Adaptácia Silmarillionu od Warner Bros.?
Nie je ľahké vytvoriť úspešný fantasy film s veľkým rozpočtom, ale trilógia Pána prsteňov od Petra Jacksona porazila kritiku a inšpirovala sa podobným úsilím v desaťročiach od jeho vydania. Napriek širokému uznaniu trilógie má Warner Bros. problémový vzťah s autorizáciou Tolkienových diel, ktorý sa v roku 2012 stal obzvlášť nepekným, keď bola na nich podaná žaloba vo výške 80 miliónov dolárov, ktorá sa týkala porušenia zmluvy. Hobbit trilógia sa našťastie dokázala dokončiť, ale právne ťažkosti bohužiaľ začiernili nádeje fanúšikov o budúce filmové pokusy Tolkienových diel – najmä posmrtnej zbierky histórie Stredozeme, nazvanej The Silmarillion.
Súdny spor bol nakoniec dohodnutý „priateľsky“ začiatkom tohto mesiaca. Znamená to teda, že v blízkej budúcnosti možno uvidíme viac dobrodružstiev zo Stredozeme? Bohužiaľ, šance sú veľmi zložité z mnohých dôvodov – aj keď to určite nie je nemožné. Rozoberme si pár podrobností…
Balada Tolkiena a Jacksona
J.R.R. Tolkien sám predal filmové práva na Pána prsteňov a Hobbita v roku 1969, údajne za dosť malú sumu, ktorú naliehavo potreboval na zaplatenie svojich daní. Tieto práva boli dnes prevedené na spoločnosť nazývanú Middle-Earth Enterprises, ktorá je divíziou spoločnosti Saul Zaentz. Napriek tomu, že práva boli predané už tak dávno a bolo vytvorených pár nevhodných animovaných pokusov v sedemdesiatych rokoch, tak trvalo štyri dlhé desaťročia, kým sa na veľkom plátne objavil Pán prsteňov. Väčšinou to bolo kvôli čakaniu na technológiu, aby sa mohol v Tolkienovom príbehu použiť live-action. Osudová filmová trilógia Petra Jacksona bola masívnym úspechom a získala ocenenia ako aj od divákov, tak aj od kritikov.
Samozrejme, Hollywood chcel viac. Po nejakej nesúvisiacej právnej hádke o právach na natáčanie a distribúciu bol Jackson nakoniec najatý Warner Bros. (ktorý získal práva od Zaentza), aby adaptoval príbeh The Hobbit na trilógiu. Zatiaľ čo sa filmy v očiach divákov nezhodli oproti trilógii Pána prsteňov, stále boli veľkým komerčným úspechom a celosvetovo zhromaždili takmer 3 miliardy dolárov. Otázkou v názoroch fanúšikov je, či existuje nejaká šanca, že by Peter Jackson (alebo niekto iný) mohol dostať znova zvolenie na natáčanie. Mohlo by smerovať do kín viac Tolkienových príbehov? No, uvidíme…
Pripraviť sa, pozor, žalujeme!..
Stručne povedané – Keď Tolkien zomrel v roku 1973, jeho synovi Christopherovi dal možnosť dohliadať na Tolkien Estate, a jeho pozíciu si stále drží. Christopher Tolkien pokračoval v dokončení niekoľkých nedokončených diel svojho otca, predovšetkým The Silmarillion – vášnivý projekt staršieho Tolkiena, ktorý tvoril v podstate celú históriu Stredozeme na 350 stranách. Christopher nebol s filmom Pán prsteňov moc spokojný a povedal, že Jackson „Vypitval knihu tak, že z nej urobil akčný film.“ To nepomohlo tomu, že podľa Tolkien Estate im Warner Bros. neposkytol 7,5% licenčných poplatkov, ktoré boli stanovené v jeho pôvodnom predaji práv. Takže spolu s vydavateľmi spoločnosti HarperCollins žalovali v roku 2008 WB. so sumou 220 miliónov dolárov. Prípad bol vyriešený mimo súdneho systému v roku 2009 za 38 miliónov dolárov.
Neskôr od roku 2012 nezhody pokračovali, a tiahli sa dlhých 5 rokov, až sa to v júly tohto roku nadobro ukončilo „priateľskou“ dohodou medzi oboma stranami… Teraz s tou škaredou záležitosťou z cesty… Znamená to, že Warner Bros. a Tolkien Estate sú pripravení podať si ruky, spojiť svoje sily a spievať „Kumbaya“ a zároveň hromadiť hromady peňazí z ďalších veľkých dobrodružstiev Stredozeme na plátnach kín? Poďme sa všetci zato pomodliť