechom a nemá žiadne spojenie s vytvoreným univerzom. Ak však budú pokračovať s rovnakým úspechom aj pri Dark Universe, nemusí byť ešte tento nápad hodený do koša.
2. X-Men Origins
Aj keď pôvodná filmová séria od štúdia Fox nezačala plánovane ako väčší vesmír, po istom čase sa v štúdiu začínali črtať isté scenáre k originálnym príbehom niektorých postáv. Ako prvý film, ktorému sa takto podarilo vyjsť, bol X-Men Origins: Wolverine, ktorý mal byť akousi predohrou na plánované originálne príbehy.
Po tomto miernom úspechu sa snažili vytvoriť filmy k ďalším postavám, ako bol Gambit (jeho film nikdy nevyšiel) alebo Deadpool. Ďalší film, na ktorom Fox pracovalo veľmi usilovne, bol X-Men Origins: Magneto. Dokonca sa uvažovalo, že by si tam zahral aj herec Ian McKellen, a teda že by ho digitálne omladili.
Film sa nakoniec nepodarilo dať do takej podoby, aby sme si ho mohli pozrieť na veľkých plátnách. Časť Magnetovho príbehu sme však mohli vidieť vo filme X-Men: Prvá trieda, kde Magneta hral Michael Fassbender. Fox nám už ďalšie X-Men Origins neukáže, nových X-Menov si snáď budeme môcť pozrieť niekedy v budúcnosti v MCU.
3. The Amazing Spider-Man
Po neúspechu Spider-Mana 3, ktorý nedosiahol úroveň jeho predchodcov, sa štúdio Sony rozhodlo urobiť reboot s novým titulom The Amazing Spider-Man. Titulnú rolu stvárnil Andrew Garfield. Film nedosiahol veľké zisky, ale na začiatok novej série to nebolo vôbec zlé. Potom štúdio pokračovalo s druhým filmom, ale už počas jeho výroby rozmýšľali nad výrobou ďalších filmov.
Boli to filmy ako napríklad Black Cat, Venom alebo Sinister Six. Práve posledný spomenutý bol dôvodom, prečo bolo tretie pokračovanie The Amazing Spider-Mana posunuté do úzadia a začalo sa s produkciou Sinister Six. Všetko sa však zmenilo po tom, ako sa The Amazing Spider-Man 2 dostal do kín a zarobil ešte menej, ako jeho predchodca.
Sony to teda celé zabalilo a hľadalo cestu, ako svoju pavúčiu hviezdu čo najlepšie využiť. Po čase však začalo rokovať s Disney a Spider-Mana už radšej zasadili do fungujúceho Marvel univerza. Aj keď ho potom nečakala úplne rovná cesta, sme radi, že sa spory medzi štúdiami vyriešili a my si budeme môcť pozrieť tretieho Spider-Mana.
4. Kráľ Artuš
Filmové univerzá nevytvárajú filmy len plné superhrdinov a monštier, ale ako môžeme vidieť na tomto prípade, môže sa to týkať aj historických osobností. Štúdio Warner Bros sa rozhodlo, že staví na túto kartu a natočí minimálne 6 filmov, pričom každý by sa zameral na inú postavu. Vlastné filmy mali mať kráľ Artuš, Lancelot, Merlina, či ostatní hrdinovia.
Toto univerzum debutovalo filmom Kráľ Artuš: Legenda o meči. Vydanie tohoto filmu sprevádzalo pár problémov. Premiéra filmu bola totižto posunutá zhruba o rok, pričom tento rok bol plný post-produkcie a pretáčania scén. Film bol však veľmi podceňovaný a nenachádzali sa tam odkazy na rozšírené univerzum.
Tvorcovia sa taktiež začali venovať iným projektom, než novému univerzu. Väčšina hlavných tvorcov sa odtrhla od tohoto projektu a nemali už záujem pokračovať na tvorbe filmov z obdobia kráľa Artuša. To všetko viedlo k rýchlej smrti tohoto filmového vesmíru.
5. Robin Hood
Štúdio Sony sa taktiež rozhodlo staviť na podobná kartu ako Warner Bros. Odkúpilo Merry Men Universe, za ktoré zaplatilo nemalé peniaze. Toto všetko ale zostalo len pri snoch, pretože štúdio Disney prišlo s podobným nápadom s názvom Nottingham a Hood.
To sa nakoniec tiež nedočkalo nejakého filmového spracovania. Tento boj o Robina Hooda nakoniec vyhral Lionsgate s filmom Robin Hood (Taron Egerton). Ten sa bohužiaľ tiež nestretol s úspechom.
6. Muži v Čiernom / Jump Street
zdroj: slashfilm.comŠtúdio Sony prišlo s nápadom spojiť série Muži v Čiernom a Jump Street. Prepojenie malo vzniknúť v treťom filme Jump Street, ktoré by otvorilo dvere rebootu Mužom v Čiernom. Vytvorili by tak jeden spoločný vesmír. Tento nápad ale veľmi rýchlo zrušili. Namiesto toho vydali samostatný film Muži v Čiernom: Globálna hrozba s Chrisom Hemsworthom a Tessou Thompson. A tretie pokračovanie Jump Street zatiaľ ani nie je v plánoch.
7. Počiatočné DCEU
Táto séria ešte neskončila, ale na zozname je preto, lebo pôvodne malo štúdio Warner Bros úplne iné plány, než aké sa reálne uskutočnili. Teda neberieme celú DC sériu ako tú, ktorej sa nepodarilo presadiť sa, ale pôvodné plány štúdia, ktoré sa neuskutočnili. Po úspešnom reboote série Superman, ktorá k nám prišla vo filme Muž z Ocele, sme totižto dostali pokračovanie vo forme film Batman v Superman: Úsvit spravodlivosti.
Tento film vôbec nenaplnil očakávania divákov, pretože sa štúdio snažilo rýchlo napodobniť Avengers, ale ešte na to neboli pripravení. Po jeho neúspechu prišlo ešte pár ďalších, akými boli Liga Spravodlivosti alebo Suicide Squad. Preto štúdio muselo zmeniť plány, ktoré pôvodne vyzerali takto:
- Batman v Superman: Úsvit Spravodlivosti– 25. marec 2016
- Suicide Squad – 5. august 2016
- Wonder Woman – 23. jún 2017
- Liga Spravodlivosti, Časť prvá – 17. november 2017
- Flash – 23. marec 2018
- Aquaman – 27. júl 2018
- Shazam – 5. apríl 2019
- Liga Spravodlivosti, Časť druhá – 14. jún 2019
- Cyborg – 3. apríl 2020
- Green Lantern – 19. jún 2020
Ako môžete sami vidieť, filmy ako Green Lantern alebo Cyborg ani nevyšli, zatiaľ čo Liga Spravodlivosti bola spojená do jedného filmu. V poslednom období však DC začína ožívať a prináša nám kvalitné filmy, akými boli napríklad Aquaman, Shazam!, či oskarový Joker. Sme preto zvedaví, ako sa ich osud bude naďalej vyvíjať a aké ďalšie filmy pre nás vytvoria.
Súhlasíte s týmto zoznamom 7 filmových vesmírov, ktorým sa nepodarilo presadiť, alebo máte nejakých vlastných kandidátov? Dajte nám vedieť do komentárov!
Zdroj: collider.com