nedeľa, 17 novembra, 2024
Reklama

Potvrdené: 5G sieť spôsobuje nepríjemné problémy. Vedci prišli s kreatívnym riešením

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Výskumníci majú novú stratégiu voči 5G sieti

Technologickí nadšenci s otvorenou náručou vítali postupný rozmach 5G siete v posledných rokoch. Prvé veľké vysielače operátori nainštalovali vo veľkých mestách ako Bratislava, Košice a Banská Bystrica. Dnes už je pokrytie 5G siete dostupné vo vyše 80 mestách a obciach po Slovensku. Napríklad taký Telekom začiatkom 2024 v tlačovej správe informoval, že prístup k 5G už má viac než polovica Slovákov.

5G sieť má jednoznačne nepopierateľné výhody: primárne vyššia prenosová rýchlosť pri sťahovaní a odosielaní. Vyspelá technológia si však vyžadovala aj modernizované antény v telefónoch, čo výrobcovia smartfónov, našťastie, už pokryli. V dnešnej dobe je ťažké vôbec zohnať chytrý mobil bez podpory 5G.

Reklama
Telekom_5G_230913
Telekom

Okrem pozitív pre používateľov má však táto sieť aj isté negatíva. Podľa nového výskumu publikovaného v New Scientist sú veľké 5G veže zodpovedné za nízku výdrž batérií našich telefónov. Výskumníci preto navrhli riešenie, ako zlepšiť výdrž batérií až o 50 %.

Reklama

Zlý signál spotrebúva energiu batérie

Prečo 5G spotrebúva viac energie? Logika za týmto tvrdením, ktorú výskumníci samozrejme podložili skutočnými dátami, je ešte nedostatočne vyvinutá infraštruktúra. Telefón spotrebúva najviac energie, keď sa nachádza v lokalitách s obmedzeným prístupom ku sieti. Anténa a interné komponenty telefónu musia vtedy ešte viac „zabrať“, aby si udržali stabilné spojenie. V skratke, zlý signál spotrebúva batériu. A keďže 5G ešte ani zďaleka nemá všade dobrý signál, toto je podľa výskumu jeden z primárnych vinníkov.

Riešenie je jednoduché: postaviť viac 5G vysielačov. Asi všetkým je však jasné, že to nie je otázka vôle, ale skôr otázka financií. Rovnako ako je táto technológia vyspelá, tak je aj drahá, a preto operátori budujú svoje veže postupne – v niektorých prípadoch pomalšie, ako by sme si želali. Musia taktiež robiť kompromisy a niektoré lokality pokrývať len čiastočne.

Reklama

Menšie vysielače s väčšou hustotou inštalácie

Výskumníci navrhujú zmenu taktiky. Miesto aktuálnej stratégie, kedy firmy budujú čo najväčšie vysielače, aby pokryli veľké oblasti naraz, by mali budovať radšej menšie 5G vysielače, ale s väčšou hustotou.

Reklama

Máme dôkazy, že touto stratégiou by sme vyriešili dva kľúčové problémy,“ tvrdia výskumníci v štúdii. „Môže to potenciálne 3-krát znížiť spotrebu energie, ktorá je vysoká kvôli stratám signálu naprieč dlhým vzdialenostiam. Taktiež to môže viesť ku 50 % lepšej výdrži batérií smartfónov pripojených ku hustej sieti, keďže pri [vysielačoch] budú bližšie.“

Výskumníci využili pre navrhovanie svojej stratégie 3D modely skutočných miest. Softvérové simulácie ukázali, že počet 5G veží by musel narásť 5-násobne, aby sa dostavili žiadané benefity. Dodali však, že jednotlivé vysielače by sa museli nachádzať len vo výške 15 metrov, čím by sa značne znížili náklady na výstavbu. Nainštalované by mohli byť napríklad na stĺpoch verejného osvetlenia alebo signalizačných zariadeniach svetelných križovatiek.

Myslíte si, že toto je cesta, ktorou by sa mali operátori vydať? Čakáte, že v budúcnosti budú 5G vysielače všade, kam sa len pozriete? Napíšte nám do komentárov.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama