Ani dobré filmy nemusia divákov zaujať. Systém nie je dokonalý a v súčasnosti sa častokrát stáva, že ide skôr o tému, ktorú si tvorcovia vyberú než o samotnú kvalitu. Ako prípad môžeme uviesť úspešné série Twilight (2008 až 2012) či 50 odtieňov (2015 až 2018). Tie zarobili niekoľko miliárd, ale kvalitou sa nevyrovnajú ani jednému z filmov, ktoré tu dnes spomenieme. Poďme sa teda pozrieť na skvelé filmy, ktoré v kinách nepochopiteľne prepadli.
Filmy, ktoré v kinách nepochopiteľne prepadli
1. Dungeons & Dragons: Česť zlodejov (2022)
Populárna fantasy hra si už nejaký ten čas pýtala filmové či seriálové spracovanie. Fanúšikovia týchto hier sa dočkali a v roku 2022 dostali plnohodnotnú filmovú verziu. Navyše so skvelým obsadením (Chris Pine, Michelle Rodriguez, Hugh Grant). Avšak ani to divákom akoby nestačilo.
Napriek pozitívnym recenziám sa o Dungeons & Dragons nedá hovoriť ako o komerčnom ťaháku. Film s rozpočtom 150 miliónov si v kinách zarobil len 205 miliónov, čo je naozaj smutné, vzhľadom na kvalitu tohto snímku.
2. Kráľ Artuš: Legenda o meči (2017)
V roku 2017 sa kultový tvorca filmov Guy Ritchie (Sherlock, Slušní chlapci) rozhodol sfilmovať príbeh o legendárnom kráľovi Artušovi, samozrejme, že po svojom. Film mal prevažne pozitívne recenzie, a to ako od divákov, tak aj kritikov, ktorí chválili Ritchieho inovátorský štýl. Svoje herecké schopnosti potvrdil aj herec Charlie Hunman, ktorý sa zhostil hlavnej postavy. Avšak s rozpočtom 175 miliónov a so ziskom len necelých 150 miliónov môžeme tento film vyhlásiť za prepadák.
3. Upgrade (2018)
Kultový tvorca Leigh Whannell má na svedomí komerčné hity ako Saw (2004) či Insidious (2010). Avšak v tomto prípade netrafil práve „klinec po hlavičke“. A pritom je sci-fi triler Upgrade skutočne zaujímavý, originálny a dobre zahraný.
Divákom sa to ale zrejme nezdalo, avšak spoločnosť Blumhouse si zachovala svoju česť, najmä kvôli nízkemu rozpočtu 5 miliónov dolárov. Aj tak však je Upgrade so ziskom len 16 miliónov dolárov jedným z najmenej úspešných filmov tohto štúdia, aké sme v našich kinách videli.
4. Bojovník: Brat proti bratovi (2011)
Vďaka tomuto filmu z prostredia MMA sa herec Tom Hardy preslávil. Paradoxne je tento film možno jedným z jeho komerčne najväčších neúspechov. Na druhej strane si diváci Bojovníka skutočne obľúbili a zaradili ho medzi kultové diela. Tom Hardy majstrovsky stvárnil zápasníka Tommyho Conlona, ktorý sa musí v klietke postaviť proti svojmu vlastnému bratovi Brandonovi.
Ani výborné herecké výkony, precízna réžia a skvelé súboje divákov nedonútili k tomu, aby si tento film pozreli v kine. Možno ste to nečakali, ale Warrior v kinách dokonca prerobil, keďže rozpočet filmu predstavoval 25 miliónov, pričom jeho zisk sa vyšplhal len na 23 miliónov.
5. Krycie meno U.N.C.L.E (2015)
Nanešťastie tu máme ďalší film režiséra Guya Ritchieho. Špionážny triler z prostredia studenej vojny mal byť skutočným trhákom. A to aj vďaka účasti hereckých hviezd Henryho Cavilla a v tom čase ešte nevinného Armieho Hammera. K týmto dvom hercom sa ešte pridala držiteľka Oscara Alicia Vikander (Tomb Raider).
Ale ani známe herecké mená, skvelý vizuál a celkovo dobrý príbeh divákov neohúrili. Tí v kinách nechali len 107 miliónov dolárov, čo by bolo fajn, ak by rozpočet filmu nepredstavoval 75 miliónov. Tvorcovia určite počítali so ziskom aspoň 300 miliónov, žiaľ, to sa nestalo.
6. Blade Runner 2049 (2017)
Ryan Gosling, Harrison Ford, režisér Dennis Villeneuve a k tomu námet, ktorý diváci už dávno poznajú a považujú ho za kultový. Ani to všetko tvorcom filmu Blade Runner 2049 nestačilo na to, aby boli úspešní. Zlým faktorom tohto diela môže byť jeho dĺžka (164 minút). A taktiež diváci čakali svižnú akčnú jazdu plnú výbuchov a naháňačiek. Avšak nový Blade Runner je pomerne tichý, atmosférický a pomalší. Ale taktiež je inteligentne spracovaný a prevedený. No rozhodne to nie je film pre každého, čo potvrdili aj jeho zisky.
Keďže si tvorcovia mysleli, že z filmu bude obrovský hit, naliali do toho viac ako 170 miliónov dolárov. To sa ale im ale vôbec nevyplatilo, pretože v kinách si Blade Runner 2049 prišiel len na 260 miliónov. A teraz ste si možno povedali, že síce film nezarobil to, čo mal, ale aj tak je to v poriadku. Realita je však iná. Približne 40 % tržieb totiž inkasujú distribútori, takže tvorcovia tohto sci-fi filmu nezarobili ani 200 miliónov.
7. Fabelmanovci (2022)
Steven Spielberg má na konte tie najväčšie filmové trháky, ako sú Jurský park (1993), E.T. Mimozemšťan (1982) a iné. Ak by sme spočítali tržby zo všetkých jeho filmov, určite by presiahli hranicu 10 miliárd dolárov. Lenže v posledných rokoch si už Steven točí len to, čo zaujíma hlavne jeho. S jeho kariérou a nabitým kontom (4 miliardy dolárov) už nepotrebuje točiť hlavne divácke filmy, takže stvoril drámu Fabelmanovci, pri ktorej sa inšpiroval aj svojim vlastným životom.
Film o začiatkoch nádejného režiséra však diváci vôbec neocenili. Len málokto chcel vidieť Spielberov najnovší počin v kinách, pretože toto dielo s rozumným rozpočtom 40 miliónov v kinách zarobilo len o 3 milióny viac, a to 43 miliónov. Možno aj sám Steven vedel, že toto nie je film, ktorý by do kín pritiahol masy ľudí, lenže po tých rokoch má tento režisér právo na to, aby si natočil dielo, ktoré teší hlavne jeho.
Toto sú filmy, ktoré v kinách nepochopiteľne prepadli. Čo si myslíte o tom, že divákov dostatočne nezaujali? Videli ste ich? Napíšte nám do komentárov.
Zdroj: csfd.sk