Vision Pro majú vtipný detail, ktorý Apple doteraz ukrýval
Aktualizované 2. 2. 2024: Nadupaný VR / AR headset novej generácie prichádza. Apple Vision Pro sľubuje revolúciu na poli „priestorových počítačov“, ako spoločnosť toto zariadenie nazýva, no internetom okrem nadšenia koluje aj kritika a vtipné zistenia. Jedno také, ktorému neuveríte, sa ukrýva v externej batérii Vision Pro, ktorá je ku samotnému headsetu pripojená káblom.
Odvážny technologický redaktor Ray Wong pomocou nástroja na výmenu SIM karty v telefónoch odomkol kábel od zvyšku hliníkovej krabičky a pobavilo ho, ako vyzerá. Svojím vzhľadom pripomína Lightning, ktorý bol Applom minulý rok nahradený konektorom USB-C v iPhonoch 15.
Because you guys seem to love this so much. More pics and comparison with reg Lightning and USB-C plugs here https://t.co/BgGIuYmMAt
— Ray Wong (@raywongy) January 31, 2024
Tento kábel vyzerá ako širší 12-pinový Lightning. Samotný konektor bežný používateľ neuvidí, príde s ním do styku jedine v prípade výmeny či opravy. Ide však o pomerne vtipný a zaujímavý prvok Vision Pro. Apple sa jednoducho nechce vzdať svojho milovaného Lightningu.
Pôvodný článok
Po svojom ohlásení v júni 2023 žnú Apple Vision Pro zmiešané reakcie. Produkt ešte nie je vonku, keďže prví zákazníci v USA ho budú mať v rukách až vo februári 2024, no už teraz sa ukazujú prasklinky na vyblýskanom novom výrobku technologického giganta Apple. A ako upozorňuje Wired, jeden konkrétny hardvérový problém nebude vedieť tolerovať každý.
Najviac očividným problémom Vision Pro je cena, ktorá štartuje na 3 499 dolároch za verziu s 256 GB pamäťou. Najvyššia verzia s 1 TB pamäťou stojí až 3 899 dolárov. Nepotešia ani mastné cenovky príslušenstva a prípadných opráv pri poškodení okuliarov.
Nahradí počítač? Bez kľúčových apiek len ťažko
Apple si svoju agresívnu cenovú politiku bráni rôznymi spôsobmi, a to napríklad aj tým, že Vision Pro neoznačuje za VR (virtuálna realita) ani AR (rozšírená realita) okuliare. Miesto toho tvrdí, že ide o celý počítač, ktorý dokáže mnohým používateľom nahradiť ich pracovnú stanicu za stolom. Headset totiž dokáže simulovať prácu za PC s virtuálnymi monitormi a ovládanie pomocou gest a očí je intuitívne a rýchle.
Lenže používateľov, ktorí očakávajú plnú náhradu počítača, čaká sklamanie. Teda aspoň zo začiatku. Kľúčoví vývojári aplikácií sa dištancujú od platformy visionOS. Pri vydaní Vision Pro budú chýbať dôležité aplikácie ako YouTube, Netflix či Spotify. Ostatné appky budú dostupné len ako porty verzií z iPadu a iPhonu, pričom len mizivé percento vývojárov vyvíja natívne riešenia priamo pre nové zariadenie Applu.
Dizajn Applu nie je dokonalý
A to nie je všetko. Niektorí ľudia teraz začínajú spochybňovať samotný dizajn Vision Pro. Už samotný headset je pomerne ťažký, ako informuje 9to5Mac, jeho váha je 600 až 650 gramov. V porovnaní s konkurentmi ako Meta Quest Pro (722 gramov) to neznie ako veľa, lenže hmotnosť Vision Pro nezahŕňa externú batériu, ktorú potrebuje na svoje fungovanie.
Zatiaľ čo ostatné zariadenia (s výnimkou Valve Index) majú batériu zabudovanú priamo v tele headsetu, v prípade alternatívy od Applu ju musíte mať prostredníctvom kábla pripojenú ku okuliarom a vloženú napríklad vo vrecku. A to je nielen otravné, ale predstavuje to aj hmotnosť navyše.
Zariadenie | Hmotnosť |
Apple Vision Pro | 600 až 650 gramov |
Meta Quest Pro | 722 gramov |
Meta Quest 3 | 515 gramov |
Meta Quest 2 | 503 gramov |
Valve Index | 810 gramov |
PlayStation VR2 | 560 gramov |
Hmotnosť externej batérie Vision Pro je 353 gramov. Celková hmotnosť zariadenia aj s batériou tak atakuje 1 kilogram (953 až 1003 gramov).
Apple nechce, aby sme batériu príliš riešili
„Batéria v hliníkovom puzdre môže byť vložená do vrecka pre prenosnú energiu. Pripája sa použitím pleteného kábla,“ píše Apple na svojej oficiálnej stránke. Spoločnosť pritom zjavne nechce, aby sa na ňu ľudia príliš veľa pozerali alebo o nej rozmýšľali.
Aj preto ste ju mohli úplne prehliadnuť na drvivej väčšine propagačných materiálov, reklamách a fotografiách technologického giganta. Kábel aj samotná batéria sú takmer vždy šikovne schované za plecami subjektu, a to aj v prípadoch, kedy novinku Apple testovali technologickí redaktori zahraničných portálov. O fotografie sa totiž vždy postaral samotný Apple, ktorý v nich šikovne vynechal spomínanú batériu.
Post by @reckless1280View on Threads
O bizarnom zážitku s batériou píšu aj redaktori WIRED. Počas predstavovania Vision Pro bol prítomný aj Julian Chokkattu, ktorý mal na nižšie zobrazenej fotografii položenú batériu vedľa seba. Lenže Apple opäť dodal fotografiu orezanú tak, že ju nie je vidno.
Neelegantné, no jediné riešenie
Je celkom očividné, prečo to Apple robí. Vision Pro je dizajnovo ohurujúci výrobok, ktorý pôsobí maximálne futuristicky… až na kábel, ktorý vedie ku sivej krabičke. Ide o slabý článok celého zariadenia, pričom spoločnosť musela pri vývoji dôjsť k rozhodnutiu: buď bude ich nový VR headset vážiť 1 kg a pôjde o najťažšie podobné zariadenie na trhu, alebo to neelegantne vyriešia externou batériou.
Pokazí vám to používateľský zážitok? Pravdepodobne nie. Všimnite si, že v takmer všetkých situáciách, ktoré Apple propaguje, ukazuje alebo hovorí o činnostiach, ktoré človek bežne vykonáva po sediačky. Nech už je to surfovanie webu, sledovanie médií, špeciálny kino režim či virtuálna pracovná stanica, používateľ má pri nich takmer vždy sedieť. A v takomto prípade vám externá batéria nebude naozaj až tak zavadzať.
Pri státí si batériu môžete vložiť do vrecka, to však často môže byť problém, najmä pre ženy, ktorých oblečenie nie je prispôsobené na nosenie 350-gramovej hliníkovej tehly. Uvidíme, aké bude používanie v realite, no zdá as, že práve tento hardvérový prvok môže byť kameňom úrazu, ktorý povedie ku sklamaniu mnohých zákazníkov.
Ako sa vám zatiaľ pozdáva Apple Vision Pro? Vnímate ho ako revolučné zariadenie, alebo to nie je niečo pre vás? Vadila by vám pri používaní externá batéria, alebo ju dokážete tolerovať? Napíšte nám do komentárov.