Zákaz Uberu v Nemecku
Nemecký súd vo štvrtok (19. december) predstavil nový zákaz Uberu. Americká spoločnosť musela okamžite pozastaviť svoje fungovanie v celej krajine, nakoľko podľa nového nariadenia nemajú potrebné licencie, aby klientom ponúkali dopravné služby.
Nový verdikt prichádza po správe z minulého mesiaca, kedy firma stratila licenciu na ponúkanie svojich služieb v Londýne.
Ako uvádza tlačová agentúra Reuters, Uber bol aktívny až v siedmich rôznych nemeckých mestách, vrátane Berlína, Frankfurtu či Mníchova. Keďže ide o pomerne veľký trh, Uber plánuje zmeniť spôsob, akým doteraz fungovali, aby mohli obnoviť služby.
Súd z roku 2015
Nemecký súd ešte v roku 2015 priniesol nariadenie, v ktorom spoločnosti Uber zakázal spájať klientov s vodičmi s vlastnými osobnými autami. Museli zmeniť spôsob, akým službu prevádzkujú, vstúpili teda do spolupráce so spoločnosťami, ktoré prenajímali autá šoférom, ktorí si takto cez Uber privyrábali.
Práve tento nový spôsob fungovania bol vyhodnotený ako taktiež ilegálny, keďže podľa súdu porušuje pravidlá konkurencie.
Najväčší problém plynul z toho, že Uber sa pred nemeckými klientmi tváril ako poskytovateľ dopravnej služby, nie ako jednoduchá spojka medzi nimi a šoférom, ktorý ich odvezie z bodu A do bodu B. Spoločnosť tiež rozhodovala o tom, kto sa môže alebo nemôže stať ich šoférom a určovala ceny. Na základe týchto kritérií súd vyhodnotil, že Uber je spoločnosť, poskytujúca dopravné služby.
„Z pohľadu pasažiera Uber poskytuje službu, takže je jej tvorcom,“ uzniesol nemecký sudca.
Uber sa v Nemecku po novom musí riadiť zákonmi, ktoré ošetrujú dopravu pasažierov. V skratke to znamená, že podľa novej definície im chýbajú licencie a povolenia na prevádzku takejto služby.
Reakcia
Ako píše The Wall Street Journal, hovorca Uberu pre Nemecko Tobias Fröhlich sa k tomu vyjadril nasledovne:
„[Uber] posúdi rozhodnutie súdu a rozhodne o ďalších krokoch, ktoré zaručia, aby naše služby v Nemecku pokračovali aj naďalej.“
„Spoločnosť je odhodlaná vytvorením skutočného a dlhodobého partnerstva s nemeckými mestami,“ dodal Fröhlich. Podľa neuvedeného tajného zdroja však Uber pod povrchom opäť plánuje zmeny fungovania, podobne ako v roku 2015, aby mohli ďalej podnikať v najsilnejšej ekonomike Európy. Údajne tiež zvažujú proti uznesení bojovať na súde.
Uber v posledných rokoch aktívne lobuje za zmeny v nemeckých zákonoch. Vláda ich má zvážiť a rozhodnúť. Podľa všetkého sa týkajú aj povolenia na predstavenie funkcie, vďaka ktorej by mohlo viacero rôznych klientov cestovať jedným vozidlom s jedným šoférom. Hlavným argumentom má byť to, že na niektorých ďalších trhoch je to povolené, zatiaľ čo v Nemecku nie.
Uber sa čoraz častejšie stretáva s komplikáciami vo viacerých krajinách sveta. Ešte nedávno služba nemohla fungovať ani na Slovensku. Nemecký trh je však tak veľký, že oň budú omnoho aktívnejšie bojovať – sme zvedaví, ako sa situácia vyvinie.
Zdroj: wsj.com, reuters.com