utorok, 17 decembra, 2024
Reklama

Falošný Mars, plačúci Matt Damon a veda – ako režisér Ridley Scott natočil film Marťan?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Len máloktorá forma rozpávačského média vie vyjadriť bázeň voči neznámu, no zároveň grandióznosť vecí nespoznaných tak, ako filmový žáner sci-fi. No paradoxne je fikcia najdôveryhodnejšia práve vtedy, keď sa zdá byť čo najviac realistická. Od počiatku kinematografie tento koncept uviedla na plátno s úspechom len hŕstka filmov. No tým, ktorým sa podarilo predstaviť dôveryhodný príbeh, ktorý človeka zaujme postavami a ohromí nekonečnou veľkosťou sveta za svetom našim, sa do histórie zapísali ako nestarnúce klasiky. Dnes preskúmame to, ako prebieha proces tvorby takéhoto filmu. Konkrétne sa pozrieme na to, ako bol natočený Marťan (2015) režiséra Ridleyho Scotta.

Zdroj: businessinsider.com

Ako bol natočený film Marťan?

Ako určite viete, väčšina fenomenálnych filmových príbehov je prevzatých z originálneho knižného deja. Marťan nie je výnimkou, nakoľko ho Ridley Scott natočil podľa scenára Drewa Goddarda, adaptovaného z rovnomennej knihy spisovateľa Andyho Weira z roku 2011. Štúdio 20th Century Fox sa príbehu ujalo v marci roku 2013, úlohou previesť novelu na film poverilo producenta Simona Kinberga. Rok na to sa projektu ujal Goddard, ktorý mal okrem scenáru film režírovať. Na nič nečakal a rýchlo sa dal do práce, po čom Matt Damon začal vyjadrovať túžbu pripojiť sa k filmu.

Reklama

Goddard však z režisérskej stoličky vstal a nasledoval iné príležitosti. Po krátkej stagnácii bol na pripravovanú adaptáciu upozornený legendárny Ridley Scott. Ten ešte v ten istý mesiac prevzal kontrolu nad Marťanom a Damona obsadil do role opusteného astronauta. Scott vravel, že najviac ho zaujal dôraz na vedu. V projekte zbadal možnosť divákom priniesť ako zábavný, tak aj náučný príbeh – čo sa mu bezpochyby podarilo. Po dobre známom zapálení a odhodlaní režiséra sa projekt rýchlo vybral tou správnou cestou a onedlho sa začala samotná produkcia.

Reklama
Zdroj: collectspace.com

Nakrúcanie na Marse

Pre natáčanie interiérových scén Marťana bolo vybrané Korda Studios len kúsok od Budapešti, kde sa nachádza jeden z najväčších pľacov uspôsobených na nahrávanie zvuku. Oficiálny začiatok natáčania, kedy poprvýkrát klapla klapka, bol 24. novembra 2014. Pre najlepší efekt sa perfekcionistický Scott rozhodol film natáčať 3D kamerami. Dôraz na realistickosť prostredia bol naozaj veľký, postavených bolo 20 veľkých setov a vo vedľajšej miestnosti dokonca naozaj rástli zemiaky. Zasadené boli v rôzne časy, nech sa môžu v niektorých scénach objaviť v rozdielnych štádiách rastu.

Vonkajšie scény, v ktorých je Matt Damon vyobrazený na Marse, boli natočené v doline Wadi Rum, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO v Jordánsku. Mnoho ľudí by určite netipovalo, že všetky exteriérové zábery boli natočené len počas ôsmich dní. To, že táto lokalita skutočne pripomína červenú planétu, si uvedomilo mnoho filmárov – v minulosti sa tu natáčalo už niekoľko snímok situovaných na Marse.

Reklama
Zdroj: businessinsider.com

Po doline Wadi Rum skutočne brázdil na diaľku ovládaný rover, ktorý bol vyrobený špeciálne pre film. Za pohostinnosť Jordánska voči hercom a celému štábu ho štúdio po konci natáčania venovalo krajine. Rover sa dnes nachádza v Jordnánskom Kráľovskom Múzeu Automobilov. Tým sa skončila fáza natáčania, ktorá trvala 70 dní a začalo sa pracovať na post-produkcii, z čoho vyšiel prvý strih filmu s dĺžkou 2 hodiny a 45 minút. Po malých úpravách sme sa dočkali finálnej verzie, ktorú sme si mohli v našich kinách pozrieť 1. októbra 2015 – neskôr sa dostal aj do našich domácností na DVD a Blu-ray, spolu s predĺženým strihom.

Reklama
Zdroj: the-martian.wikia.com

Spolupráca NASA

Celosvetový vesmírny program je momentálne zamrznutý na mieste. NASA rozpráva o tom, že ľudí by chcela na Mars poslať do toho a toho roku, no bez stopercentnej iniciatívy ide len o odkladanie pokroku pre ďalšiu generáciu. Dnes sme pritom technologicky bližšie k misii na Mars, než sme boli v šesťdesiatych rokoch k misii na Mesiac. To, kedy to konečne zvládneme, je teda len otázkou politických priorít. Práve preto je film Marťan pre vedu a bádanie tak dôležitý – opäť raz nám dokázal, že ako ľudia zvládneme prekonať všetky prekážky, ak sme dostatočne odhodlaní. „Ak použijeme naše hlavy, tak to dokážeme.“

NASA pomáhala s natáčaním filmu Marťan viac, ako s akýmkoľvek iným projektom. O príbeh mala najvyspelejšia organizácia vesmírneho prieskumu záujem dokonca už po vydaní knihy, kedy spisovateľa pozvala do svojich radov. Keď sa začali prípravy na natáčanie filmu, Weir opäť kontaktoval NASA a poprosil ich o pomoc. Na výzvu pozitívne odpovedalo hneď niekoľko kľúčových ľudí, ktorí videli v Marťanovi príležitosť na propagáciu pozitívnej správy o bádaní za hranicami nášho sveta. Po dobu mesiaca NASA odpovedala na stovky otázok filmárov ohľadom vedy a praktík astronautov, čo zaručilo, že film Marťan je jedným z najrealistickejších sci-fi príbehov.

Zdroj: polygon.com

Skutočný plač

Aj keď sa film zameriava hlavne na vedu ako takú, príbeh je hlboký aj z emocionálneho hľadiska. Dôvodom pre úspech Marťana medzi divákmi aj kritikmi bol totižto hlavne skvelý výkon herca Matta Damona (Mark Watney), ktorý v chladnom prostredí ukázal ľudskosť s jednou scénou, ktorá vyčnieva. V momente vyvrcholenia príbehu je hlavná postava vyslaná späť do vesmíru, aby sa opäť stretol so svojou posádkou. Počas toho je na obrazovke vidieť emocionálne vyčerpaný Damon, ktorý nevie potlačiť slzy. A ako sa ukazuje, nejde o žiaden herecký trik, ale skutočné city:

Reklama

„Zvyšok hercov už bol hotový a tak som tam ostal už len ja a Ridley. Pri natáčaní zobral audio z ich strany scény a cez vysielačku mi ho pustil priamo do helmy, pred čím ma nevaroval. Odrazu som tak počul hlasy svojich priateľov a vtedy som si uvedomil, že iný ľudský hlas som nepočul už roky. Komunikoval som len pomocou e-mailu. A títo ľudia prišli preto, aby ma zachránili, kvôli čomu obetovali rok svojho života. Tak som len začal plakať. Nebolo to nič vnútené alebo naplánované, šlo o to, ako Ridley vedel zrealizovať prostredie.“

Zdroj: artofvfx.com

Celosvetový úspech

Marťan bol bezpochyby nesmierne úspešný z finančného hľadiska. Z dobre využitého rozpočtu o veľkosti 108 miliónov si film zarobil 630,2 miliónov dolárov. Celosvetovo tak šlo o najplodnejší projekt štúdia Fox a desiaty najzárobkovejší film za rok 2015. Portál Deadline vypočítal, že čistý zisk Marťana z kín je ohromných 150 miliónov dolárov.

Marťan zožal obrovský úspech aj za svoje vizuálne efekty, hudobný podklad, vedeckú presnosť, scenár a celkový dojem, ktorý zaručil úžasný Matt Damon. Nie je teda prekvapujúce, že na Rotten Tomatoes má film skóre 91%, pričom priemerné hodnotenie je 7,8/10. „Múdry, zaujímavý a prekvapivo vtipný, Marťan poskytuje vernú adaptáciu bestsellerovej knihy, ktorá využíva to najlepšie z herca Matta Damona a režiséra Ridleyho Scotta.“

Zdroj: wired.com

Zaujímavosti nakoniec

  • Vo filme účinkovalo viac ako päťdesiat hercov. Napriek tomu Matt Damon, ktorý je vo väčšine scén sám, na tlačovej konferencii zažartoval, že „väčšinu z nich stretol po prvý raz až teraz v Toronte.“
  • Postava Matta Damona sa volá Mark Watney. Mark je anglická verzia latinského mena Marcus, ktoré je odvodené od mena rímskeho boha vojny, Mars.
  • Záverečná scéna s pohľadom na Zem a presunom pohľadu kamery na vesmír sa zhoduje s úplne prvým záberom Votrelca (1979), iba obrátene.
  • Hlavnú rolu mal pôvodne hrať Chris Pratt.
  • Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporili viac ako 15 000 pracovných miest.
  • Priemerná teplota na povrchu Marsu, je -56°C (zemský priemer je 14°C), zato teplota pôdy môže byť až +30°C. Dĺžka marťanského dňa je 24 hodín 39 minút. Dĺžka marťanského roku je podstatne dlhšia, a to 687 dní. Gravitácia na povrchu Marsu je o 62% nižšia, než je tomu na Zemi. Kozmonauti sa však na Marse nevznášajú, pretože na sebe majú veľmi ťažké obleky, takže ich výsledná hmotnosť je podobná, ako na Zemi.
  • Ridley Scott nechcel, aby búrka na začiatku filmu vyzerala umelo. Preto upustil od počítačových efektov a pomocou obrovských ventilátorov rozvíril vzduch so skutočným pieskom a prachom.
Zdroj: newsweek.com

Marťan je bezpochyby skvelým filmom, ktorý si zaslúži pozornosť každého fanúšika sci-fi, nadšenca vesmíru či jednoducho človeka, ktorý má rád unikátne príbehy. Radíte sa taktiež medzi nich?

Reklama
Reklama
ZDROJSPACE

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama