Blade Runner fakty
Ako už všetci určite tušíte, tento štvrtok k nám konečne dorazí pokračovanie kultového sci-fi filmu Blade Runner. Na druhú časť sme si počkali 35 rokov a práve preto neexistuje lepší čas nahliadnuť do minulosti, ako práve teraz. My sme nahliadli do minulosti a dnes vám prinášame tie najzaujímavejšie Blade Runner fakty, ktoré možno neviete!
Knižný pôvod
Kniha „Do Androids Dream of Electric Sheep?“ spisovateľa P. K. Dicka priťahovala pozornosť Hollywoodu už od jej vydania v roku 1968. V jeden moment sa dokonca zdalo, že filmovú adaptáciu bude mať na starosti Martin Scorsese. Nakoniec však trvalo až 14 rokov, kým sa objavil scenár, ktorý by Dicka neznechutil.
Herecké obsadenie
Harrison Ford nebol prvá, ani druhá možnosť pri výbere hercov, ktorí by si mohli zahrať hlavnú postavu Ricka Deckarda. Scenárista Hampton Fancher chcel do úlohy pôvodne obsadiť veterána Roberta Mitchuma. Režisér Ridley Scott zasa stratil mesiace času s Dustinom Hoffmanom. Medzi ostatných hercov, ktorí sa v úlohe Deckarda mali objaviť, patrili Clint Eastwood, Jack Nicholson, Al Pacino, Arnold Schwarzenegger a mnoho ďalších. Úlohu však nakoniec získal Harrison Ford na odporučenie Stephena Spielberga, s ktorým práve ukončil natáčanie Indiana Jonesa.
Desivý Roy
Do úlohy hlavného antagonistu, desivého replikanta Roya Battyho režisér obsadil holandského herca Rutgera Hauera bez toho, aby sa s ním niekedy stretol. Ridley Scott si ho jednoducho neskutočne obľúbil po zhliadnutí niekoľkých jeho filmov. Keď Hauer konečne dorazil na pľac a poprvýkrát sa stretol so Scottom, herec už mal odfarbené vlasy a bol vžitý do Roya.
Vizuál
Tajomný, atmosférický, vrstvený a neónovo-osvetlený vzhľad filmu bol vytvorený priamo v kamere, pomocou techniky s názvom „viacnásobné expozície.“ Scéna bola jednoducho nakrútená kamerou, ktorú riadil počítač. Potom bol fyzický film pretočený na začiatok a počítač kameru zaviedol rovnakou cestou, ale tentokrát s rozdielnym osvetlením či novými vizuálnymi efektmi. Niektoré scény majú až 16 vrstiev.
Konflikt na pľaci
Harrison Ford aj Ridley Scott sa už verejne vyjadrili o tom, že na pľaci sa často hádali. Režisér za to viní fakt, že v tom čase bol neskúseným filmárom, pričom Blade Runner bol len jeho tretí film. Do hlavnej úlohy pritom obsadil herca, ktorý už mal v Hollywoode 15-ročnú skúsenosť. Ford sa zasa nenávistne vyjadril o 50 nociach v daždi pred kamerou.
Množstvo verzií
Dodnes sa našlo aspoň sedem oficiálnych verzií Blade Runnera. Tri najznámejšie verzie začínajú s pôvodným domácim strihom, kompletným aj s rozprávačom Harrison Forda, ktorého nenávidel. Potom, ešte v roku 1992, vyšiel „Director’s Cut“, ktorý odstránil záverečnú scénu i rozprávača a z filmu tak spravil nejednoznačný príbeh; ironicky sa na ňom ale režisér nepodieľal. Scott však osobne dohliadal na „Final Cut“ z roku 2007, ktorý zahŕňa viacero krvavých scén, ako aj Deckardov sen o jednorožcovi.
Prekliatie Blade Runnera
Korporácie, ktoré si kúpili product placement v Blade Runnerovi, to dodnes ľutujú. Letecká firma Pan Am do deväťdesiatych rokov zmizla. Trh herných vývojárov Atari po vydaní Blade Runnera taktiež veľmi trpel. Bývalý vodca v oblasti elektroniky RCA a telekomunikačný gigant Bell Phones boli zasa predaní iným firmám. Veľká spoločnosť Cuisinart zasa v roku 1989 vyhlásila bankrot. Niekto by mohol namietať tejto absurdnej teórii faktom, že Coca Cola je na tom dodnes dobre. Len chvíľu po vydaní filmu však aj tento gigant utrpel veľké finančné straty. Ak sa podobná situácia zopakuje aj po vydaní snímky Blade Runner 2049, všetci by sme mali začať veriť v démonov.
Tak čo, prekvapil vás niektorý z týchto faktov? Alebo ste taký veľký fanúšik Blade Runnera, že už o ňom máte všetko naštudované? Tak či onak, Blade Runner 2049 sa na naše plátna konečne dostane už tento štvrtok!