Spacetop G1 je prvý notebook na svete bez monitora
Stojí toľko, čo lepší skladací smartfón od Samsungu a jeho výrobca sľubuje, že prináša celkom nový spôsob práce. Spoločnosť Sightful uviedla na trh v Spojených štátoch vôbec prvý notebook bez obrazovky. Napriek tomu sa v technických špecifikáciách uvádza až 100″ obraz. Čo za tým stojí?
Lacnejšia alternatíva Apple Vision Pro
Sightful Spacetop G1 na prvý pohľad vyzerá ako bežný notebook. Až do chvíle, kým ho neotvoríte. Vtedy postrehnete, že mu chýba tradičná obrazovka, namiesto nej má v horne polovici držiak pre okuliare.
AR okuliare sú náhradou za monitor a aktivujú sa hneď po ich vybratí z východiskovej polohy.
Podľa slov výrobcu tieto AR okuliare nielen plnohodnotnou alternatívou za konvenčný plochý monitor, dokonca výhody prevažujú v prospech okuliarov. Virtuálny obraz má ma uhlopriečku až 100 palcov, teda 254 cm.
Sightful Spacetop G1 tak prináša do sveta spotrebnej elektroniky nový štandard pre AR. Augmented Reality, teda rozšírená realita, zažila prvotný boom pred niekoľkými rokmi, ale najviac sa o nej hovorí až v súvislosti s príchodom headsetu Apple Vision Pro.
Problém môže byť softvér
Zdá sa, že spoločnosť Sightful prišla s produktom, ktorý je vskutku revolučný. Inšpirácia produktom Apple Vision Pro je evidentná, hoci samotný výrobca by nepochybne vedel poukázať na to, že čas vývoja ďaleko presahoval aj dostupnosť prvých správ o AR headsete od Apple.
Súčasťou zariadenia je aj menší informačný OLED displej s rozlíšením 262×928 pixelov.
Technické parametre notebooku za 1 900 USD nie sú zvlášť pôsobivé. Zákazníci si ho budú kupovať predovšetkým ako early adopters, teda patrili medzi prvých používateľov technológie. Kto si chce notebook zadovážiť medzi prvými, musí najprv zložiť vratnú 100-dolárovú zálohu.
Notebook pracuje s procesorom Qualcomm Snapdragon QCS8550 a grafikou Adreno 740. Operačná pamäť LPDDR5 má veľkosť 16 GB a úložisko UFS3.1 neveľkých 128 GB.
Reálne je pre používateľa k dispozícii 102 GB, zvyšok zaberá samotný operačný systém. Prekvapivo to nie je Windows, ale spaceOS. Má ísť o operačný systém postavený na báze Androidu určený predovšetkým pre využívanie webových aplikácií.
Batéria s kapacitou 60Wh má vydržať 8 hodín aktívnej práce, pričom sa nabíjaca cez konektor USB-C výkonom 63 W.
Nemenej dôležité sú parametre samotných AR okuliarov. Využívajú dva AMOLED displeje, každý s rozlíšením FullHD 1920×1080 pixelov. Na jeden uhlový stupeň pripadá 44 pixelov, pričom displeje pracujú s frekvenciou 90 Hz. K dispozícii sú aj doptrické sklá v rozsahu -8.00 až +6.00 dioptrií. Okuliare nie sú vybavené batériou, preto sú s notebookom spojené napájacím a dátovým káblom.
Ako to funguje?
Operačný systém spaceOS vyzerá ako dizajnová a funkčná nadstavba Androidu pripomínajúca desktopový režim Samsung DeX.
Používateľ teda pracuje s oknami v priestore, pričom uhlopriečka virtuálnej obrazovky 100 palcov umožňuje pracovať efektívnejšie a prehľadnejšie. Robiť viac úloh naraz sa tak zdá byť jednoduchšie, pretože na rozdiel od bežného monitora si okno viete posunúť na bok a neskôr sa k nemu vrátiť obyčajným pohľadom.
Čo zvládne? To vlastne nevieme
Výrobca na svojej webstránke avizuje predovšetkým prácu s kancelárskymi aplikáciami, ako sú kalendáre, textové editory či programy na úpravu prezentácií.
Nevieme však, ako dobre si výpočtový výkon notebooku poradí s grafickým programom, editorom videa či vôbec graficky náročnejším obsahom.
Netušíme ani to, či je spaceOS schopný konvertovať 2D obraz do 3D, čo by pri stereoskopických okuliaroch nepochybne používatelia očakávali.