Zmiešané dojmy z WandaVision pokračujú… alebo?
Pred týždňom sme vám priniesli súhrnné redakčné dojmy z prvých dvoch epizód očakávanej novinky z produkcie štúdia Marvel, ktorá nesie názov WandaVision. Disney sa pomerne neočakávane rozhodol vstúpiť do komediálnych vôd a tak trochu zamiešať kartami.
Prvý oficiálny Marvel seriál vychádzajúci na Disney+ je totiž primárne komédiou, ktorá je založená na imitovaní jednotlivých ér televíznej komédie. V praxi si diváci prejdú snáď všetkým od šesťdesiatych rokov až po súčasné žánrové projekty, ktoré sú mnohým mladým fanúšikom MCU predsa len bližšie a známejšie.
Už aj v našej komentárovej sekcii bolo vidieť, že novinka rozdeľuje divákov na tri diametrálne odlišné tábory. Jeden z nich WandaVision vyložene zatracuje, druhý je stále v očakávaní niečoho väčšieho, no a tomu poslednému nevídaný počin takpovediac hrá do noty a perfektne im sadol.
Nová epizóda, nová éra
Dva pilotné diely vo mne zanechali pomerne rozpačité dojmy. Celý koncept WandaVision mi prišiel sympatický a funkčne využiteľný, avšak zďaleka najviac ma po úvode zaujal svojou technickou kvalitou a audiovizuálnou precíznosťou.
Najväčšie výhrady som mal voči komickému spracovaniu, ktoré, minimálne z môjho subjektívneho pohľadu, nefungovalo najideálnejšie. Tempo a údernosť v mojich očiach výrazne zaostávali a hoci príjemným dvom epizódam nemožno odoprieť isté srdiečko, nestačilo mi to.
Každopádne, aby sme veci dali na pravú mieru, v ďalších epizódach a pomyselných érach som videl veľkú nádej najmä kvôli tomu, že neskoršie epochy televíznej komédie omnoho viacej podliehajú dnešným štandardom humoru. Nehovoriac o tom, že očakávam veľkolepé finále, ktoré bude mať ako jediné pre nadchádzajúcu fázu MCU význam. Ako na mňa teda zapôsobila tretia epizóda?
Zrýchlený pôrod
Záver posledného dielu jasne ukázal, že Wanda a Vision sa ocitli v očakávaní bábätka, no a tretia epizóda priamo nadväzuje na tento „problém“. Pôrod v realite vymyslenej a sústavne upravovanej samotnou Wandou totiž netrvá až tak dlho. Vlastne netrvá ani jeden jediný deň.
Jednoduchá idea, no nie? Ak som v predchádzajúcom diely chválil dobrý nápad, v tomto prípade môžem hovoriť v ešte väčších superlatívoch. Celý akt pôrodu sa postaral o poriadne veľký rozruch, ktorý dáva priestor zábavným interakciám i nezmyselným vtipom spojeným s magickými vlastnosťami ústredného dua.
Nechýba pritom ani tradičná reklamná vsuvka, ktorá tentokrát pôsobí monotónne a nie tak zaujímavo ako v predchádzajúcich dvoch častiach. Každopádne, všetkému stále kraľuje špičkový vizuál, pri ktorom som si vychutnával ostrú farebnosť každého jedného záberu.
Mierne vyrušujúco ale pôsobí aplikovanie CGI v konkrétnych pasážach, ktoré, vzhľadom na éru, nedáva príliš zmysel a nahlodáva autentickosť. Ostatne, aj exteriérové pozadia boli spracované v duchu danej doby, takže prítomnosť takéhoto typu špeciálnych efektov veľmi rýchlo prekazí akúkoľvek ilúziu klasického sitkomu.
Iba televízny gimmick?
Bohužiaľ, začína byť evidentné, že tvorcovia nemajú pripravené príliš veľké množstvo deja a preto naťahujú ako sa len dá. Celá tá komediálnosť a srdečnosť je vo finále iba očividnou šarádou, o ktorú v skutočnosti nejde. To čo sledujeme je vlastne úplne zbytočné a druhoradé. Podstatnými sú drobnejšie náznaky a temnejšie prepojenia, ktorých je aktuálne ako šafranu, čo môže byť pre niekoho problém.
Momentálne predpokladám, že ani prechádzanie medzi jednotlivými érami nebude nijak príbehovo podložené a pôjde preto o akýsi „gimmick“ bez hlbšieho zmyslu. Nutne to nevadí, nakoľko seriálu to pridáva na zaujímavosti, avšak čochvíľa sa dostávame do polovice tohto očakávaného eventu, pričom príbeh na mňa stále pôsobí mimoriadne nekonzistentne a rozvláčne.
WandaVision je pre mňa seriálom dvoch tvárí a najmä preto moje dojmy môžu opätovne pôsobiť trochu negatívne. Bavil som sa pri sledovaní komickostí spojených s netradičným pôrodom? Áno a veľmi. Dokonca sa nebojím tvrdiť, že ide o najzábavnejšiu epizódu akú sme doposiaľ mohli vidieť.
Tvorcovia šikovne vyžmýkali jednoduchý nápad a prostredníctvom slovných (plod a ovocie) i vizuálnych (prasknutie vody) vtipov výrazne navýšili tempo zábavnosti. Môžeme sa ale zžiť s niečím, čo je v skutočnosti iba ilúzia pre Wandu? Do veľkej miery je všetko prítomné iba klamstvom a je otázne, či mu podľahnete. Ja som zatiaľ plne neprepadol ani jednej verzii rodinného dua, pričom uvidíme, či si ma aspoň jedno bezvýhradne získa.
Taktiež stále verím vo vyšší autorský plán a pevne dúfam, že záver nevyšumí do prázdna a uspokojí i väčšinu fanúšikov, ktorá prahne po tradičnej komiksovej záležitosti (tá mne tak úplne nechýba, avšak mala by byť logickým ukončením budovaného príbehu Scarlet Witch). Bez adekvátneho záveru ale dobrodružstvá Wandy a Visiona stratia zmysel, takže dúfam, že nezostaneme v marci tohto roku sklamaní. Pevne dúfam…
Čo hovoríte na tretiu epizódu experimentálneho projektu? Zlepšil prechod do novej éry vaše osobné dojmy z WandaVision, prípadne ste sitkomu s temným podtónom neprišli na chuť? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom komentárovej sekcie.
No a v prípade, že by ste mali záujem o jednu z figúrok z WandaVision série, stačí kliknúť na priložený obrázok.