Dokument Diego Maradona
Tretí film oscarovského tímu, stojaceho za dokumentami Senna a Amy, a producenta Paula Martina, sa volá Diego Maradona. Je zostavený z viac ako 500 hodín nikdy nezverejnených záznamov z Maradonovho osobného archívu, ktoré poskytol sám legendárny futbalista či jeho blízki. Do našich kín už prichádza… A pre toto by ste dokument Diego Maradona nemali zmeškať.
5. júla 1984 prišiel Maradona do Neaoplu za rekordnú prestupovú sumu. Jeho najbližších sedem rokov sa malo stať peklom. Najuznávanejší futbalista sveta a najvášnivejšie, ale mimoriadne nebezpečné mesto v Európe boli pre také čosi perfektným spojením. V meste, kde by aj diabol potreboval ochranku, sa Diego Maradona stal bohom.
Na ihrisku bol géniom. Mimo ihriska bol uznávaný za boha. Charizmatický Argentínec miloval boj proti očakávaniam a priviedol Neapol k jeho prvého titulu. Bol to príbeh ako zo sna. Ale za všetko treba platiť daň. Diego si mohol robiť, čo sa mu zachcelo, kým podával na ihrisku zázračné výkony, lenže časom prišlo temnejšie obdobie…
Maradonovo neapolské obdobie je najvýraznejším úsekom jeho životnej cesty. Ponúka divoký, nezabudnuteľný príbeh jedinečného talentu. Bol (a je) to rebel, podvodník, hrdina a boh. Toto je príbeh jeho slávy, zúfalstva a zrady, príbeh zapredania sa, ale aj vykúpenia.
O Diegovi
Diego Maradona je ikonou, latinskoamerickým hrdinom, mužom, na ktorého je množstvo jeho krajanov veľmi pyšných. Oddal sa európskym velikánom, vďaka svojmu športovému talentu porazil mocný Juventus, AC Miláno aj Internazionale. V Neapole sa stal takmer polobohom. „A napriek tomu nikdy poriadne nezapadol,“ hovorí režisér Asif Kapadia. „Nesie si v sebe zlosť a všetky jeho problémy pramenia podľa mňa z toho, že nebol na slávu pripravený.“
„Je geniálny, a zároveň sebadeštruktívny,“ pokračuje režisér. „Skutočne zaujímavé je, ako práve vo chvíli, kedy je na vrchole svojich úspechov, ale zároveň ho začína opúšťať šťastie, zaprie svojho syna.“ Tým synom bol Diego Armando Maradona Sinagra, narodený v septembri 1986 z mimomanželského vzťahu s miestnou ženou Cristianou Sinagra v čase, keď hral Maradona za Neapol.
To, že odmietol chlapca uznať ako svojho biologického potomka, je ústredným motívom Kapadiovho filmu. Taliansky súd uznal Maradonove otcovstvo v roku 1993, ale tí dvaja sa prvýkrát stretli až v roku 2003. „Je to len moja osobná teória, vychádzajúca z toho, ako som tých ľudí roky sledoval,“ pokračuje Kapadia, „ale myslím, že práve zapretie tohto dieťaťa stálo pri koreňoch Maradonových problémov, alebo ich prinajmenšom zhoršilo.“
Skutočný Maradona vo filme
Nakrúcanie s žijúcou legendou umožnilo z hľadiska koncepcie Kapadiovi to, čo vo svojich filmoch Senna a Amy využiť nemohol – nakrútiť s hlavným objektom filmu rozhovory naživo.
Stretnutie s Maradonom nebola ľahká úloha, aj keď tvorcom hralo do kariet, že futbalista bol osobnosťou Sennu nadšený a páčilo sa mu, že autorský tím práve počas rokovaní o nakrúcaní získal Oscara za snímku o Amy Winehouse. „Na svojich profiloch na Facebooku a Instagrame mal obrázok, kde dostávame Oscara, s komentárom – títo ľudia teraz budú točiť film o mne.“ hovorí režisér.
Ukázalo sa, že nadviazať s ním rozhovor je celkom výzva. „Spôsob, ako sa s ním stretnúť, sa stále opakoval,“ vysvetľuje Kapadia. „Prídete a jeho tím vám povie – nie, nie, dnes sa necíti dobre, skúste to zajtra.“ Nakoniec sa ale Maradona s Kapadiom predsa len stretli tvárou v tvár a nakrútili spolu viacero silných rozhovorov. Nikoho vlastne neprekvapilo, ako ťažko pozorovateľný objekt to je. „Úplne zabudnete, s koľkými ľuďmi sa Maradona stretáva.“ hovorí k tomu režisér, „a čo všetko má za sebou, čo má za sebou jeho telo.“
Aj tak však musel Kapadia svojou húževnatosťou a vytrvalosťou Maradonu prinútiť, aby prehovoril o najkontroverznejších a najcitlivejších aspektoch svojho súkromného života: prečo skončil v Neapole, o zápase proti Anglicku na Svetovom pohári v roku 1986, o rodine, ženách, drogách, problémoch so svojimi deťmi.
Rovnako ako s ľuďmi, s ktorými Kapadia hovoril v súvislosti s predchádzajúcimi filmami, aj v tomto prípade si najskôr musel vybudovať dôveru. „Neberiem si kameru. S ľuďmi sa rozprávam, budujem dôveru a snažím sa vysvetliť, že to, čo rozprávame, je príbeh. Nie sme na žiadnych opačných stranách. Obaja chceme, aby vyšla na povrch pravda, a aby toho všetci boli súčasťou,“ vysvetľuje režisér.
Ďalšie dieliky skladačky
Aby mohli tvorcovia poriadne preskúmať Maradonov búrlivý život, potrebovali sa dostať aj k jeho blízkym z čias neapolského pobytu, konkrétne k jeho bývalej žene Claudii Villafañe, k jeho bývalej priateľke a matke dieťaťa, ktoré zaprel, Cristine Sinagra, aj k samotným potomkom. „Môže to fungovať a kompletný film o Diegovi môžeme urobiť, len keď sa s nami rozprávajú všetci,“ priznáva Kapadia. „Nakrútiť film bez Claudie by nebolo správne. Bola s ním od svojich pätnástich rokov. Stále sú spolu v spojení a majú spolu dve dcéry.“
Aby mohol tento film vzniknúť, aby sa podarilo nájsť a získať všetkých dôležitých účinkujúcich, obrátil sa Kapadia na expertky na rešerše, Linu Caicedo z Kolumbie, ktorá sa venovala Argentíne, a Talianku Fiammettu Luino, ktorá pracovala v Taliansku.
Rovnako ako pre mnoho divákov, aj pre tvorcov filmu a rešeršistky bolo niekedy náročné mať Maradonu rád. Či už ho však milujete, alebo nenávidíte, málokto na Diega Maradonu môže zabudnúť. Snímka vyzdvihuje jeho odkaz, predvádza jeho genialitu novému publiku a vrhá svetlo na vnútorných démonov, ktorí ho sprevádzali temnými chodníkmi jeho života. Je to Diego proti Maradonovi aj proti zvyšku sveta – a je to neuveriteľne čarovné.
Dokument Diego Maradona si môžete pozrieť aj vo vašom kine vďaka spoločnosti Continental film.