Robotické vodiace psy s AI pre nevidiacich
Robotické psy s umelou inteligenciou môžu čoskoro nahradiť živé vodiace psy pre nevidiacich. Vývoj AI a robotiky otvára v dnešnej dobe riešenia problémov, ktoré sme doteraz mohli zaznamenať len v sci-fi filmoch a seriáloch. Výskumníci zo Severozápadnej polytechnickej univerzity v Číne priniesli jedno takéto riešenie, ktoré sa potenciálne dotkne 17 miliónov Číňanov s poruchou zraku. O ich vývoji informoval portál China Daily.
Výskumníci vyvinuli robotického vodiaceho psa s použitím umelej inteligencie, ktorý môže pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím vykonávať bežné každodenné aktivity.
Ako určite viete, asistenčné psy sa využívajú aj u nás na Slovensku. Tieto psíky so špeciálnym výcvikom pomáhajú ľuďom nielen so zrakovým, ale napríklad aj so sluchovým alebo iným telesným postihnutím napríklad pri prechádzaní cez cestu, vyhýbaniu sa prekážok a pohybe. Pre takýchto ľudí sú asistenčné psy nesmierne dôležité. Dokážu im dodať istú formu nezávislosti a sprístupnia im aktivity, ktoré by bežne bez pomoci nedokázali sami vykonať.
Cena tradičných asistenčných psov je vysoká
Výcvik takýchto asistenčných psov je však náročný. Za týmto účelom existujú odborné organizácie, ktoré spĺňajú potrebné akreditácie a certifikácie. Samotný proces dlho trvá a je nákladný – čínski výskumníci citovali lokálnu cifru 200 000 jüanov, čo je v prepočte zhruba 26 000 eur. Aj preto k asistenčným psom, žiaľ, nemajú prístup všetci.
Technologické spoločnosti a nezávislé organizácie, vrátane čínskej polytechnickej univerzity, sa tak snažia prísť na alternatívy ku tradičným asistenčným psom z mäsa a kostí. „Aj keď v pominulých rokoch prišli elektronické asistenčné zariadenia, ako napríklad elektronické navigačné helmy, palice či elektronické vodiace psy, nemôžu s ľuďmi priamo konverzovať alebo plnohodnotne pochopiť ľudské inštrukcie,“ povedal Sun Zhe, profesor na Fakulte pre umelú inteligenciu, optiku a elektroniku (China Daily).
Ich nový robotický vodiaci pes dokáže tieto obmedzenia obísť použitím umelej inteligencie. „Inteligentné vodiace psy môžu ľuďom ponúknuť pohodlnejšiu a bezpečnú navigáciu, čím zlepšia ich kvalitu života,“ dopĺňa Sun Zhe.
V praxi by to mohlo vyzerať tak, že robotický pes vedie človeka so zrakovým postihnutím. Následne sa človek psa opýta dodatočné otázky, ako napríklad „koľko je tam schodov“ a podobné, aby lepšie navigovali v teréne.
Výskum je v rannej fáze, no so sľubnými výsledkami
Použitie tradičných vodiacich psov v Číne je veľmi obmedzené kvôli vysokým nákladom na tréning a komplikovanému procesu certifikácie. Výskumníci sú so svojimi AI robotickými pomocníkmi ešte stále v ranných fázach vývoja, no „aktuálne výsledky potvrdzujú realizovateľnosť“ takéhoto riešenia, hovorí Zhe. „Posnažíme sa, aby to bolo dostupné pre ľudí v núdzi čo najskôr,“ dopĺňa.
Aktuálne žije v Číne 17 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím.