Má to síce štyri nohy, ale pes to nie je. Noví pandemickí roboti na seba pritiahli pozornosť ľudského oka a za úlohu budú mať ľudom pripomínať ich zraniteľnosť. Pandémia nového koronavírusu predsa len stále neutíchla a niektoré krajiny sa rozhodli konať.
Robot nesie pomenovanie Spot a vyrobila ho spoločnosť Boston Dynamics ako požiadavku pre krízové situácie. Vo svojom vnútri skrýva špeciálne navrhnuté kamery, ktoré dokážu zistiť, či ľudia dodržiavajú sociálny dištanc.
Ako nám môžu pandemickí roboti pomôcť?
Na Slovensku sa nič takéto neočakáva, avšak svoju premiéru si roboti zažili v Singapure. Umiestnení boli do parku Bishan-Ang Kio, aby pozorne sledovali správanie okolitých ľudí. Ale nehraničí to trochu s obmedzovaním súkromia?
„Tieto kamery nebudú schopné sledovať alebo rozpoznávať konkrétnych jedincov a taktiež nebudú zhromažďovať žiadne osobné údaje,“
upokojuje singapurská agentúra GovTech.
Spot bol vybavený vlastným softvérom vyvinutým GovTechom a okrem sledovania sociálnych odstupov budú zaznamenávať, koľko ľudí sa nachádza v parku v danom čase. Skúšobná verzia robotov sa bude po parku v Singapure pohybovať až do 22. mája.
Spot nie je jediným robotom v Singapure
Robotické telo sa dokáže veľmi jednoducho pohybovať aj po schodoch a je prispôsobený nosnosti 13 kg. Výdrž batérie je približne 90 minút a podobný model ako je Spot sa využíva aj v USA. Tam je však na rozdiel od klasického Spota oveľa drsnejším robotom a Američania ho stihli vybaviť špeciálnymi zbraňami.
V Singapure Spota označujú ako robotického psa, ktorý sa snaží kontrolovať šírenie ochorenia COVID-19. Na začiatku pandémie to v krajine vyzeralo pokojne, avšak posledné týždne sa premenili na veľmi kritické obdobie. V súčastnosti evidujú viac ako 21 tisíc potvrdených prípadov (denne približne 500), avšak stále len 20 mŕtvych.
Okrem toho boli do parkov pridané aj drony, ktoré taktiež kontrolujú návštevníkov v konkrétnych oblastiach. No ešte pred zaradením Spota do denného života ľudí sa v Singapure objavil už aj iný malý robot s názvom O-R3. Vláda ho využila na vysielanie zvukových správ, ktoré ľudom pripomínali, aby sa nezastavovali v parkoch a záhradách.
Viete si predstaviť, že by boli pandemickí roboti aj u nás na Slovensku? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.
Zdroj: gizmodo.com