Najlepšie Netflix filmy roku 2020
Naše každoročné zhrnutie toho najlepšieho z uplynulého roka je späť. Dnes vám prinášame najlepšie filmy roku 2020, presnejšie zoznam TOP 10, pri ktorých nám Netflix ukázal značnú dávku kvality.
Jedná sa o subjektívny výber autora/redakcie, ktorý je limitovaný tým, čo sme skutočne videli. Najpopulárnejšia streamovacia služba nám toho priniesla naozaj veľa a nižšie nájdete to, čo odporúčame všetkými desiatimi. Bez zbytočných omáčok sa do toho poďme pustiť.
10. Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Nepredvídateľný záver, svižné, tragicky vtipné s dobrým hereckým obsadením a chytľavou hudbou. Aj takto by sa dal opísať tento originálny výtvor od Netflixu, ktorý divákom predstavil islandské duo Larsa Erickssonga (Will Ferrell) a Sigrit Ericksdottir (Rachel McAdams) plné vášní a túžob.
Ak máte radi muzikály a nepohŕdate ani romantickými komédiami, sledovať dvojhodinové šialené dobrodružstvo skupiny Fire Saga sa aspoň raz za život určite oplatí. Will Ferrell to opäť zvládol, aj keď mi miestami prišiel na túto úlohu už trochu pristarý. No to nič nezmení na tom, že chvostom nášho rebríčku je práve filmový počin Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, ktorého finále dojme aj tých najnáročnejších.
9. Half of It
Vcelku podarená stredoškolská romantická komédia. Hlavná hrdinka je sympatická a film sa od začiatku až do konca zaoberá medziľudskými vzťahmi. Nechýbajú klamstvá, nekalé plány a všemožné sexuálne orientácie. Jednoducho klasický Netflix, no pri tomto emocionálne výbušnom výtvore to všetko do seba zapadá ako puzzle.
Hlavnou postavou je Ellie (Leah Lewis), ktorá sa snaží pomôcť kamarátovi Paulovi (Daniel Diemer) zbaliť vysnívané dievča. Všetko by vyzeralo úplne nevinne, až na jeden menší problém. Ellie sa do nej zamilovalo taktiež. No netreba tlačiť na pílu, keď je píla tupá, takže aj z toho dôvodu sa tento lesbicko–hetero–čínsko–americký skvost zaradil „len“ na deviate miesto.
8. Da 5 Bloods
Oscarový Spike Lee sa pustil do naozaj zaujímavé projektu, ktorý by sme mohli zaradiť na zoznam filmov „Black Lives Matters“ bojujúcich za rovnoprávnosť černošskej komunity. Štyria veteráni z Vietnamskej vojny sa rozhodli nájsť ostatky svojho veliteľa veľmi chaotickým štýlom.
Príbeh je trochu lacný, ale džungľové prostredie plné nástrah spojené s honbou za ukrytým zlatom zabralo. Rozprávanie filmu pôsobí prirodzene a autentickým dojmom sa striedajú pomery strán z obdobia vojny a prítomnosti. Nevyzerá to vôbec zle a divák sa v 150 minútach dočká aj niekoľkých prekvapivých momentov.
7. Extraction
Ako to dopadne, keď sa projektu chytia Joe a Anthony Russo (Avengers: Endgame, Infinity War) s Chrisom Hemsworthom v úlohe nájomného žoldniera, ktorý musí zachrániť syna mafiánskeho bossa? Očividne dosť dobre, pretože Netflix už teraz oznámil príchod pokračovania a vôbec sa tomu nečudujeme.
Táto akčná lahôdka sa stala okamžitým hitom a nič lepšie sme snáď v karanténnom období dostať nemohli. Mŕtvych totižto nespočítate, ani keby máte štyri ruky. V mojich očiach uspeli aj prestrelky v štýle videohier, ktoré som si hneď po titulkoch pustil znova. Film poteší hlavne fanúšikov ostrej a nekompromisnej akcie v drsnom prostredí Bangladéša.
6. Mank
Mank je majstrovsky natočené dielo pre filmových fajnšmekrov. Jedná sa o životopisný príbeh z 30. rokov, v ktorom si hlavnú úlohu zahral skvelý Gary Oldman. Atmosféra tohto čiernobieleho unikátu je úžasná a nesklamal ani príbeh. No od režiséra Davida Finchera (Sedem, Stratené dievča) sa predsa nič iného očakávať ani len nedalo.
Túto drámu by som priradil ku klasickým Fincherovým „puzzle“ filmom, ktoré sa pomalým krokom odhaľujú a výsledok vždy stojí za to. Uspela aj téma predvojnového Hollywoodu, no ak si nepotrpíte na špecifickú filmarinu, tento kúsok nie je pre vás. Tvorcovia ho vyčlenili naozaj pre úzke publikum, ale nezaradiť ho medzi najlepšie Netflix filmy roku 2020 by bol jednoducho hriech.
5. His House
Lepšie natočené a zrealizované strašidelné scény sme mohli naposledy vidieť pri seriáli The Haunting of Hill House. Mix sociálnej drámy a traumách dvoch imigrantov v klasickom „haunted house“ štýle je unikátnym príkladom dobre zvládnutého filmu, ktorý dokáže vystrašiť a zaujať zároveň.
Tento netradičný horor odporúčam všetkým, ktorým nevadí pozerať sa hodinu aj pol na boj s vnútornými démonmi. Začiatok sľubný, herecké výkony presvedčivé a atmosféra doplnená o precíznu hudbu pripomínajúcu filmy od Jordana Peela (Uteč, My) je taktiež nad vecou. Chvíľami ručím aj husiou kožou, takže piate miesto si tento režijný debut Remiho Weekesa jednoznačne zaslúži.
4. The Devil all the Time
The Devil all the Time sa netají výborným originálnym scenárom, ktorý poukazuje na stále opakujúci životný cyklus silno kresťansky založenej rodiny. Viera v Boha je použitá ako hlavný nástroj, ktorý tvorcovia premenili na fanatizmus a šialenstvo.
Na prvý pohľad prehnaný, pre neamerickú spoločnosť nudný a pre ateistov nezáživný film, skrýva vo svojom jadre nedupaný výber hercov (Holland, Pattinson, Skarsgård, Stan, Clarke). Dramatická mozaika príbehov z amerického stredozápadu je kvalitne depresívna, ako aj bez štipky nádeje. Ak chceli tvorcovia poukázať na to, že každý v sebe nosíme kúsok diabla, podarilo sa a celé to pomalé tempo filmu nakoniec prospelo.
3. Tigertail
Bronzovú medailu si odnáša dojímavý a pravdivý príbeh o obetovaní sa, nešťastnej láske a ťažkom živote taiwanských imigrantov žijúcich v New Yorku. Citlivá hudba dodáva filmu potrebnú atmosféru, ktorú perfektne dopĺňa cudzojazyčnosť – scény v mandarínštine fungujú lepšie ako samotná angličtina a postavy sa v rodnom jazyku cítia oveľa uvoľnenejšie.
Režisér Alan Yang ukázal filmárske nadanie a odstránil aj príchod očakávaného klišé. V skratke, film pohladí dušu a rozosmúti ju v jednom okamihu, čo sa v dnešnej dobe nepodarí komukoľvek. Aj z toho dôvodu je táto emočná dráma tak skvelá s potenciálom získať minimálne jednu Oscarovú nomináciu.
2. The Social Dilemma
The Social Dilemma je skombinovaná forma filmu a zároveň dokumentu, ktorý sa snaží poukázať na súčasné problémy internetu a sociálnych sietí – ukladanie dát, ich predaj, závislosti na sociálnych sieťach a výraznom pokroku technológií. Miestami z neho až mrazí a divák rýchlo pochopí to, ako je možné, že medzi nami behajú aj takí ľudia, ktorí veľmi jednoducho uveria totálnym hlúpostiam a dezinformáciám.
Perfektne spracovaná a veľmi aktuálna téma u nás v redakcii zabodovala, čo túto lahôdku od Netflixu vyšvihlo na druhé miesto. Ak ste dokument nevideli, mali by ste to zmeniť a streamovací gigant vám opäť dokáže, že dokumenty sú ich silnou stránkou. Je to komplexné, výstižné a odvážne. Miestami síce trochu prehnané, ale ak chcete niekomu otvoriť oči, inak to proste nejde.
1. The Trial of the Chicago 7
Vrátime sa do roku 1968, kedy začal jeden z najznámejších súdnych procesov v americkej histórii. Nevinný protest proti demokratom sa zmenil na vlnu násilia a drsného stretu s políciou. Výberom silnej témy Netflix uspel a s prepracovanými dialógmi je tento historický event kandidátom na film roka.
Pohlcujúca súdna dráma od režiséra Aarona Sorkina (Sociálna sieť, Moneyball) zasadla na trón nášho rebríčka úplne zaslúžene. Majstrovsky napísané, veľmi šikovne natočené a pôsobivo poskladané s bezchybne gradujúcim tempom. Ak si tento skutočný príbeh neodnesie budúci rok ani jednu sošku, tak už neviem kto. Fenomenálna snímka, ktorá zaujme aj nezainteresovaných.
Čestné uznanie
To by bolo z našich najlepších originálnych filmov od Netflixu všetko, ale predsa len nemôže chýbať ani kategória „Honoroble Mention„. Nasledovné filmy sa buď jednoducho nedostali do nášho zoznamu, alebo sme ich zatiaľ nevideli (no o ich kvalitách je presvedčený celý svet).
- The Forty-Year-Old Version
- I’m Thinking of Ending Things
- The Life Ahead
Čo si myslíte o našom zozname – najlepšie Netflix filmy roku 2020? Súhlasíte s naším výberom? Vaše názory nám môžete zanechať v komentároch.