Kvôli AI už možno nový Windows nespustíte
Umelá inteligencia napreduje nezastaviteľným tempom. Z futuristicky znejúcich predpovedí sa dnes stáva realita. Postupom rokov sú stále bežnejšie a voľne prístupnejšie rôzne aplikácie založené na AI, pričom najrozšírenejšie sú najmä veľké jazykové modely, ako napríklad GPT-4. Teraz sa umelá inteligencia stále viac integruje do našich zariadení.
Napríklad Samung ju zabudoval priamo do používateľského rozhrania smartfónov Galaxy S24 či Microsoft agresívne pretláča AI asistenta Copilot. Lenže tento rýchly nástup umelej inteligencie nemá len pozitíva – výpočtovo náročné aplikácie si vyberajú daň na hardvéri, informuje TrendForce, ktoré zapríčinia, že nie každý už bude vedieť spustiť Windows.
Vyššie spomenutá analytická firma očakáva, že komerčný nástup Microsoft Copilot povedie ku novým, brutálnym hardvérovým požiadavkám. Pomenúvajú pritom nový druh zariadení. Klasické počítače po zavedení tohto nástroja do základnej výbavy nazývajú ako „AI PC“.
Takáto nová generácia počítačov by už po hardvérovej stránke mala počítať s Copilotom, ktorý bude v nasledujúcej verzii Windowsu 12 ešte viac naintegrovaný na operačný systém a prakticky už bez neho nebude vedieť fungovať, uvádza správa TrendForce. AI priamo zabudované do počítačov prinesie množstvo výhod, no na správne fungovanie bude potrebný pomerne vysoký výkon, čo vyústilo v nové hardvérové požiadavky do budúcnosti.
Brutálne hardvérové požiadavky
Microsoft bude požadovať kombinovaný výpočtový výkon aspoň 40 TOPS. Prvou kompatibilnou platformou je Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorá dosahuje potrebné hardvérové požiadavky (45 TOPS) pre Windows budúcnosti s plne integrovaným Copilotom. Nasledovať má séria AMD Ryzen 8000, ktorá taktiež presiahne požadovanú hranicu 40 TOPS. Najnovšie čipy Intelu Meteor Lake z decembra 2023 ponúkajú len 34 TOPS, pre novú generáciu Windowsu teda nebudú stačiť. Nasledujúca generácia Intel Lunar Lake by však mala presiahnuť 40 TOPS do konca tohto roka.
Ďalšou krutou požiadavkou Microsoftu pre AI PC bude minimum 16 GB RAM, čo je už pomerne vysoká hranica. Ide o štvornásobok hardvérovej požiadavky Windowsu 11, ktorý vyžaduje na fungovanie minimálne 4 GB RAM.
Čo vravíte na nové hardvérové požiadavky, ktoré Microsoft predstavil v súvislosti s budúcimi verziami Windowsu so zabudovanou umelou inteligenciou? Sú podľa vás prehnané, alebo ste ochotní ich tolerovať kvôli funkciám, ktoré prinesie AI v počítačoch? Napíšte nám do komentárov.
Facina ak nepôjdu ceny HW dole.
Za menej peňazí, menej inteligencie :)
Našťastie tu máme Linux ktorý funguje veľmi spoľahlivo a dáva viac voľnosti.
Ak bude umelá inteligencia vo Windowse bezpečná, tak kľudne kúpim nové zariadenie pre deti. Naučia sa ďalší spôsob ako získavať informácie a časom možno aj získajú skúsenosť si tie informácie overovať a prípadne aj budovať kritické myslenie. Je to len ďalší spôsob ako získať informácie. Dúfam že sa ten algoritmus nezvrhne iba na reklamu.
Celé zle.Vývoj smeruje nesprávnym smerom. Sústrediť sa musime na vzdelávanie detí, a nie počítačov. Inak bude AI „slúžiť“ hlúpym ľuďom.
Plne súhlasím. Technický pokrok preskočil pokrok v myslení ľudí. Ľudia musia byť aj mentálne a mravne vyspelí na to, aby vedeli výdobytky modernej spoločnosti správne používať a pre dobro ľudstva. To je ako keď dáte 2 ročnému dieťaťu do ruky nožík… Dospelí človek si vie nim napr.odkrojit chlieb… Čo sním urobí dvojročné dieťa?
Súhlas, trefne napísané.
Nuž, neviem, zdá sa že Leovi by sa AI naozaj zišla, teda aspoň jeho pravopisu 🤭
Tiež si to myslím 😁
Ai umelu inteligenciu vobec nepoužívam a co sa tika výkonu hardveroveho jeto microsoftu prehnane podla mna by si mal vybrať ten to potrebuje a viuziva umelú inteligenciu ten co vobec nepotrebuj neviuziva microsoft bi mal vydať dve operačné systemi jednu ai umelov inteligenciov jednu bez umelej inteligencii ai