Vesmírny ďalekohľad Hubble nám ukázal mladý vesmír
Vesmírny ďalekohľad Hubble je jedným z najúžasnejších kúskov technológie orientovanej na vesmír, ktorý sa ľudstvu podaril vyrobiť. Má však neprekonateľné limity. Tie sa vedci neustále snažia prekonať, pričom nedávno to bol práve tím vedcov vedených doktorkou Rachanou Bhatawdekar z Európskej vesmírne agentúry.
Astronómovia namierili Hubblov vesmírny ďalekohľad na vzdialený kút pozorovateľného vesmíru. Svetlo pochádzajúce z tohto miesta je 13,3 miliardy rokov staré. No a keďže vesmír je starý zhruba 13,8 miliardy rokov, pohľad na takéto vzdialené miesto nám ho ukazuje tak, ako vyzeral, keď bol ešte relatívne mladý a oslavoval 500-miliónte narodeniny.
Astronómovia očakávali, že v takto mladom vesmíre boli bežné hviezdy tzv. Populácie III, ktoré vznikli ako prvé po Veľkom tresku. Ich zložením mali byť len materiály ako vodík, hélium a lítium – jediné prvky, ktoré v mladom vesmíre existovali. Hubble však pri pohľade na 500 miliónov rokov staré hviezdy odhalil, respektíve neodhalil niečo pozoruhodné.
„Nenašli sme žiadne dôkazy týchto ranných hviezd Populácie III v tomto konkrétnom kozmickom intervale,“
povedala Bhatawdekar.„Tieto výsledky majú hlboké astrofyzické následky, keďže ukazujú, že galaxie sa museli sformovať omnoho skôr, ako sme si doteraz mysleli.“
Zdroj: sciencealert.com