Loki RECENZIA – Ďalší z radu seriálov na Disney+ riadne zapadajúcich do MCU nám dával veľké očakávania. Pôvodne sme mali naznačené, že pôjde o Boha darebáctiev, ktorý sa pomocou Tesseractu dokáže presúvať a bude ovplyvňovať historické udalosti. Čiastočne to bola pravda, z veľkej časti však ale takmer úplne naopak.
Skôr sme sa mohli pozerať na Lokiho, ktorého sme poznali ako záporáka, ešte z prvých Avengerov. Podstúpil tu však dlhú cestu, videli sme jeho emocionálnu stránku, zamyslenie sa nad svojimi činmi a akýsi prechod k hrdinovi. Neverili sme, že sa iba v šiestich epizódach toho stalo toľko. Ale zoberme to pekne poporiadku.
Loki RECENZIA
Seriál Loki začínal tam, kde sme antihrdinu nechali pri Avengers: Endgame. Vďaka malej nehode (aspoň už budú všetci vedieť, že nemajú Hulka nechať chodiť schodmi) sa zmocnil Tesseractu a teleportoval sa preč. Tu sme sa k nemu vrátili, našli sme ho na púšti v Mongolsku, kde ho objavila skupina vojakov, ktorí sa prezentovali, že sú z TVA.
Time Variance Authority je spoločnosť, ktorá existuje mimo čas a dáva pozor na to, aby udalosti v čase prebiehali tak, ako majú. Loki s Kameňom nekonečna je odchýlkou, preto ho zajmú a od „vymazania“ ho môže zachrániť iba jediná vec – má sa postarať o ďalšiu odchýlku v čase, ktorou je jeho iný variant.
WOW! – Owen Wilson v MCU
Existuje totiž iba jediná posvätná línia, ktorá má zabrániť tomu, aby sa stala ďalšia multiverzálna vojna. Ju kontrolujú vyššie bytosti známe ako Time Keepers. V hierarchii je nižšie sudkyňa Renslayer (Gugu Mbatha-Raw), ktorej priamo podlieha jeden z agentov. Jeho meno je Mobius, predstavuje ho Owen Wilson a figuruje tu ako akýsi mentor Lokiho (aspoň zo začiatku).
Keď sme sa prvý raz dozvedeli, že Wilson bude súčasťou MCU, reakcie boli pomerne zmiešané. Jeho typický „wow efekt“ (pun intended) a jeho komické správanie sa nemusia zhodovať s postavou. Vidíme však, že je kvalitne napísaný a predstavuje viacero hĺbok. Ak vám kvôli jedinej postave vybehnú slzy do očí opakovane, tak to je čo povedať (a nie, ja neplačem, vy plačete kvôli vodnému skútru!).
Nenájdete tu zle vytvorenú postavu
Je to jedna z predností – každá jedna z dôležitejších postáv je vytvorená perfektne. Má za sebou svoj príbeh, ktorý ale nie je otravný, ale skôr ju perfektne dopĺňa. Či už ide o niektorého z Hunterov z TVA alebo odlišných verzií Lokiho.
A samozrejme, na toto musíme upriamiť pozornosť. Varianty. Dočkáme sa ich tu niekoľko a preto je to absolútnym uspokojením pre fanynky (a samozrejme aj fanúšikov) aj Toma Hiddlestona. Nielen ním je však tvorené obsadenie. Richard E. Grant tu pokračuje v trende Marvelu ukazovať kostýmy z komiksov a predstavuje sa ako klasický Loki.
Ktorý z Variantov je ten najlepší?
Okrem toho nám tu bol predstavený konečne aj Kid Loki (opäť narážame na Young Avengers?) a jedna veľmi zaujímavá verzia, aligátor Loki. Miláčikom internetu bol ešte stále Groot a teraz má nového súpera. Toľko mémov, čo ohľadom neho vzniklo, tu už dlho nebolo – a to je len dobre.
Ale pri variantoch sa nedá nespomenúť jedna dôležitá postava. Je to ženská verzia Lokiho, ktorá vystupuje pod menom Sylvie. Jej schopnosti pripomínajú aj inú postavu z komiksov, na ktorú boli tipy. V každom prípade ale, britská Sophia Di Martino sa role zhostila úžasne a jej pôsobenie v seriáli zatienilo, aspoň nachvíľu, ostatné ženy z MCU. Kde Elizabeth Olsen v roli Wandy hádzala rozkošné grimasy, tu ju Sophia prekonáva. A čo, my máme teraz v kinách Black Widow so Scarlett Johannson a Florence Pugh? Pri Sylvie sme to akosi prehliadli.
Loki RECENZIA – Zmenil seriál celé MCU?
Dve verzie Lokiho, to by obyčajne neveštilo nič dobrého. V tomto prípade sa však spájajú v boji proti byrokracii, útlaku a nedostatku slobodnej vôle viesť si život tak, ako to má byť. Spolu odhaľujú tajomstvá TVA, ktorých je čoraz viac a dostávajú sa až na koreň veci.
Všetko sa buduje k maximálne epickému záveru. Ľudia reagovali veľmi rozporuplne na finále, avšak zrejme sa delili na tých, ktorým bolo jasné o čo ide, a tých, čo tomu úplne neporozumeli. Nebudeme určite prezrádzať nič z deja, ale jedno sa dá povedať – toto bol absolútny nerdovský sen každého fanúšika Marvelu. A keď povieme, že sa smerovanie MCU navždy mení, nebudeme ďaleko od pravdy.
Vážne len šesť epizód, pričom sa toho stalo toľko?
Seriál nám poskytol šesť epizód, ale tým, čo sa dialo, sme mali pocit, že ich je oveľa viac. Prihodilo sa naozaj mnohé a pri finále ste ani nemali pocit, že ešte sledujete ten istý seriál, ktorý začal príchodom Lokiho do TVA. Dokonca aj epizóda, ktorú viac ľudí označilo za filler (akúsi výplň v deji), tu mala perfektný zmysel a posúvala okolnosti ďalej. A keď poviete, že sa vám nepáčilo Lokiho hudobné vystúpenie v nej, tak zrejme klamete.
Hudobná téma je v tomto prípade ďalšia vec, ktorú by som vypichol – skladbami dokázali parádne dobudovať dej alebo naznačiť, čo sa bude počas epizódy diať (tiež narážame napríklad na začiatok tretej časti). V záverečných titulkoch tiež veľmi šikovne použili piesne, pri ktorých ste radi zostali a započúvali sa do nich. Zrejme ste však čakali aj na potitulkové scény, ktorých sme sa tu nedočkali veľa, ale predsa len – boli dôležité.
Úvod, ktorý nechcete preskakovať
Úvodná téma má jednoduchú kompozíciu, avšak nedostanete ju z hlavy po celý deň (a to ešte možno hovorím o krátkom období). Striedanie písma v openingu na štýl klasických kriminálok tiež zaujme a aj keď je jednoduché, zapáči sa vám. Ale samozrejme zostávajte aj pri Marvel logu, a keď nezostanete pri ňom bez dychu pri poslednej časti, tak už nikdy.
So zatajeným dychom ste v podstate vo veľkej časti toho finále. A po skončení zostanete sedieť, aby ste spracovali, čo ste videli a presvedčili sa, či ste to naozaj videli. Od začiatku do konca má seriál perfektné tempo (možno miestami pomalšie, ale vôbec nie na škodu) a dej sa hýbe vpred tak, ako má. Stane sa tam toho mnoho a vy to máte chuť dať znovu celé dokopy.
Loki RECENZIA – Zhrnutie
Jedinú chybičku by som našiel – dvaja bohovia (alebo dve verzie toho istého boha, ak chcete) obaja ovládajú mágiu, avšak bojujú rukami. Samozrejme, v TVA, kde nefunguje žiadna mágia (a využívajú Kamene nekonečna ako ťažítka), to dáva zmysel, avšak vo zvyšku sveta už značne menej. Ale jasné, chápem, že to bol zámer tvorcov, aby nám ukázali aj viac priamej akcie. A ak to má byť jediná chybička na inak perfektnom seriáli, potom nie je o čom. V tomto prípade môžem udeliť hodnotenie jedine 9,5/10. Aj keď za finále by som dal najradšej pomyselný bonusový bod navyše.