streda, 18 decembra, 2024
Reklama

Ako vznikla hudba ku filmu Black Panther? Skladateľ Ludwig Goransson išiel nahrávať až do ďalekej Afriky!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
Reklama

Najväčšou pýchou Marvelu je aktuálne film Avengers: Infinity War, no určite netreba zabúdať na obrovský úspech Black Panthera. Posledný film MCU síce mal výbornú hudbu, ale tá neprekonala originalitu a zapamätateľnosť soundtracku Black Panthera. Ten vytvoril švédsky skladateľ Ludwig Goransson, ktorý sa za nahrávaním vydal až do ďalekej Afriky! V poradí išlo o jeho tretiu spoluprácu s režisérom Ryanom Cooglerom (Creed), ktorý ho vybral pre komponovanie hudby do tohto filmu. V tom čase zrovna pracoval na produkcii nového albumu Donalda Glovera, a.k.a. Childish Gambina. Ludwig bol neuveriteľne šťastný, pretože tvoriť hudbu do superhrdinského filmu bol vždy jeho sen. Poďme sa teda pozrieť na to, ako tento soundtrack vznikol!

Black Panther
Zdroj: hollywoodreporter.com

Ako vznikla hudba filmu Black Panther?

Ludwig Goransson mal vždy potrebu vzdať hold africkej kultúre a ich tradičnej hudbe. Je to predsa Švéd, ktorý pochádza z jednej z najchladnejších krajín na svete. Ešte pred samotným nahrávaním strávil Ludwig mesiace študovaním africkej kmeňovej hudby a naozaj chválil to, že si generácie Afričanov stále zachovávajú svoje hudobné „dedičstvo“. Ako on sám poznamenal, africké kmene majú rozdielnu hudbu pre stovky rozdielnych ceremónií, ktoré boli vytvorené pred viac ako 700 rokmi. Tieto špecifické rytmy prežili na základe ich rodokmeňových tradícií. Režisér Ryan Coogler tak Ludwiga tlačil do toho, aby vo filme použili čo najviac afrických zvukov.

Reklama

Goranssonovi sa tak podarilo nájsť hudobné nástroje, ktoré ste doteraz nemali šancu počuť v žiadnom podobnom veľkofilme. Ludwig teda pocestoval do Južnej Afriky a navštívil tam knižnicu s názvom ILAM (Medzinárodná knižnica africkej hudby). Tam našiel kolekciu viac ako 500 rozdielnych nástrojov, ktoré dnes už neexistujú. Poznamenal, že preňho bolo neuveriteľnou príležitosťou tam ísť, nahrať tie nástroje a použiť ich vo filme. Aby toho nebolo málo, Ludwig zložil pre film Black Panther až 4-hodinovú verziu soundtracku. O nej sa však môžete dozvedieť viac v samostatnom článku.

Reklama
Black Panther
Zdroj: hollywoodreporter.com

Výborný vzťah medzi Cooglerom, Goranssonom a Jordanom

Vo vyššie spomenutom článku sa dočítate viac aj o výbornom vzťahu medzi režisérom Ryanom Cooglerom, skladateľom Ludwigom Goranssonom a hercom Michael B. Jordanom. Black Panther je totižto ich tretím spoločným filmom. Režisér má v Ludwigovi plnú dôveru, a tak mohol začať pracovať na hudbe naozaj skoro. Ešte pred začiatkom natáčania tak navštívil Západnú a Južnú Afriku, aby si spravil prieskum. Neskôr vymyslel geniálnu Killmongerovu tému, pre ktorú si najal skúseného ‘fula’ hudobníka, aby ju nahral. Všetky tieto nahrávky potom poslal Michael B. Jordanovi, aby sa mohol lepšie pripraviť na svoju rolu!

Veľkou výzvou bolo zloženie hudby do scény, kde sa nový kráľ stretáva so svojim otcom prvýkrát od jeho smrti v Captain America: Civil War. Pre túto scénu Goransson odstúpil od tradičného bubnovania a použil struny na vyzdvihnutie silných emócií, ktoré obklopovali T´Challu pri jeho prvej návšteve v údolí mŕtvych. Keď si prvýkrát prečítal dialóg medzi T´Challom a jeho otcom, bolo to preňho veľmi emotívne. Preto chcel túto scénu hudobne naozaj odlíšiť. Kúsok z tejto témy je však počuť aj v Killmongerovej téme. Ako on sám povedal – Všetko je nejakým spôsobom príbuzné, rovnako ako sú oni príbuzní pokrvne.

Reklama
Black Panther
Zdroj: hollywoodreporter.com

Ešte počas tohto nahrávania Ludwig naozaj dúfal, že skladateľ Alan Silvestri použije jeho hudbu aj vo filme Avengers: Infinity War. Ako už určite viete, naozaj sa tak stalo. A bolo poriadne epické!

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama