Astronómovia objavili nový cyklus aktivity vo vesmíre a záhadné rádiové signály sa ozývajú pravidelne po uplynutí 157 dní.
Jedná sa o FRB (Fast Radio Burst), ktoré sa mimo našej galaxie prejavujú ako mohutné záblesky svetla. Vo svojom vnútri totiž zhromažďujú obrovský tok neznámych prvkov, ktorý za pár milisekúnd uvoľní toľko energie, koľko nedokáže vydať ani naše slnko v priebehu jedného storočia.
Odkiaľ pochádzajú tieto záhadné rádiové signály?
Po prvýkrát sme sa o existencii FRB dozvedeli ešte v roku 2007, kedy ich astronómovia odhalili pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Avšak ich príčina do dnešných dní ostáva záhadou. Hovorí sa o dvoch možných teóriách – zlúčenie dvoch neutrónových hviezd alebo ide o pokročilejšiu mimozemskú civilizáciu mimo náš dosah.
Do dnešných dní bolo objavených viac ako 100 FRB, ale väčšina z nich bola vždy len jednorázovou záležitosťou. Až v januári tohto roku sa po prvý raz zistil tzv. „repeater“ s označením FRB 180916.J0158+65, ktorý vykazuje 16-dňový cyklus aktivity. Po uplynutí tohto obdobia začne pravidelne vybuchovať v štvordňovom úseku, ale čo je pôvodom týchto signálov by sme mohli len bádať.
„tento vzrušujúci objav zdôrazňuje, ako málo vieme o pôvode frb. Budú potrebné ĎALŠIE pozorovania väčšieho počtu týchto neznámych výbuchov (frb) s cieľom zistiť, čo je skutočne ich pôvodom,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Duncan Lorimer.
Čo stojí za cyklom vesmírnych výbuchov?
Po novom sa na zoznam opakujúcich sa aktivít pridá aj FRB 121102, ktorý astronómovia zamerali pomocou 76 metrového teleskopu Lovell, ktorý nájdeme v observatóriu Jodrell Bank v Anglicku. Pozorovanie tejto časti vesmíru prebieha už 5 rokov a od začiatku roka sa im konečne podarilo zistiť nový výskum – rýchle rádiové signály sa prejavujú počas 90-dňového obdobia, kedy sa prejavujú neznáme výbuchy. Následných 37 dní sa nič nedeje a neskôr sa cyklus zopakuje.
Nie je jasné, čo stojí za touto cyklickou aktivitou, hoci vedci majú niekoľko vysvetlení. Prvým je periodické vzplanutie spôsobené kolísaním v rotačnej osi vysoko magnetizovanej neutrónovej hviezdy (magnetar). Druhým je pravidelné prepájanie orbitálnych pohybov neutrónovej hviezdy v binárnom systéme. Alebo sa jednoducho jedná skutočne o výbuchy spôsobené inou civilizáciou.
Ak sa budú tieto neznáme vesmírne aktivity opakovať i naďalej, pravdepodobne sa vedci a astronómovia konečne dozvedia viac. Predsa len, stále nie je jasné, ako určiť skutočný pôvod ich vzniku a na rozlúštenie hádanky ohľadom FRB si budeme musieť počkať.
Čo hovoríte na tieto záhadné rádiové signály, ktorých pôvod je pre ľudstvo stále jedná veľká neznáma? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.
Zdroj: arxiv.org
Veľmi sa mi páči tento príspevok