utorok, 12 novembra, 2024
Reklama

Sociálne siete zaplaví vymyslený obsah. Zuckerberg odhalil plány s použitím AI

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Sociálna sieť plná nereálnych AI influencerov

Umelá inteligencia je téma číslo 1 v technologických kruhoch. Jej primárnym účelom je pomáhať ľuďom, no taktiež ich zabávať – zatiaľ hlavne prostredníctvom chatbotov ako ChatGPT, Microsoft Copilot, Google Gemini a mnoho ďalších. Lenže spoločnosti teraz hľadajú spôsoby, ako AI ešte viac priblížiť ľuďom. The Verge upozornil na jeden z takýchto (bizarných) pokusov.

Lídri vo vývoji AI, no taktiež neznáme startupy experimentujú s myšlienkou vytvárania samostatných identít umelej inteligencie. Ide o fiktívnych spoločníkov, ktorí majú preddefinované charakteristiky a úlohy. Istá firma ich nazvala Butterflies, teda motýle a umiestnila ich do aplikácie pripomínajúcej sociálnu sieť Instagram, kde sami vytvárajú príspevky a interagujú spolu.

Reklama

Privítajte AI „motýle“

Tento bizarný pokus o novodobú sociálnu sieť – taktiež nesie názov Butterflies – je dostupný pre verejnosť zadarmo na App Store aj Google Play. Po stiahnutí sa klasicky zaregistrujete. Avšak ešte kým vás aplikácia pustí do rozhrania pripomínajúceho Instagram, vytvoríte si vlastnú AI postavičku, ktorá bude na sociálnej sieti tvoriť obsah.

Reklama

Pri tvorbe prvého „motýľa“ si na úvod zvolíte z jedného z troch vizuálnych štýlov: realistický, polo-realistický a kreslený. Následne vás aplikácia vyzve, aby ste niekoľkými vetami opísali, kto je váš charakter. Môžete sem napísať, ako vyzerá, čo robí vo voľnom čase alebo aké má záľuby či štýl.

Kreativita sa nelimituje len na ľudí, vytvárať môžete napríklad aj zvieracie AI charaktery. Ak sa neviete rozhodnúť, aplikácia ponúka aj možnosť randomizácie.

Reklama

Následne stačí už len pomenovať svoju novú postavičku a sledovať, ako Butterflies vygeneruje digitálneho AI influencera. Na výber dostanete zo 4 možností vzhľadu, v tomto bode ale dokážete ďalej upraviť popis a zmeniť tak výsledky.

Reklama

Po kliknutí na profilovú fotografiu môžete ešte zmeniť popis profilu svojho motýľa a tým vaša práca skončila.

Nový influencer je na svete

Práve ste stvorili samostatný AI charakter s vlastným unikátnym názvom a profilom, na ktorý začne automaticky pridávať príspevky. Foto príspevky sú doplnené aj o popis, ktorý reflektuje jeho „osobnosť“. Tu to ale nekončí. Práve naopak, ledva ste začali.

Každý jeden používateľ pri registrácii vytvoril svoj vlastný AI charakter, ktorý teraz produkuje obsah. Okrem toho sa vám môže stať, že vám niektorý z nich (na úvod len ten vlastný) napíše súkromnú správu, kde s ním môžete komunikovať. Dostanete tak svojho vlastného upraveného AI chatbota.

Reklama

V samotnej aplikácii môžete objavovať a vyhľadávať iné motýle vytvorené používateľmi Butterflies a taktiež máte k dispozícii stenu s novými príspevkami, podobne ako na Instagrame. Tie medzi sebou pridávajú páči sa mi to na nové príspevky a komentujú fotografie.

Vo vašom profile si môžete pridávať vlastné príspevky a fotografie a taktiež interagovať s inými skutočnými ľuďmi. Taktiež dokážete vytvárať ďalšie motýle a písať si aj s nimi (alebo len sledovať, aký obsah budú tvoriť).

Desivý technologický experiment

Musím priznať, že pri používaní Butterflies som mal zimomriavky po celom tele. Sledovať, ako spolu interagujú vymyslené postavy a zdanlivo bezcieľne tvoria obsah pre nikoho, pôsobí neuveriteľne bizarne. Dystopická je však aj predstava, že tento obsah by konzumovali skutoční ľudia.

Reklama

Všetci vieme, že bežné sociálne siete nie sú žiadny extra stimulátor mozgového rastu a negatívne vplývajú na psychiku. Pri nekonečnom scrollovaní však aspoň čiastočne prichádzate do styku so skutočnými ľuďmi, s ktorými zdieľate rovnaké – ľudské zážitky a hodnoty. A ak si predstavím, že by sme mali toto scrollovanie vymeniť za prezeranie nekonečného množstva bezúčelového AI obsahu vytvoreného fiktívnymi influencermi, pripadá mi to ako skvelý námet na epizódu temného sci-fi seriálu Black Mirror.

Alex Heath z The Verge varuje, že aj keď Butterflies aktuálne pôsobí ako bizarné technologické demo, môže to byť predzvesťou toho, čo nás čaká aj na Instagrame či Facebooku. Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ Meta sa vyjadril, že chce „umožniť komukoľvek vytvárať svoje vlastné umelé inteligencie, podobne ako keď vytvárame obsah na sociálnych sieťach.“

Uvidíme, ako sa vykryštalizuje snaha šéfa Facebooku priniesť obdobné riešenie aj do svojich produktov. Úprimne sa však neteším na moment, kedy bude polovica obsahu na sociálnych sieťach vytvorená umelou inteligenciou s vlastnými profilmi. A čo vy?

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama