sobota, 16 novembra, 2024
Reklama

TOP 10 najlepších hororov roku 2020 podľa redakcie REWIND.sk

Nenechajte si ujsť

TOP 10 najlepších hororov roku 2020

Pandémia určite nepotešila ani fanúšikov filmového hororu. Filmy známych mien ako Armáda mŕtvych od Zacka Snydera alebo Last Night in Soho od Edgara Wrighta sme tento rok vidieť nemohli. Takisto aj premiéra asi najočakávanejšieho hororu roku Tiché miesto 2 bola presunutá až na ďalší rok. Menej známe, ale sľubne vyzerajúce projekty Antlers a False Positive stihol rovnaký osud. Napísať TOP 10 najlepších hororov roku 2020 bolo teda o čosi zložitejšie ako predošlé roky. Na druhej strane, keďže z hry vypadli favoriti, priestor dostalo niekoľko menej známych filmov, ktoré však rozhodne stoja za pozornosť.

Želiezko v ohni, známe štúdio Blumhouse síce prišlo hneď s niekoľkými filmami, no väčšina z nich bola viac-menej priemerná. Tým najvydarenejším bol určite Neviditeľný (a najväčším nepodarkom zrejme Fantasy Island). Ten sa ale týkal hororu len okrajovo, takže sa možno (určite) objaví v inom rebríčku.

Reklama

10. Dnes v noci v lese nikdo nespí

Kdesi v poľských lesoch sa koná tábor pre deti závislé na technológií. Počas niekoľkých dní budú čeliť nielen svojej závislosti na mobiloch. Na skupinku nešťastlivcov bude v lese čakať čosi oveľa nebezpečnejšie.

Reklama

Dnes v noci v lese nikdo nespí môžeme brať ako poctu camp slasherom, ktoré dosiahli svoj vrchol v polovici osemdesiatych rokov. Nájdeme tu jazero, zopár nadržaných tínedžerov a samozrejme les, v ktorom číha skupinka zmutovaných primitívov. Film pripomenie nielen sériu Pach krvi, ale aj celý rad dnes už zabudnutých hororov ako Just Before Dawn, ktorý, počítam, tvorcovia určite videli. Nájdeme tu pokusy o humor, ktoré nefungujú, snahu o napätie, ktoré bolo dosiahnuté len z polovice. No napriek tomu je film zábavný a nenudí. Nič originálne, nič, k čomu by ste sa po čase vrátili. Na nenáročnú hororovú zábavu bohato postačuje.

9. Voces

Španielsky Voces je ďalší z dlhej rady duchárskych hororov podľa vzoru V zajatí démonov, no určite patrí k tým podarenejším. Opäť tu máme starý dom s temným tajomstvom, dieťa, ktoré počuje hlasy a odborníka na čokoľvek temné a nadprirodzené. No Španielsko je hororovou veľmocou a týmto filmom svoje postavenie len potvrdzujú.

Reklama

V porovnaní s Wanovými kasovými trhákmi je Voces surovejší, v strašení sa neobmedzuje len na vŕzgajúce dvere a skrine s pokazenými dverami. Príbeh síce plynie očakávaným smerom, no na konci sa dočkáme aj prekvapenia, ktoré slabšie povahy a milujúce matky zrejme nepoteší.

Reklama

8. The Dark and the Wicked

Súrodenci Louise a Michael spolu nie sú veľmi v kontakte. To sa však zmení vo chvíli, keď sa dozvedia, že ich otec je smrteľne chorý. Obaja teda prichádzajú na odľahlú farmu, kde ich čaká nielen umierajúci otec, ale aj ustarostená matka. Súrodenci čoskoro zisťujú, že v ich okolí jestvuje niečo, čo je nielen nadprirodzené, ale rovno smrteľne nebezpečné.

Aj v tomto prípade zachraňuje jednoduchý príbeh kvalitné hororové remeslo. Rozpočet filmu asi nedovoľoval použitie akýchkoľvek efektov, čo vôbec nevadí, lebo režisér Bryan Bertino dokázal úsporným minimalistickým spôsobom vybudovať mrazivú náladu. Čím viac je zlo prítomné a atmosféra hustejšia, tým rýchlejšie postavy prepadajú šialenstvu. Chlad a tieseň ide nielen z farmy samotnej, ale aj z jej okolia. Filmu sa zrejme v budúcnosti nedostane takého uznania ako napríklad Prekliate dedičstvo, no vo výročných anketách zrejme chýbať nebude.

7. Malasaña 32

Po Veronike z roku 2017 sa Španielom opäť podaril ďalší kvalitný hounted house horor. Príbeh je v tomto prípade veľmi jednoduchý. Rodina sa prisťahovala do nového domu, v ktorom, ako sa neskôr ukáže, straší. Nič originálne.

Reklama

Malasaña 32 však opäť potvrdzuje, že pokiaľ je zvládnutá technická stránka filmu a pokiaľ režisér rozumie žánru (napríklad sa nesnaží pridávať zbytočné dejové línie, namiesto jednej ľakačky za druhou buduje atmosféru strachu atď.), originálny príbeh nie je treba. No v porovnaní s podobným Insidious je film nielen o čosi komornejší, ale aj menej originálny, či už spracovaním alebo príbehom. Napriek tomu sa jedná o nadpriemerný horor, ktorý stojí za pozretie.

6. Books of Blood

Clive Barker bol aj v roku 2020 pre filmárov atraktívnym spisovateľom. Tentoraz ide o voľné adaptácie troch poviedok z klasickej krvavej rovnomennej antológie. Poviedky sú vzájomne prepojené a v každej nájdete pomerne originálne nápady a zaujímavých hlavných hrdinov.

Režisér Brannon Braga natočil štýlový film, v ktorom dominujú temné farby, decentné gore a krv. Zlo v Barkerovych poviedkach je hmatateľné, konkrétne (rozhodne sa nejedná o jemné strašenie v náznakoch) a presne taký je aj tento film. Hoci pochybujem, že polhodinové poviedky sú pre fanúšikov strašidelných filmov to pravé, Books of Blood si určite zaslúži pozornosť. A určite nielen kvôli lákavému menu autora predlohy.

Reklama

5. Come Play

Mnoho osamelých detí by chcelo mať za kamaráta nadprirodzenú bytosť. Ideálne takú, ktorá by ich chránila a ktorej by mohli dôverovať. Oliver je zároveň aj autista, ktorý toho veľa nenahovorí, takže to má ešte o čosi ťažšie. Oproti iným deťom bude mať to „šťastie“, že ho navštívi Larry, ktorý ani náhodou nie je z tohto sveta.

Film má dosť blízko ku Kingovej klasike To, čo znamená, že pred budovaním atmosféry dostal priestor príbeh autistického chlapca. Strašenia je tu menej, ako v iných filmoch z rebríčka, no priestor dostanú ostatné postavy, predovšetkým Oliverova starostlivá matka a jeho „kamaráti“. V porovnaní s inými filmami z tohto rebríčka je Come Play skôr ľahším hororom, ktorý fanúšikovia Clive Barkera zrejme odzívajú. No v tých ostatných môže prebudiť aj inú emóciu ako strach. Kombinácia detskej nevinnosti s nadprirodzeným zlom, ktorá fungovala v klaunovskej klasike, funguje aj tu.

4. Gretel & Hansel

Posledné desaťročie sa herec Oz Perkins venoval aj réžii. Výsledkom jeho snaženia sú tri ambiciózne filmy, všetky viac či menej spadajúce do hororu. Jeho debut February ponúkol chladnú, až depresívnu atmosféru a príbeh, ktorý láka k rôznym interpretáciám. I Am the Pretty Thing That Lives in the House zase nový pohľad na klasické klišé duchárskych hororov o strašidelných vidieckych sídlach. Gretel & Hansel ponúka vizuálnu žranicu, ktorá sa v tomto žánri len tak nevidí.

Reklama

Gretel & Hansel je pochopiteľne adaptáciou známej rozprávky bratov Grimmovcov. Tentoraz je to však adaptácia strašidelnejšia, psychedelickejšia a magickejšia ako tie pred ňou. To, čo fungovalo v jeho predošlých filmoch, na sto percent využil aj tu. Opäť nám ukázal štylizovanú obrazovú temnotu tej najvyššej úrovne, v ktorej aj obyčajná prechádza lesom bude mať zvláštne čaro. Ak by Perkins v budúcnosti konečne dostal kvalitný scenár, mohli by sme sa dočkať naozaj kvalitného filmu, na ktorý by sa dlho spomínalo.

3. Relic

Mladá Sam prichádza so svojou matkou Kay navštíviť starú mamu Ednu. Starý rodinný dom, v ktorom Edna žije, však nájdu prázdny. Keď sa zrazu Edna objaví, obe už tušia, že jej zmiznutie je len jedným z mnohých prejavov stále sa stupňujúcej choroby, ktorú nie je možné vyliečiť.

Pomalé budovanie atmosféry bolo vždy tou účinnejšou cestou k vytvoreniu napätia. Tento štýl natáčania dotiahol k dokonalosti Robert Eggers, no aj v Relic sa vám dostane poriadna dávka tiesne, ktorá sa na konci filmu pretaví do napínavého finále. Režisérka Natalie Erika James ľakačkami šetrí, prednosť dáva postavám a ich postupnému odhaľovaniu desivej skutočnosti. Film do TOP 10 najlepších hororov roku 2020 určite patrí.

Reklama

2. His House

His House je opäť ďalší z hororov, ktorý cieli aj na diváka, ktorý rozmýšľa, prípadne je vnímavý k súčasným spoločenským problémom. Je to príbeh o utečencoch zo Sudánu, ktorí napriek tomu, že mali šťastie a získali nový domov v Londýne, nedokážu zabudnúť na minulosť. Nielen, že Južný Sudán je zmietaný vojnou, ale dvojica si zo sebou prináša aj svoju vlastnú traumu.

Pozitívnym faktom je, že film funguje aj ako klasický (duchársky) horor bez akéhokoľvek spoločenského, či iného presahu. Výdatne tomu pomáha zaujímavá africká legenda. Hororových scén je tu pomenej, no sú funkčné. His House dokáže aj vystrašiť, no jeho najsilnejšia stránka je niekde inde.

1. Anything for Jackson

Jedno z najpríjemnejších hororových prekvapení roku. Starší manželský pár sa rozhodne oživiť mŕtveho vnuka prostredníctvom čiernej mágie. Jedná sa o akýsi obrátený exorcizmus, keďže v prastarej knihe zaklínadiel sa píše, že k tomu, aby sa mohlo dieťa znova narodiť, je potrebná matka, ktorá ho porodí. Matka malého Jacksona je však mŕtva. Dvojica teda musí zohnať tehotnú ženu, najlepšie takú, ktorá sa čo najskôr zmieri s tým, že narodené dieťa bude vlastne niekto celkom iný.

Reklama

Pokiaľ má horor zaujímavý námet, netreba to preháňať so spracovaním. Anything for Jackson je komorný film, v ktorom je len to podstatné, niekoľko kvalitných hereckých výkonov, jeden dom a prvotriedne filmárske remeslo. So strašidelnými scénami sa zbytočne nepreháňa (ale ani nešetrí). Film postupne naberá na intenzite, dom sa zapĺňa duchmi a v závere sa film zvrhne pomerne nečakaným smerom. Presne takto má vyzerať kvalitný duchársky horor a prvé miesto v TOP 10 najlepších hororov roku 2020 mu právom patrí.

Aké sú podľa vás najlepšie horory roku 2020? Napíšte nám svoje tipy v komentároch!

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama