pondelok, 30 decembra, 2024
Reklama

Tieto horory zo Slovenska a okolitých krajín stoja za pozretie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Horory zo Slovenska a okolitých krajín

Ak hľadáme napätie, krváky, ľakačky alebo čokoľvek, čoho by sme sa mohli báť, v drvivej väčšine siahame po hollywoodskej produkcii. Teraz vám však dokážeme, že kvalitné horory môžu byť aj zo Slovenska a našich susedských krajín. Dáme vám zopár tipov na filmy, ktoré by ste si mohli zaradiť do halloweenskeho zoznamu (teda predvečeru Sviatku všetkých svätých!).

Na začiatok (aby ste nepovedali, že v zozname podvádzame!) jedna zaujímavosť. Mohli ste si myslieť, že prvé zobrazenie Stokerovho Draculu (kde ale nedostali práva na sfilmovanie knihy) podchádza z filmu Nosferatu z roku 1922. Omyl! Stalo sa tak v roku 1921 v Maďarsku (respektíve ešte pretrvávajúcej rakúsko-uhorskej produkcii). Natočili film Drakulova smrť (Drakula halála), kde sa známe knieža objavuje už v prvých minútach. Prečo potom nie je známy? Nuž, z jednoduchého dôvodu – film sa nezachoval a v maďarskom archíve zostali iba zábery z neho.

Drakula_halála
Drakula halála; Zdroj: wikipedia.com

Maďarské horory

U našich južných susedov teda rovno aj zostaneme. Krajina je známa tým, že ju vyhľadávajú filmári pre lokácie. Takto sa tu točilo aj niekoľko hororov – či už je to Rituál s Anthonym Hopkinson alebo známy Underworld. Nedá sa im uprieť ale ich vlastná produkcia.

Zaujímavým kúskom je Taxidermia z roku 2006. Ide o sčasti horor, sčasti drámu až s poviedkovými víziami a mätúcimi obrazmi. Skôr pre náročného diváka, ale rozhodne má čím zaujať. Z novšej tvorby však určite treba spomenúť film Post Mortem, ktorý si Maďari vybrali aj aby ich reprezentoval na Oscaroch v 2020. Hovorí o vojnovom fotografovi po prvej svetovej vojne, ktorý sa dostane do opustenej dediny (plnej temných síl).

taxidermia1
Taxidermia; Zdroj: theuumlaut.wordpress.com

Rakúske horory

Rakúsko si často necháva poradiť inými krajinami. Či už v spojení s Maďarskom (spomínaná Taxidermia), Nemeckom (Rammbock: Berlin Undead) či Švajčiarskom (Benny’s Video). Tieto teda vynecháme. Kedysi silná filmová tradícia (v 20. rokoch sa tu natočilo viacero kvalitných filmov, napríklad Labyrint hororu) išla skôr do úzadia a už tu ťažko nájdete kvalitný horor.

Reklama

Samozrejme s výnimkou skvelého psychologického hororu Dobrú noc, mami (Ich seh, Ich seh) z roku 2014. O scenár a réžiu sa postarala rakúska dvojica Veronika Franz a Severin Fiala, ktorí v 2019 priniesli horor The Lodge, tentokrát už z americkej produkcie. Film Dobrú noc, mami bol vybraný ako rakúsky návrh na najlepší cudzojazyčný film na 88. ročníku udeľovania Oscarov, ale nebol nominovaný.

V 70. rokoch natočili film Parapsycho, ktorý bol na svoju dobu prelomovým a ukazujúcim rýchlo idúce, šialené vízie. Dnes už je však skôr veľkým priemerom. Zaujímavým kúskom z poslednej doby je Hagazussa. Pohltiť vás dokáže atmosférou Álp v 15. storočí a ukáže vám, že zla sa tak ľahko nezbavíte, ani generačne.

Dobrú noc, mami
Dobrú noc, mami; Zdroj: nytimes.com

Ukrajinské horory

Horory zo Slovenska sa môžu v mnohých prípadoch zdať ako veľké béčka, to ste však nevideli tie z Ukrajiny. Monster horory buď môžu dopadnúť výborne (Cloverfield), tak zle, až sú dobré (The Giant Claw), alebo len hrozne. To je väčšina béčok (až déčok) z tejto krajiny ako Kharakoz alebo Synevir. A pritom by to moli byť tak pekné, folklórom inšpirované kúsky.

Reklama

Väčšina sa však (očividne) zameriava na katastrofu v Černobyle a mutantov z nej vznikajúcich. Avšak aj medzi rádioaktívnym prachom sa dá nájsť klenot. Je ním film Brama, kde babička (ktorá za vojny zabila niekoľko SS dôstojníkov) žije v zóne Černobyľu. Komunikuje s viacerými nadprirodzenými bytosťami (najradšej s vodnými nymfami, s ktorými konzumuje halucinogénne huby), ktoré ju varujú pred katastrofou, ktorá má nastať.

brama
Brama; Zdroj: thedirectoryfilm.com

Poľské horory

Poliaci sa hororu tiež neštítia. Minulý rok viaceré premietania obletel ich film W lesie dziś nie zaśnie nikt (Dnes v noci v lese nikdo nespí). Podľa viacerých portálov išlo o akúsi ich variáciu na Pach krvi (inak tradičný motív s partiou mladých ľudí v lesoch). V roku 2018 zase mali film Wilkolak (samozrejme, Vlkolak).

Reklama

S touto tematikou sa v ich filmografii stretávame častejšie a práve jej sa venuje aj (podľa mňa) najlepší poľský horor. V roku 1983 vznikol periodický film Vlčica (Wilczyca). Panstvo v 19. storočí ohrozuje starodávna kliatba a grófka meniaca sa na vlkolaka. Na poľskú produkciu 80. rokov silné a ešte dnes mám z neho zimomriavky. A čerešnička – nájdete ho celý na YouTube.

polsky horor
Dnes v noci v lese nikdo nespí; Zdroj: imdb.com

České horory

Horory zo Slovenska boli do veľkej miery ovplyvnené našimi najbližšími susedmi, s ktorými sme zdieľali štát (a práve mnoho z nich vzniklo ako česko-slovenských). Česi majú tiež bohatú históriu hororových príbehov, či už je to Podobizeň zo 40. rokov o portréte samotného Satana, Kladivo na čarodejnice zo 60. rokov, alebo súčasný (2015) mrazivý príbeh o ukrajinskom kanibalovi – Ghoul.

Do ich filmografie často spadajú aj variácie klasických príbehov. Takto napríklad vo filme Teta môžeme vidieť Boleka Polívku ako Frankensteina alebo po krvi bažiacu Škodovku v Upírovi z Feratu. V tomto prípade netreba vynechať ani surrealistického filmára Jiřího Švankmajera, ktorého verzia Fausta vyhrala dokonca troch Českých levov.

kladivo na carodejnice
Kladivo na čarodejnice; Zdroj: filmpopular.joj.cz

Bonus z Česko-Slovenska

Najkvalitnejší český horor (nech sa pozriete na akýkoľvek rebríček) je ale rozhodne Spalovač mrtvol. Rudolf Hrušinský ako pracovník krematória, ktorý postupne prepadá do šialenstva. Úžasná gotická atmosféra, podmanivý soundtrack (vážne, aj keď film pozeráte so zavretými očami, desí vás) – jednoducho sa vám dostane až ku kostiam.

Spomínajúc česko-slovenskú kinematografiu, určite musíme upriamiť pozornosť aj na dielo Příchozí z temnot z roku 1921. Oživovanie mŕtvych, temná mágia, tajomný hrad, ale aj rivalita v láske sú motívmi tohto nápaditého diela, ktoré určite stojí za pozretie.

Reklama
prichozi z temnot
Příchozí z temnot; Zdroj: ceskatelevize.cz

Slovenské horory

A teraz sa dostávame k tomu, na čo ste všetci čakali – horory zo Slovenska. Samozrejme, nemáme ich tu také zastúpenie ako v iných krajinách, ale stále je z čoho vyberať. Do tejto kategórie by sme zaradili aj viacero filmov od Jakubiska (jeden za všetky – Dovidenia v pekle, priatelia).

Väčšina z nich bola v spojení s Čechmi (z tých, čo sme nespomínali ešte Prokletí domu Hajnů), ale pokusy sú aj po prelome storočí. Lepšie je na tom posledná dekáda, keď sme dostali found footage horor ako Attonitas (ČSFD ho hodnotí priemerne, ale u nás v redakcii si myslíme, že má čo povedať).

Horory zo Slovenska a okolitých krajín - Zlo
Zlo; Zdroj: kinema.sk

Tu je najlepším zástupcom (a celkovo aj slovenského hororu) film s názvom Zlo. Paranormálne aktivity v podaní Petra Bebjaka z roku 2012. Áno, toho Bebjaka, ktorý neskôr (2019) priniesol aj Trhlinu a len nedávno v kinách debutoval jeho film Správa.

Amatérske horory zo Slovenska

Špeciálna kategória pre horory zo Slovenska patrí tým amatérskym. Študent Matej Hradský prišiel v roku 2003 s filmom Nič nekrváca večne. Partia mladých ľudí sa vo vidine bohatstva rozhodne pátrať po mysterióznom Poklade vekov, pričom narazia na tajomný hrad s jeho pánom. Podľa názvu asi netreba dodávať, čím je strážca hradu…

Ešte vydarenejším je však Socialistický zombi mord z roku 2014. Kvôli nehode s plynom na brannom cvičení vzniknú zombie a je len na partii stredoškolákov (a ich svojráznom školníkovi), aby hrozbu zastavili. Veľká lahôdka pre fanúšikov hororových komédií.

Reklama
Horory zo Slovenska a okolitých krajín - Socialistický zombi mord
Socialistický zombi mord; Zdroj: kultura.sme.sk

Krajinami rozmanité, žánrovo bohaté

Toto sú naše tipy na horory od nás aj okolitých krajín. Vidíme, že každá má svoj špecifický prístup a každá vie svojou filmografiou čosi povedať. Od zmutovaných monštier, cez klasických zástupcov žánru či found footage, až po realistický horor, ktorý sa vám dostane do hlavy. Jednoznačne niečo pre každého!

Ako sa vám páčili naše tipy na slovenské, maďarské, rakúske, ukrajinské, poľské a české horory? Plánujete si niektorý z nich pustiť počas tejto strašidelnej sezóny? Dajte nám vedieť do komentárov.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama