Anthony Mackie ako režisér filmu Spark
Herecká hviezda známa predovšetkým z MCU (ako Falcon a teraz nový Captain America) si sadne na režisérsku stoličku. Anthony Mackie prinesie film Spark, drámu o mladej bojovníčke za práva, na ktorú história zabudla. Už si vybral aj herečku do hlavnej úlohy, bude ňou Saniyya Sidney.
Tá svoje kvality dokázala v minuloročnej dráme King Richard. Will Smith si tu zahral otca sestier Williamsových, ktorý ich odmalička viedol k úspechu tvrdým tréningom. Zahrala si Venus. V chystanej dráme stvárni Claudette Colvin, neospevovanú bojovníčku za práva afroameričanov v minulom storočí.
Odvážny čin pred Rosou Parks
Colvin mala iba 15 rokov, keď sa postavila proti rasizmu a ukázala svoju odvahu. Odmietla totiž uvoľniť svoje sedadlo v preplnenom autobuse v meste Montgomery v Alabame. Tento príbeh znie až bolestne povedome, ale vedzte, že sa stal celých 9 mesiacov pred tým, ako podobný čin spravila Rosa Parks. Tá sa ale stala symbolom.
Dôvod je pritom úplne prostý, avšak o nič menej nepekný. Bojovníci za civilné práva si totiž nechceli za svoju líderku vybrať tínedžerku s obyčajnou tvárou. O to viac, keď pochádzala z jednoduchých pomerov. Nestala sa ideálnou tvárou pre verejnú kampaň a tak bola zabudnutá v histórii.
Spolupráca rodiny aj požehnanie od Colvine
Preto je načase, aby bol jej príbeh opäť rozprávaný. Ten prinesie v podobe scenáru Niceole R. Levy, ktorá už písala film, v ktorom hral Mackie. Bol to Bankár z roku 2020. Pre film nielenže získali práva na príbeh, ale dokonca spolupracujú s rodinou Colvine, aby bol príbeh čo najpresnejší a verný histórii.
Samotná historická postava, ktorá sa neskôr stala zdravotnou sestrou, aby pomáhala ostatným, dala hercovi a teraz režisérovi svoje požehnanie. Na margo svojho života a projektu sa vyjadrila takto:
„67 rokov dozadu ma história pevne posadila na sedadlo autobusu v Montgomery. Nikdy by som nečakala, že zastanie sa mojich práv zapáli takú iskru hnutí naprieč históriou. Je to veľká česť, že pán Mackie môj príbeh prerozpráva. Budúce generácie by ho mali poznať a mali by sa učiť o tom, že progres je možný a môže byť lepšie. Dúfam, že môj príbeh ich inšpiruje a pomôže im bojovať za ľudskú dôstojnosť.“
Treba rozprávať o reálnych superhrdinoch
Anthohy Mackie vraj dostal nápad na film Spark pri návšteve múzea. V National Civil Rights Museum v Memphise videl práve panel, ktorý bol venovaný histórii Claudette Colin. Ako sama povedala, jej čin rozpálil iskru hnutí za práva, odtiaľ aj film dostal svoj názov.
Prvý raz svoj nápad predstavil v rozhovore pre portál Deadline. Povedal k tomu nasledovné:
„Nielenže to mnou pohlo, ale inšpirovalo ma to. Je skvelé byť superhrdinom vo filmoch. Ale ona je tá reálna, tá, ktorá žije medzi nami. Je pre mňa poctou, že môžem povedať jej príbeh.“
Vidíme, že aj zo strany hollywoodskej hviezdy a predovšetkým z úst osoby, ktorá bola poriadnou účastníčkou, ide o poriadne citlivé slová. Podľa nich by sme mali očakávať kvalitnú drámu. Veríme teda, že nás Mackie vo svojom režisérskom debute nesklame.
Ako sa vám pozdáva film Spark, ktorý bude režírovať známy herec? Chytili slová účastníčky bojov za ľudské práva aj vás? Myslíte, že sa to poradí poriadne pretaviť na filmové plátno? Dajte nám vedieť do komentárov.
Zdroj: geektyrant.com