Film vznikol pod taktovkou výborného režiséra Barryho Levinsona (Rain Man, Pes lump, Dobré ráno, Vietnam) v hlavnej úlohe s Al Pacinom. Zobrazuje skutočné udalosti zneužívania chlapcov odohrávajúce sa na univerzitnej pôde Penn State.
Paterno RECENZIA
Film začína vrcholom kariéry Joea Paterna (Al Pacino), ktorý so svojim futbalovým tímom vyhráva 409. zápas v kariére. V týchto momentoch spoznávame aj mladú ambicióznu novinárku Saru Ganin (Riley Keough). Jej snaha poukázať na zneužívanie chlapcov leží v prachu vyše pol roka, kým sa nedostaví priame obvinenie na vedenie tímu.
Scenár sa snaží chopiť príbehu zo všetkých strán. Ako veľké mínus a zbytočnú drámu považujem priame výpovede obetí. Táto snaha o autenticitu vytvára dojem umelej dramatizácie. Taktiež vyobrazenie Paterna ako boha školy, ktorý sa snaží venovať viacej futbalu ako rodine a škandálu, pôsobí silene. Tu máme dojem, že vidíme génia predvídajúceho každý hráčov krok, ale skutočne nevníma realitu okolo seba a pôsobí ako hlupák.
Dostávame sa do mixu udalostí, kde je zobrazený Paterno a jeho obvinený kolegovia. Scény pôsobia príliš zmätene a následne, keď dostávame pocit, že sa dozvieme zaujímavejšie informácie z okolia prípadu, práve vtedy sa prelínajú „citové“ scény s obeťou zneužívania a obvinenými.
Veľkým mínusom pre film je hlavne nedostatočné využitie postáv novinárky Sary a obeti Aarona Fishera (Ben Cook). Ich priebeh zverejňovania informácií o zneužívaní a následné dôsledky mohli byť pre film lepším ťažiskom. Taktiež kauza Jerryho Sanduskyho, ktorý zneužíval deti, je odsunutá na vedľajšiu koľaj a žiadneho priameho vyvrcholenia sa vo filme nedočkáme.
V konečnom dôsledku by film nepôsobil tak chaoticky, keby sa celkový dej zaoberal hlbšie životom Paterna a jednotlivých obetí. Film je určite prínosom pre ľudí, ktorí zažili tento prípad. No divák sa nedokáže stotožniť s božstvom Joea Paterna. Scenár a ani režisér nedokázali dať filmu takú hĺbku, akú by si zaslúžil.
Zhrnutie
Film je zhrnutím dôležitých udalostí v kauze sexuálneho zneužívania na univerzite. Filmu uškodilo prílišné striedanie scén a vynechanie veľkej časti príbehov. To by v konečnom dôsledku nevadilo, no len ak by sa tvorcovia rozhodli netrhať dejovú linku zbytočnými scénami z minulosti a hlbšie sa venovali napríklad hlavným protagonistom škandálu očami Paterna. Výborné obsadenie, ale slabý scenár s réžiou. Preto dostáva film Paterno hodnotenie 5/10.