Tento notebook vás dostane v tej najdôležitejšej veci
Zrejme si pamätáte, ako pred pár rokmi vyzerali herné notebooky. Obrovské svetielkujúce mašiny, ktoré vážili niekoľko kilogramov a pri napájaní z batérie sa takmer okamžite vybili. Je síce pravda, že pri zapojení do elektriny ponúkali zaujímavý výkon, no v podstate takmer každý majiteľ herného notebooku si na svojom zariadení našiel niečo, čo sa mu nepáčilo. Čo keby to však tak nemuselo byť?
Nedávno sa nám do redakcie dostal na test notebook Lenovo LOQ 15IAX9I Luna Grey s jednou skutočne zaujímavou vlastnosťou. Všetci sa zhodneme, že bez ohľadu na akokoľvek atraktívne znejúce parametre je vždy pri výbere nového zariadenia, vrátane počítača, najdôležitejšia cena. A tu prišlo Lenovo s naozaj agresívne nastavenou cenovkou – 779 eur. Priznám, nečakal som veľa, no to, čo som dostal, ma príjemne prekvapilo.
Grafika od Intelu
Tento notebook beží na platforme Intel® Alder Lake™ s procesorom Intel® Core™ i5 12450HX. Nejde síce o najnovšiu generáciu, predstavená bola už pred vyše 2 rokmi, Lenovo LOQ má však aj jednu skutočne modernú vychytávku. Tou je grafická karta Intel® Arc™ A530M Graphics, ktorá nemá ešte ani rok.
Nenechajte sa vystrašiť názvom. Intel Arc nie je integrovaná grafická karta procesoru, ale samostatná grafika, ktorá ponúka pomerne prekvapivý výkon.
Tu sa objavuje prvá veľká výhoda tohto notebooku. Kvôli použitiu dedikovanej grafickej karty od Intelu sa výrobcovi podarili ušetriť nielen náklady na výrobu, ale aj získať výhodu optimalizovaného prepojenia s procesorom. Ikonický technologický gigant len nedávno vstúpil na trh grafických kariet (aj desktopových), pričom z trhu sa ozývajú prevažne pozitívne reakcie.
Arc funguje jednoznačne lepšie ako predchádzajúci pokus Intelu v podobe Iris Xe s dodatočným „kopancom“ výkonu navyše. Konkrétne verzia v nami testovanej verzii Lenovo LOQ ponúkala dostatočný výkon na hranie nových hier, čo bolo skutočne príjemným prekvapením – hlavne vzhľadom na prívetivú cenovku pod 800 eur.
Nedostatok je zámerný
Je zjavné, o čo sa konštruktéri v Lenove pokúsili: priniesť na trh tak nesmierne výhodnú ponuku, že na nej nenájdete chybu. A ono sa tie chyby pri tomto hernom stroji naozaj ťažko hľadali – aj keď musím uznať, že isté nedostatky sa objavili. Aj keď skôr kozmetického charakteru.
Musím povedať, že zvolená veľkosť obrazovky 15,6 palca je v podstate perfektnou hodnotou pre herný notebook. Takáto obrazovka garantuje telo dostatočne veľké pre samostatnú numerickú klávesnicu, čo cieľová skupina určite ocení. Väčšia obrazovka znamená, logicky, aj veľké telo, ktoré môžu dizajnéri napchať lepšími komponentmi a väčšou batériou.
Lenže dizajn Lenovo LOQ je pomerne neštandardný. Podobne ako iné najnovšie herné notebooky tejto značky, aj tento model má akýsi „výrastok“. Časť tela pretŕča niekoľko niekoľko centimetrov za obrazovku, čo prináša isté výhody aj nevýhody.
Neestetické, ale praktické rozhodnutie
Toto dizajnové rozhodnutie, ktoré navonok nepôsobí najkrajšie, vykonali kvôli lepšiemu rozvrhnutiu interných komponentov. Za prvé to vyrieši otázku, kam na hernom notebooku umiestniť vývody vzduchu pre čo najefektívnejšie chladenie. Taktiež tým vznikne priestor na všetky konektory a káble, ktoré môžu na stranách zavadzať. Z toho hľadiska ide o jednoznačné plus.
Avšak treba podotknúť, že sa tým zväčšila celková veľkosť notebooku. Keďže obrazovka nesiaha až po samotný kraj tela, treba k celkovým rozmerom (keď je notebook zatvorený) pripočítať aj centimetre navyše zo spomínaného „výrastku“. Rozmery Lenovo LOQ tak činia 35,9 x 25,8 x 2,4 cm, čo na 15,6-palcový notebook nie je vôbec málo. Napríklad taký MacBook Pro so 16-palcovou obrazovkou meria 35,5 x 24,8 x 1,6 cm. Treba však podotknúť, že LOQ je na pomery herných notebookov stále veľmi spratný a hlavne tenký.
Aj keď potrebujete pomerne veľkú tašku na notebook, cestovanie s týmto herným zariadením vôbec nie je náročné. S hmotnosťou 2,45 kg určite nejde o najľahší notebook na svete, no oproti iným herným mašinám cieleným na hardcore komunitu je to v poriadku. A tu sa aj dostávam ku hlavnej pointe tohto zariadenia. Lenovo LOQ totiž nie je len počítač pre hráčov.
Pri cestovaní s herným notebookom som nečakal jednu vec
Naozaj som si skúsil cestovať s LOQ-om. Čakal som, že toto herné hebedo bude pre mňa zbytočne veľké a rýchlo sa vybije, no opak bol pravdou. Počas pracovnej cesty ma naozaj príjemne prekvapila výdrž batérie, aj keď som sa nesnažil šetriť energiou. A to som mal 144 Hz obrazovku zapnutú na plný jas (ten je celkom priemerných 300 nitov).
Pri práci vo Photoshope, Lightroome a bežnej kancelárskej činnosti na internetovom prehliadači sa naozaj zišiel grafický výkon Intel Arcu. A práve vďaka tomu je LOQ veľmi rozumnou voľbou aj pre občasných hráčov. Mnoho kancelárskych notebookov v podobnej cenovej kategórii má totiž len integrovanú grafickú kartu, ktorá vám dáva len veľmi oklieštené možnosti.
Aj prítomnosť Intel Arcu pripisujem prekvapivo dobrej výdrži batérie. Tento komponent navyše zaručuje, že pri bežnej činnosti sa nemusí notebook až tak snažiť, len ťažko v aplikáciách ako Photoshop a obdobných programoch narazíte na strop hardvéru. A keďže nemusí nonstop využívať 100 % svojho potenciálu, šetrí tým aj energiu.
Menej výkonný notebook alebo zariadenie s integrovanou grafikou by sa viac narobilo, čip by sa viac prehrieval, systém chladenia by musel viac pracovať a tým pádom by ste konzumovali viac elektriny. Je to asi podobná logika ako s autami. Zatiaľ čo s malým motorom musíte pri zrýchlení ručičku hnať do šialených otáčok a páliť množstvo paliva, so silnejším motorom nemusíte úplne dupnúť na plyn, ak chcete pridať.
Zhrnutie
Aj preto by som tento notebook odporúčal cieľovej skupine ľudí, ktorí sa síce označujú ako hráči, ale potrebujú aj zariadenie na bežnú prácu v aplikáciách, pri ktorých by integrovaná grafická karta nestačila. Jednoznačným plusom je aj veľmi prívetivá cenovka 779 eur. Na trhu aktuálne len veľmi ťažko nájdete podobne praktický a rozumný notebook v tejto cenovej relácii.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Intel a spoločnosťou Lenovo.