Česká hra dobýva svet
Vývojári z Česka si vo svete opäť urobili skvelé meno. Nová FPS českého štúdia Madfinger Games za pár dní od vydania vyvolala ošiaľ. Podľa vývojárov si ich hru Gray Zone Warfare za štyri dni zakúpilo už viac než pol milióna hráčov. Tu však úspech novej akčnej bomby nekončí. Hráči totiž vo veľkom siahajú aj po vyšších edíciách hry, ktorých sa za pár dní od vydania predala až 250 000 kusov.
Gray Zone Warfare je aktuálne najpredávanejšou hrou na Steame, pričom v rovnakom čase ju hralo najviac 67-tisíc hráčov. V čase písania článku online akciu z Česka hrá niečo cez 44-tisíc hráčov, záujem je teda naďalej silný. Hra sa pritom nachádza iba v štádiu Early Access a vydanie sprevádza množstvo problémov.
Aj preto sú hodnotenia Gray Zone Warfare momentálne skôr priemerné. Na základe 22-tisíc recenzií má hra priemerné skóre 6 / 10. Hráči sa sťažujú predovšetkým na zlú optimalizáciu, časté bugy, ale tiež aj nudnú náplň misií a stereotypnú hrateľnosť. Väčšina sa však zhoduje, že česká novinka má veľký potenciál, len jej ešte chvíľu potrvá, kým ho dokáže využiť.
Pôvodný článok:
Vývojári z Česka si vo svete opäť spravili skvelé meno a opäť za to môže akčná herná novinka. Po vydarených tituloch ako Arma, Hidden & Dangerous či Vietcong tento raz u hráčov bodujú vývojári zo štúdia Madfinger, ktoré sa doposiaľ sústreďovalo predovšetkým na mobilné hry. Vo svojej novinke Gray Zone Warfare však tvorcovia z Brna zhodili akékoľvek zábrany a predstavili lákavú MMO akciu, ktorá medzi hráčmi silne rezonuje.
Gray Zone Warfare bol na Steame vydaný 30. apríla v podobe Early Access. Nejde teda o dokončený produkt, ale o beta verziu vznikajúcej hry, ktorá načrtáva možnosti hry. Tá sa odohráva na fiktívnom ázijskom ostrove Lamang, ktorý OSN evakuuje a nechá ho v správe troch vojenských organizácií.
Hráč si vyberie, za ktorú z nich chce hrať, vytvorí si postavu so špecializáciou a vydáva sa vyšetrovať okolnosti záhadných udalostí. Gray Zone Warfare v hrateľnosti spolieha na taktickú akciu s dôrazom na realizmus, kde sa hráč musí starať aj o plnenie pitného režimu a sledovať si napríklad aj stratu krvi.
Novinka hráčom sprístupňuje viacero režimov, či už hráč proti hráčovi (PVP) alebo hráč proti počítaču (PVE), prípadne kombináciu oboch. Hra zároveň stavia na kooperácii, je však možné plnohodnotne si ju užiť aj v sólo režime. Ide tiež o veľkého konkurenta Escape from Tarkov, ktorý sa aktuálne ocitol v nemilosti hráčov kvôli kontroverznej cenovej politike.
Za pár dní na čele rebríčka
Hráči sú na Gray Zone Warfare zvedaví, aktuálne ide o najpredávanejšiu hru na Steame. Zakúpiť si hru stihlo už takmer pol milióna hráčov, pričom hrateľnosť v jednom čase sa blíži k 67-tisíc hráčom. Číslo pravdepodobne ešte porastie, vývojári však musia zapracovať na početných technických chybách aj problémoch s optimalizáciou.
400k Copies of #GZW Sold 🙏🙏
We're speechless! In just day 2 of Early Access, we've welcomed 400,000 PMCs to Lamang Island.
Your support is beyond incredible. Thank you, everyone! Let's keep pushing forward together, and always remember, #EveryMoveMatters.#GrayZoneWarfare pic.twitter.com/eFpezysySb
— Gray Zone Warfare (@GrayZoneWarfare) May 1, 2024
Horšie však je, že hra je podľa niektorých hráčov priveľmi generická a akcia je pomerne strnulá. Časť hráčov tiež kritizuje nedostatočný dôraz na taktiku a hlúpe správanie AI. Vývojári z Brna sa teda určite nenudia, aj keď presne na vychytanie podobných chýb Early Access slúži. Kto si chce novinku vyskúšať, nájde ju na Steame od 35 € vyššie, v závislosti od edície.