Medzinárodná vesmírna stanica ISS je v súčasnosti jediné permanentne obývané miesto mimo povrchu planéty Zem. Prvá posádka na ňu vstúpila v 2. novembra 2000, odkedy sa astronauti nepretržito striedajú.
Jej funkcionalita sa od dňa spustenia neustále rozširuje, pričom odvtedy sa rozšírila o niekoľko funkčných modulov, v ktorých vedci a výskumníci vykonávajú experimenty, ktoré by na Zemi neboli možné. Naposledy sa Medzinárodná vesmírna stanica rozrástla v roku 2016, kedy bol nainštalovaný Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) – modul, ktorý bol prvou úspešnou ukážkou „rozkladacej“ technológie.
Vesmírna stanica ISS má návštevu
Len pred pár dňami na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dorazila nová posádka. Ako píše portál Engadget, misia Expedition 61 vesmírnej agentúry NASA vzlietla z kazachstanského Bajkonuru. Zásobovacie misie a misie spojené s výmenou posádky ako táto majú na starosti ruské rakety Soyuz MS-15, vďaka čomu sa niekedy spájajú ich názvy. Na túto misiu sa tak môže odkazovať aj ako na Soyuz 61.
Na palube sa nachádzali astronaut Jessica Meirová, kozmonaut Oleg Skripochka a prvý obyvateľ zo Spojených arabských emirátov vo vesmíre Hazzaa Ali Almansoori.
Prichádzajúcu posádku cez okno Medzinárodnej vesmírnej stanice sledovala Christina H. Kochová. Tá svojím fotoaparátom zachytila túto úchvatnú fotografiu:
What it looks like from @Space_Station when your best friend achieves her lifelong dream to go to space. Caught the second stage in progress! We can’t wait to welcome you onboard, crew of Soyuz 61! pic.twitter.com/Ws7tInY58P
— Christina H Koch (@Astro_Christina) September 25, 2019
Fotografia bola pravdepodobne vyhotovená na fotoaparáte Nikon D4, ktorý je jedným z hlavných nástrojov posádky ISS na zachytávanie záberov Zeme. Keďže sa veľká časť scény nachádza v svetle Slnka, Kochová musela znížiť expozíciu, kvôli čomu na oblohe nie sú vidieť hviezdy. To fotografii dodáva takmer povznesenú atmosféru.
Samotná raketa Soyuz, resp. jej modul ostane pripevnený k Medzinárodnej vesmírnej stanici do 3. októbra. Vtedy sa na jej palubu presunie Almansoori (na základe dohody medzi Spojenými arabskými emirátmi a vesmírnou agentúrou Roscosmos zostane len 8 dní), Nick Hauge a Alexey Ovchinin.
Kochová, ktorá zhotovila samotnú fotografiu, sa na pevnú zem nedostane do februára 2020. To z nej spraví rekordérku – ženu, ktorá ostala na palube najdlhšie zo všetkých.
Zdroj: twitter.com, youtube.com, NASA, engadget.com