Ghost Gun: Zbraň vytlačená na 3D tlačiarni
Ako sa zlepšujú 3D tlačiarne a znižujú sa náklady, niektorí odborníci sa obávajú, že viac ľudí sa rozhodne tlačiť nebezpečné predmety, ku ktorým by bežne nemali prístup. Vedieť, ako analyzovať dôkazy, ktoré za sebou na mieste činu zanechá strelná zbraň vytlačená na 3D tlačiarni, sa jedného dňa môžu stať dôležitou zručnosťou polície. Problematiku dávnejšie vo videu priblížili VICE News.
Vedci vyrábajú a strieľajú z plastových zbraní, aby zistili ich forenzné vlastnosti. Pretože domáci majstri sa môžu čoraz ľahšie stať zločincami.
Keby sa na spáchanie trestného činu použila plastová zbraň, sledovanie výrobcu zbraní a strelca by nebolo ľahké. Narozdiel od bežných strelných zbraní, tie plastové nemajú žiadne sériové čísla na sledovanie ich zdroja, hovorí James Cizdziel, analytický chemik z University of Mississippi.
Zbraň vytlačená na 3D tlačiarni sa preto označujú ako „Ghost Gun“. Plastové pištole sa dajú tiež rozobrať a niekedy zničiť rozpustením ich častí v chemických rozpúšťadlách.
Zoznam dielov
Pištoľ Liberator je vyrobená prevažne z plastových častí, spracovaných za pomoci 3D tlačiarne. Kovový klinec slúži ako úderník, ktorý pri stlačení spúšte iniciuje vnútorný výbuch.
Plány zbrane boli stiahnuté asi 100 000-krát v priebehu pár dní od ich vydania v roku 2013. Teraz je predmetom búrlivej diskusie otázka, ako a či vôbec regulovať voľné šírenie takýchto plánov na zbrane.
Chemické stopy
Keď je guľka (vľavo), ktorá bola vystrelená z plastovej pištole Liberator pod modrou žiarivkou, plastový polymér z pištole je viditeľný (vpravo). Aj keď sa strelcovi podari vyhnúť tomu, aby nezanechal kúsok zbrane za sebou, nepatrné stopy plastu by mu mohli odhaliť zbraň.
Po výstrele malé kúsky plastu „okorenia“ zem pod dráhou guľky, informovali švajčiarskí vedci vo februári Forensic Science International. Kovové guľky a náboje tiež zachytávali mikroskopické kúsky plastu. Pod modrým forenzným svetlom sa objavili plastové zvyšky vyhorenej munície.
Zdroj: youtube.com, sciencedirect.com