utorok, 26 novembra, 2024
Reklama

Nevypínajte mozog ani počas dní voľna. Tipy na filmy na zamyslenie, ktoré vám pomotajú hlavu

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Pozrite si aj diela s nečakanými zvratmi. Toto sú filmy na zamyslenie

Filmy na zamyslenie rozhodne nemusia byť na škodu. V súčasných dňoch sme odkázaní na prevažné sedenie doma. Tento čas sa dá skvele využiť na doháňanie zameškaných filmov či seriálov. Prečo si však vždy púšťať len niečo oddychové? Skúste aj týchto 9 filmov, pri ktorých vám poriadne zavarí mozog. Po ich pozretí budete možno ešte nejakú chvíľu sedieť a premýšľať o tom, čo sa stalo.

1. Coherence (2013)

Zdroj: indiewire.com

V roku 1923 bola niekde vo Fínsku zhliadnutá kométa, ktorej vplyv vyvolal sled nezvyčajných udalostí. Žena zavolá na políciu a oznámi im, že v dome vidí muža, ktorý nie je jej manželom. Polícia sa ju snaží presvedčiť, že muž v dome je jej manželom.

Reklama

Ona svojho muža ale v predošlý deň zabila… Prestrihom sa dostávame do súčasnosti, kde sa osem priateľov stretáva na večeri u jedného z nich. Nad zemou opäť prelieta kométa, ktorá spúšťa sled nečakaných udalostí.

Reklama

Alternatívne reality, duálne svety. Sci-fi thriller z britskej nezávislej produkcie (režisérom je James Ward) aj napriek minimálnemu rozpočtu presne vie čo robiť a ako zaujať. Názov filmu je v preklade „súvislosť“ a tu si ju budete musieť pekne sami nájsť a poskladať.

2. Solaris (1972)

solaris
Zdroj: filmclinic.org

Film netradične zo sovietskej produkcie mierne staršieho dáta. Vychádza z rovnomenného knižného diela od Stanislawa Lema. O réžiu sa postaralo veľké ruské meno tých časov – Andrej Tarkovskij. Poznať ho môžeme hlavne vďaka ďalšej knižnej adaptácií Stalker.

Reklama

Dej rozpráva príbeh o ovdovenom psychológovi Kelvinovi, ktorý je poslaný na vesmírnu stanicu obiehajúcu okolo planéty Solaris. Tam má vyšetriť smrť lekára, miznutie kozmonautov a zároveň riešiť ich psychické problémy.

Reklama

Solaris vyvoláva u posádky potlačené spomienky, správajú sa utiahnuto. To skvele graduje mrazivú atmosféru filmu. Všetko ešte viac naberie na obrátkach, keď stretáva svoju zosnulú ženu Khari. Po čase začne Kelvin chápať správanie kozmonautov, ale zároveň začína spochybňovať svoje vnímanie reality.

3. Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004)

eternal_sunshine_pic
Zdroj: filmnightpodcast.com

Jim Carrey znovu potvrdil, že sa vie zhostiť aj vážnej úlohy. Sekunduje mu Kate Winslet ako výstredná Clementine. Tá svojou excentrickou povahou Joela (Carrey) najprv absolútne zaujme, časom ho však začína zaťahovať do čoraz bláznivejších situácií. Navyše je výbušná a nevyspytateľná, preto sa hlavný hrdina rozhodne na experimentálnej klinike o vymazanie pamäte. Pokus však nedopadne celkom úspešne.

Postupom filmu teda sledujeme Joelove roztrieštené spomienky, vývoj vzťahu z Clementine a ich žitie. Pamäti sú ale deformované, nesúvislé, často sa opakujú a navyše sú pozmenené jeho aktuálnymi emóciami. Vidíme ich aj v spätnom slede, preto je na nás ako divákovi, aby sme si ich postupne pospájali a vytvorili príbeh.

Reklama

4. Donnie Darko (2001)

donnie darko
Zdroj: mtv.com

Gigantický zajačik a mladý Jake Gyllenhaal so svojou sestrou? To je kombinácia, ktorá znie absolútne šialene, ale v tomto filme funguje perfektne. Snímka na prvý pohľad môže vyzerať ako bežná teenagerská komédia so svojou rockovou hudbou a prostredím.

Už po pár minútach vás však vyvedie z omylu. Cestovanie časom, záhadné správy, snové sekvencie, dramatickosť – to sú všetko kolieska, ktoré do seba perfektne zapadajú, ale po konci vás nechajú s veľkým otáznikom na hlavou.

Spolu tak vytvárajú pestrý a kreatívny dej. Teenager Donnie Darko má neustále vízie o chlapovi v zajačom kostýme. Zakódovanými správami mu hovorí o konci sveta, ktorý ma nastať o 28 dní. Donnie unikne vlastnej smrti, dostane sa na psychoterapiu a zažíva príbehy s cestovaním v čase. Jednoducho musí bojovať proti svojim démonom metaforicky aj doslovne.

Reklama

5. Memento (2000)

memento
Zdroj: filmschool.com

Nič nevystihuje nechronologický vývoj deja viac, ako tento film. Dej je tu vyrozprávaný naozaj kreatívnym spôsobom. Hlavný hrdina si kvôli strate pamäti všetko fotí polaroidom. Na fotky si robí poznámky a dôležité fakty, ktoré sa dozvie si nechá tetovať na telo. Jednotlivé scény najprv vyzerajú, že idú so spätným poradím, prepletajú sa však aj s tým, čo sa deje aktuálne.

Christopher Nolan nám jednoducho naservíroval poctivú porciu a my musíme dávať pozor, aby sme ju vedeli stráviť. Skvele sa blysol aj Guy Pearce ako predstaviteľ hlavnej role Leonarda. Ten sa snaží vyšetriť úmrtie svojej ženy, čo je veľmi náročnou úlohou kvôli tomu, že si nič nepamätá.

Vo svojej ceste za pomstou a odhalením vraha musí dávať dokopy vlastné spomienky, pričom naráža na niekoľko postáv. Každá môže byť s vraždou nejakým spôsobom prepojená, tak musí hlavný hrdina dobre vnímať, čo sa okolo neho deje. Navyše mu nedá pokoj ani meno, ktoré má vytetované na prsiach…

Reklama

6. Primer (2004)

filmy o cestovani v čase primer
Zdroj: baltimoresun.com

Dvaja chlapi sa rozhodnú postaviť si v garáži stroj, pričom omylom prídu na systém, ako cestovať časom. Snažia sa ho testovať a prísť na jeho plný potenciál (snáď aj finančný), čo môže vážne ohroziť ich priateľstvo. Navyše, čím viac stroj skúšajú, tým menej mu rozumejú. Dej môže znieť a pôsobiť jednoducho – úplný opak je však pravdou. Filmy o cestovaní v čase môžu byť komplikované, tento je však na úplne inej úrovni.

Nahráva tomu aj fakt, že jeho režisér je v skutočnosti bývalým inžinierom. Film natočil skutočne nezávisle a s minimálnym rozpočtom. O to viac je toto zamotané dielo cennejšie. Dve ústredné postavy sa snažia rozuzliť taje cestovania časom a vy ste zmätení oveľa viac než oni. Môže sa dokonca stať, že si budete musieť pozrieť film viackrát, aby ste ho pochopili (bez hanby priznávam, že to bol aj môj prípad).

7. Predestination (2014)

predestination
Zdroj: hoya.com

Ethan Hawke ako detektív, ktorý sa snaží dolapiť vraha. Ten mi uniká naprieč časom. Dostane sa do budúcnosti a musí pracovať v sedemdesiatych rokoch v utajení ako barman. Práve na jednej svojej službe stretáva zákazníka menom John, ktorý mu odhalí spísanie svojho životného príbehu. Ten zároveň začne rozprávať a agent si uvedomí, že jeho, Johnove a príbehy vraha spolu absolútne súvisia.

Reklama

Film bol tiež natočený podľa knižnej predlohy (Všetky tvoje tiene). Postupným odhaľovaním deja nám ponúka skutočne kreatívnu časovú slučku, pri ktorej dostávame odhalenia, ktoré sme absolútne nečakali. Zároveň načrtáva aj nabúrava paradox o tom, že ľudia cestujúci do minulosti nemôžu v žiadnom prípade zmeniť svoju minulosť.

8. Prekliaty ostrov (2010)

Zdroj: pinterest.co.uk

Leonardo DiCaprio si v tejto skvelej snímke zahral úlohu detektíva Teddyho Danielsa. So svojim kolegom Chuckom (Mark Ruffalo) prichádzajú na izolovaný ostrov. Nachádza sa tu liečebňa pre mentálne chorých, z ktorej zmizol pacient. Vyšetrovateľ tak musí nájsť chýbajúcu osobu, pričom odhaľuje aj neštandardné metódy riaditeľa ústavu.

Takto sa čoraz viac zamotáva do deja udalostí, navyše sa pritom musí vyrovnať s vlastnými traumami. Sú nimi zážitky z vojny (film sa totiž odohráva v päťdesiatych rokoch), smrť manželky a silné migrény. Je napriek tomuto všetkému bláznom on sám? Režisér Scorsese nám na konci nič nepovie priamo a necháva nás, aby sme si vytvorili vlastný záver.

Reklama

9. 2001: Vesmírna Odysea (1968)

Zdroj: wired.com

Na záver jedna absolútna klasika. Filmy na zamyslenie môžu byť rôzne, tento je však úplný unikát. Film je popísaný ako filozofická vesmírna opera, a to je presne to, čo by ste mali od neho očakávať. Film má síce oficiálny dej, kde sa posádka lode ovládanej počítačom HAL 9000 vydá na preskúmanie záhadného artefaktu, ten je však druhoradý.

V prvom rade ide o psychologické dielo, ktoré pojednáva o vzniku ľudského života a evolúcií samotnej. Táto téma je majstrovsky spracovaná Stanleym Kubrickom (dokonca po tomto vznikli teórie o jeho fingovaní natočenia pristánia na Mesiaci), ktorý sa opiera o predlohu Arthura C.Clarka.

Celé je to navyše krásne podčiarknuté klasickou Straussovou hudbou. Je to dielo, ktoré si nepustíte v bežný deň a budete musieť nad ním uvažovať ešte niekoľko hodín, prípadne dní.

Reklama

Ktorý zo spomínaných filmov ste videli? Patria niektoré filmy na zamyslenie medzi vaše obľúbené? Dajte nám vedieť do komentárov!

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama