Koniec zlatej éry pirátstva? Tvrdý zákon EÚ prináša prvé výsledky
Na konci novembra slovenskou a českou scénou otriasla správa o konci známeho portálu Ulož.to. Samotné Ulož.to síce nekončí v pravom slova zmysle, keďže iba mení systém svojho fungovania na tradičné online úložisko. Pre tisícky používateľov zo Slovenska a Českej republiky je však táto zmena prakticky rovnaká, akoby portál úplne skončil. Ikonický web totiž návštevníkom po novom zabraňuje vyhľadať uložený obsah od iných používateľov a zásadne mení spôsob svojho fungovania.
Pre používateľov to znamená, že od 1. decembra 2023 už viac nemajú voľný prístup k uloženému obsahu, ktorý vo veľkom tvorili nelegálne kópie filmov, seriálov, kníh či hudby, a vlastne audiovizuálnych diel ako takých. Ulož.to sa, nakoniec, preslávilo práve bohatou ponukou svojho pirátskeho obsahu, kvôli čomu sa neraz dostalo do právnych prestreliek, predovšetkým s českými filmovými distribútormi a umelcami.
Doposiaľ Ulož.to útokom vždy odolávalo a v súdnych sporoch jeho právnici argumentovali právom na slobodu v online priestore. Známy portál dokonca sám aktívne prechádzal do ofenzívy, keď napríklad zažaloval spoločnosť CinemArt za to, že musel vo vyhľadávaní na svojom webe mazať slovo Šarlatán a požadoval mastné odškodné. Niekoľkoročné súdne naťahovanie, opakované odvolania, ale tiež rôzne verdikty jednotlivých súdov ukázali, aká je legislatíva voči pirátskemu obsahu bezzubá.
Zdá sa však, že týmto časom postupne predsa len odzvoní a používatelia sa k pirátskemu obsahu čoskoro dostanú omnoho ťažšie. Do platnosti v EÚ totiž vstúpila nová smernica DSA (Digital Services Act), ktorá zásadne mení spôsob fungovania online úložísk. Čo nová smernica znamená pre bežného používateľa a je koniec Ulož.to prvou kockou reťazového efektu, ktorý bude nasledovať? Rewind.sk oslovil odborníkov, ktorí sa zhodujú na jednom – zlatá éra pirátstva sa pravdepodobne skončila.
Vo februári 2024 začne platiť pre všetkých
Akt o digitálnych službách bol zo strany EÚ prijatý v novembri 2022 a vstúpil do platnosti v auguste tohto roka. Zatiaľ nie pre všetkých, ale iba pre veľké vyhľadávače a online platformy. Pre ostatných prevádzkovateľov začne platiť už vo februári budúceho roka.
Patrik Baltazarovič a Tomáš Melišek z advokátskej kancelárie IN FORO-AYRUMYAN vysvetľujú, že zmyslom prijatej smernice nie je priamy boj s pirátstvom, ale regulácia online sprostredkovateľov a platforiem v podobe sociálnych sietí, online trhovísk, platforiem na zdieľanie obsahu a ďalším. Hlavným cieľom je predovšetkým boj proti nezákonným a škodlivým aktivitám a šíreniu dezinformácií.
Páčia sa mi tie kecy o šírení dezinformácií, samotná eu a komerčné médiá sú ich najväčšími šíriteľmi, skrátka a dobre eu papaláši chcú ľuďom prikazovať čo je a čo nieje pravda a to, že chcú brániť v slobodnom šírení informácií knihy, videá len jasne hovorí o tom, že o nejaké autorské práva absolútne nejde, ide o informácie, keď sa totiž k niektorým informáciám skrátka nedostanete zostane vám veriť tomu, čo vám budú hovoriť, skrátka vygumovaná ovca bez možnosti vytvorenia vlastného názoru.
Zlata era centralizovaneho stahovania konci a to znamena ze pride renesancia distribuovaneho zdielania cez Torrenty a mozno povstane z popola aj eMule