streda, 22 januára, 2025
Reklama

Ďalší krok k desivej realite, v ktorej nás bude ovládať AI, sa stáva realitou vďaka Warner Bros.

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Umelá inteligencia Warner Bros.

S technologickým pokrokom sa postupne menia činnosti, ktoré vykonávajú ľudia. Čoraz menej potrebná je fyzická pracovná sila. S postupným nástupom AI však začínajú byť ľudia menej potrební aj vo sférach, pri ktorých ide o kreativitu, rozmýšľanie a predvídavosť, v čom sme doteraz mali navrch. Nová umelá inteligencia Warner Bros. však dokazuje, že realita, ktorej bude zábavný priemysel ovládať počítačový program, nie je až tak ďaleko, informuje Business Wire.

Spoločnosť Cinelytic oficiálne oznámila, že filmové štúdio Warner Bros. Pictures International s nimi podpísalo zmluvu o spolupráci. Warnerovci budú používať ich revolučný systém na projektový manažment, ktorý je založený na umelej inteligencii.

Warner Bros. bude AI platformu používať na automatizáciu veľkej časti procesu filmárstva. Konkrétne sa systém využije vo fáze schvaľovania filmových projektov. Platforma bude v skratke analyzovať trh a posudzovať, s akou veľkou pravdepodobnosťou bude film (finančne) úspešný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Podľa slov spoločnosti Cinelytic je systém zameraný na vykonávanie „málo hodnotných a repetitívnych úloh,“ ktoré ľuďom zaberajú veľa času. Konkrétne ide o prácu s masívnym množstvom dát, na základe ktorých analýzy systém vypočíta potenciálne tržby, hodnotu herca či optimálny dátum vydania.

Umelá inteligencia bude zatiaľ spustená len pre medzinárodné odvetvie filmového štúdia, aby si ju otestovali. Taktiež je dôležité spomenúť, že AI síce bude dávať návrhy, no nebude reálne vykonávať žiadne rozhodnutia – tie budú stále na ľuďoch z mäsa a kostí.

Reklama
čo je to blockchain
Zdroj: hackernoon.com

Riziko

Žiaľ, verejnosť netuší, ako presne platforma od Cinelytic funguje. Z popisov jej funkcionalít sa však zdá, že jej úlohou je predvídať a schvaľovať len filmy, ktorých finančný úspech je garantovaný. V minulosti sa v rámci filmového priemyslu však veľakrát stalo to, že štúdiá riskovali, aj keď bol zisk nepravdepodobný, no nakoniec sa im to oplatilo.

Skvelým príkladom takéhoto prípadu je MCU. Dnes je najväčšou filmovou sériou všetkých čias. Dokopy sa skladá z 23 celovečerných titulov, ktoré dokopy zaznamenali tržby takmer 23 miliárd dolárov. Všetko to však začalo Iron Manom z roku 2008.

Iron Man bol pre filmovú divíziu Marvel Studios veľkým riskom. Štúdiu pomaly hrozil bankrot, kedy sa rozhodli nakrútiť príbeh o nie veľmi populárnom komiksovom hrdinovi za 140 miliónov dolárov. Po zopár kriticky neúspešných filmoch v podobe X-Men: Posledný vzdor, Spider-Man 3, Blade: Trinity či Fantastická štvorka si mnohí navyše mysleli, že superhrdinský žáner zomrel.

Reklama

Je možné, že AI by sa pozrelo na dáta z predchádzajúcich štyroch filmoch tohto žánru a zhodnotilo by, že ten piaty taktiež nemá veľkú šancu na príliš veľký úspech.

4. fáza mcu marvel
Zdroj: wearemoviegeeks.com

Kevin Feige, aktuálny šéf Marvel Entertainment, do hlavnej úlohy Iron Mana obsadil v tej dobe kontroverzného herca Roberta Downeyho Jr., ktorý mal problémy so zákonom a drogovou závislosťou. Je pravdepodobné, že umelá inteligencia by nespravila ani toto rozhodnutie. Je teda možné, že štúdio Warner Bros., keby malo tú šancu, by kvôli AI prišli o miliardy dolárov.

Reklama

Krok vpred

Ide o značný krok vpred a dôkaz toho, ako rýchlo sa svet umelej inteligencie hýbe vpred. Už nejaký čas existujú programy, ktoré dokážu na základe predchádzajúcich dát (tzv. machine learning) napríklad vytvoriť úplne originálnu hudbu, obraz či čokoľvek, čo sa dá rozložiť na malé kúsky informácií.

Rovnako umelá inteligencia už dnes dokáže napísať filmový scenár, ako aj vytvoriť obraz. Je teda len otázkou času, kedy uvidíme prvý celovečerný počin, stopercentne navrhnutý a vytvorený pomocou AI, ktorého kvalita sa vyrovná aspoň priemerným počinom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Pre zaujímavosť, nižšie si môžete pozrieť Zone Out. Ide o krátkometrážny film, o ktorého réžiu a scenár sa postaralo AI. Vytvorený bol len za 48 hodín.

Zdroj: hollywoodreporter.com, engadget.com, hypebeast.com, screenrant.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama