Skutočný príbeh za filmom Vrahovia mesiaca kvetov
Už počas tohto týždňa budeme v kinách svedkami veľkolepej filmovej udalosti, ktorú prináša režisér Martin Scorsese. Do tri a pol hodinového eposu priniesol aj ďalších držiteľov Oscarov, Leonarda DiCapria a Roberta De Nira. Spolu s nimi prichádza aj čoraz viac stúpajúca herecká hviezda Lily Gladstone. Skutočný príbeh za filmom Vrahovia mesiaca kvetov je mrazivým kusom histórie, ku ktorému museli pristupovať s najväčšou úctou.
Režisér vychádzal z rovnomennej knihy, ktorú v roku 2017 priniesol novinár pre New Yorker a spisovateľ David Grann. Sám strávil vyše dekádu, aby dôkladne preskúmal udalosti, ktoré viedli k jednej z najčiernejších dôb americkej histórie. Recenziu jeho knihy sme priniesli ešte v roku 2020.
Všetko sa začalo na nehostinnej pôde
Príbeh sa začína písať ešte 50 rokov pred udalosťami filmu, keď boli indiáni z kmeňa Osage vyhostení zo svojich rodných oblastí v Kansase. Vládny úrad Oddelenie pre záležitosti Indiánov im pridelil kus pôdy v Oklahome, severzápadne od Tulsy. Išlo o poriadne rozsiahle územie, čítajúce takmer 6 000 kilometrov štvorcových. Bolo popisované ako „kamenisté, sterilné a nevhodné na kultiváciu“.
Preto vláda nemala problém aj s dodatkom, že príslušníci kmeňa budú mať nárok na akékoľvek suroviny, ktoré sa na ich pôde nájdu. Netrvalo dlho a už krátko po prelome storočia bola na území nájdená ropa. Okamžite začala lákať prišelcov a Osagovia nemali problém časti pôdy prenajímať. Za viac ako slušné provízie.
Peniaze sa hrnuli, problémy násobne viac
Ich majetok prudko narastal, to dokonca až tak, že sa začiatkom 20. storočia sa stali najbohatšou skupinou v prepočte na človeka na Zemi. Tam sa všetko začalo obracať. Vláda určila pôvodných obyvateľov za nekompetentných a neschopných zvládať svoje finančné prostriedky.
Čiastočne išlo o pravdu – Osagovia si užívali luxusného života s autami a zahraničnými cestami (dokonca miestami aj služobníctvom). Nový zákon o správe ich peňazí však mal skôr iný cieľ. Boli im totiž pridelené osoby, ktoré mali ich financie manažovať. Prichádzalo však k veľkému utrácaniu z ich strany a odhaduje sa, že takto bolo spreneverených okolo 8 miliónov (dnes by to činilo 120 miliónov).
Bohatstvo chceli „bieli“ dediť
Príbeh, ktorý priniesla kniha Vrahovia mesiaca kvetov, však začína byť ešte temnejším. Peniaze, ktoré sa nedali získať poručníctvom, chceli bieli muži získať dedením. Ženili sa s pôvodnými obyvateľkami a aby sa rýchlejšie dostali k vytúženým dolárom, postarali sa o to, aby dediť mohli. Prichádzali na rad zastrelenia, zdrogovania či otrávenia.
Práve na tento príbeh sa najviac zameriava film. V roku 1917 si našiel do jednej osažskej rodiny cestu Ernest Buckhart (hrá ho DiCaprio). Zobral si za ženu Molly (Gladstone), ktorej rodinní príslušníci začali pomaly zomierať. Jej sestra Anna a bratranec boli zastrelení, ich matka bola otrávená, ďalší jej súrodenci zomreli pri výbuchu domu.
Prípadu sa chytila FBI
Telá začali pribúdať, situácia sa vyostrila, keď začali byť medzi nimi aj „bieli“. Verí sa, že sa tak dialo, lebo chceli informovať Washington. Práve odtiaľ mal prísť pokyn na začatie vyšetrovania. Vtedajší riaditeľ policajných zložiek J. Edgar Hoover poslal do Oklahomy agenta Toma Whitea (stvárňuje ho Jesse Plemons), bývalého texaského rangera, vtedy člena nedávno sformovanej Bureau of Investigation.
Podtitul knihy Vraždy Osagov a vznik FBI nám hovorí, ako sa tento úrad neskôr pretransformoval. Skutočne, do prípadu sa zapojila práve vznikajúca FBI, ktorá mala čoraz viac stôp smerujúcich k hlavnému podozrivému – prominentnému statkárovi Williamovi Halovi (De Niro).
Všetko smerovalo k jednej osobe, siaha to však hlbšie
Navonok vystupoval ako vodca skupiny a priateľ ľudu. Išlo však o mimoriadne vypočítavého človeka, ktorý presne vedel, ako bude nasledovníctvo v kmeni pokračovať. Preto to bol práve on, kto nastrčil svojho synovca Ernesta do rodiny Molly Brown a postupne sa staral o to, aby príslušníkovia jej klanu zomierali.
Hoover a jeho nová agentúra však prípad urýchlila a odsúdili Halea bez toho, aby sa pozreli viac do hĺbky. Tak začal viac vyšetrovať až Grann, ktorý neverí, že oficiálne číslo 24 Osagov, ktorí ležia na cintoríne v Gray Horse, je konečné. Podľa neho bolo zavraždených aj viac ako 100 členov tohto kmeňa.
Vláda teroru poňatá s citom a rešpektom
Znepokojivý, mrazivý a temný príbeh sa rozhodol filmom Vrahovia mesiaca kvetov rozpovedať aj Scorsese. Samotný režisér povedal, že chcel priniesť správne vyrozprávaný príbeh, ktorý by bol „autentický a tak možno presný, ako sa to len z pamätí dá a pritom stále plný rešpektu.“
Nechcel tak hovoriť len príbeh vznikajúcej FBI a krutých vrážd hnaných chamtivosťou. Udalosti, ktoré v 20. rokoch minulého storočia nazvala tlač ako „Vláda teroru“, chce rozpovedať ako varovný príklad vykorisťovania, rasizmu, avšak aj vzťahu Ernesta a jeho manželky. O výsledku sa budeme môcť presvedčiť už od 19. októbra, kedy má 3 a pol hodinová snímka premiéru v kinách.
Poznali ste túto históriu alebo jej časť? Ste teraz zvedaví na film Vrahovia mesiaca kvetov ešte viac? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroj: cbsnews.com, theconversation.com, history.com