pondelok, 16 decembra, 2024
Reklama

Pandemickí roboti sa stali súčasťou boja proti koronavírusu. Za úlohu majú ľudom pripomínať ich smrteľnosť

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.
Reklama

Má to síce štyri nohy, ale pes to nie je. Noví pandemickí roboti na seba pritiahli pozornosť ľudského oka a za úlohu budú mať ľudom pripomínať ich zraniteľnosť. Pandémia nového koronavírusu predsa len stále neutíchla a niektoré krajiny sa rozhodli konať.

Robot nesie pomenovanie Spot a vyrobila ho spoločnosť Boston Dynamics ako požiadavku pre krízové situácie. Vo svojom vnútri skrýva špeciálne navrhnuté kamery, ktoré dokážu zistiť, či ľudia dodržiavajú sociálny dištanc.

Reklama
pandemickí roboti
Zdroj: sg.news.yahoo.com

Ako nám môžu pandemickí roboti pomôcť?

Na Slovensku sa nič takéto neočakáva, avšak svoju premiéru si roboti zažili v Singapure. Umiestnení boli do parku Bishan-Ang Kio, aby pozorne sledovali správanie okolitých ľudí. Ale nehraničí to trochu s obmedzovaním súkromia?

Reklama

„Tieto kamery nebudú schopné sledovať alebo rozpoznávať konkrétnych jedincov a taktiež nebudú zhromažďovať žiadne osobné údaje,“
upokojuje singapurská agentúra GovTech.

Spot bol vybavený vlastným softvérom vyvinutým GovTechom a okrem sledovania sociálnych odstupov budú zaznamenávať, koľko ľudí sa nachádza v parku v danom čase. Skúšobná verzia robotov sa bude po parku v Singapure pohybovať až do 22. mája.

Spot nie je jediným robotom v Singapure

Robotické telo sa dokáže veľmi jednoducho pohybovať aj po schodoch a je prispôsobený nosnosti 13 kg. Výdrž batérie je približne 90 minút a podobný model ako je Spot sa využíva aj v USA. Tam je však na rozdiel od klasického Spota oveľa drsnejším robotom a Američania ho stihli vybaviť špeciálnymi zbraňami.

Reklama

V Singapure Spota označujú ako robotického psa, ktorý sa snaží kontrolovať šírenie ochorenia COVID-19. Na začiatku pandémie to v krajine vyzeralo pokojne, avšak posledné týždne sa premenili na veľmi kritické obdobie. V súčastnosti evidujú viac ako 21 tisíc potvrdených prípadov (denne približne 500), avšak stále len 20 mŕtvych.

Reklama

Okrem toho boli do parkov pridané aj drony, ktoré taktiež kontrolujú návštevníkov v konkrétnych oblastiach. No ešte pred zaradením Spota do denného života ľudí sa v Singapure objavil už aj iný malý robot s názvom O-R3. Vláda ho využila na vysielanie zvukových správ, ktoré ľudom pripomínali, aby sa nezastavovali v parkoch a záhradách.

Viete si predstaviť, že by boli pandemickí roboti aj u nás na Slovensku? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: gizmodo.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama