Ako zohnať Apple Vision Pro na Slovensku?
VR okuliare od Apple spustili celosvetový ošiaľ, ktorý dorazil aj na Slovensko. Síce nie každý z nás by za nich vysolil 3 499 amerických dolárov, koľko stoja v USA, no povedzme si pravdu – mať tu príležitosť, vyskúšali by sme si ich asi všetci. Lenže nájdu sa medzi nami aj takí nadšenci, ktorí spravia všetko preto, aby ich dostali, aj keď zatiaľ Vision Pro nie sú u nás dostupné. A to aj zaplatiť 5 000 eur.
Na online bazári Bazos.sk sa objavilo viacero ponúk na „resell“ neotvorených balení Apple Vision Pro. Cena niektorých inzerátov sa pritom vyšplhala až na násobky pôvodnej sumy – 4 100, 4 500 či dokonca aj 4 999 eur.
Väčšina ľudí pravdepodobne využíva fakt, že sa aktuálne nachádza v USA, respektíve sa vracali z Ameriky a domov si odniesli zopár zariadení navyše, ktoré tu chcú predať s vidinou zisku. Na Bazoši nájdete dokonca aj ponuku vyskúšať si Vision Pro za 50 eur.
Pred takýmito inzerátmi by sme vás chceli varovať. Ak sa totiž objaví akýkoľvek problém so zariadením, veľmi ťažko budete riešiť reklamáciu a prípadnú opravu. Nielen že na Slovensku aktuálne nefunguje žiaden oficiálny servis, ale ešte k tomu ani vy nebudete kupujúcim. Je otázne, či vám vôbec niektorý z predajcov ponúkne doklad a záručný list. Respektíve, nikde nemáte ani zaručené, že vás neoklamú a v krabici zabalenej fóliou nenájdete len tehlu.
Vision Pro čelia viacerým kontoverziám
Keď už je reč o problémoch so zariadením, ľudia v USA vo veľkom využívajú 14-dňovej lehoty na vrátenie Apple Vision Pro. Mark Gurman z magazínu Bloomberg informoval o najčastejších dôvodoch, ktoré používatelia uvádzajú. Konverzoval celkovo s viac ako tuctom ľudí, ktorí sa sťažovali na nasledujúce problémy:
- Zariadenie je príliš ťažké, nemotorné a nepohodlné počas používania.
- Za vysokú cenu (3 499 amerických dolárov) je dostupný obmedzený počet aplikácií a VR video obsahu.
- Funkcie pre produktivitu, pri ktorých sa vám v rozšírenej realite zobrazia monitory, nie sú o nič efektívnejšie ako pripojenie ďalšieho monitoru ku počítaču. Navyše je nepohodlné používať ich dlhodobo.
- Displeje nepríjemne odrážajú svetlo, zorné pole je príliš úzke a používateľov z Vision Pro bolia oči
- Počas používania sa ľudia cítia odrezaní od reality a nedá sa zmysluplne využívať v bežnom živote, pričom ste v kontakte s inými ľuďmi. Chýbajú funkcie na zdieľané zážitky s ostatnými okolo vás. VR okuliare taktiež nemôžete len tak niekomu požičať, lebo kvôli presnej konfigurácii nebudú sedieť na hlave každému.
Samovoľne praská sklo
Najnovšie sa používatelia podľa portálu Gizmodo sťažujú na samovoľné praskanie skla na okuliaroch. Online fóra ako Reddit zaplavujú správy o tom, že na zariadení sa z ničoho nič objavujú praskliny v strednej časti.
Ako informoval človek s nickom u/inphenite, Vision Pro sa mu zatiaľ pozdáva a používa ho pravidelne 2 až 3 hodiny denne. Lenže jedného rána sa zobudil a zrazu boli prasknuté. Poznamenal pritom, že keď ich večer odkladal do ochranného puzdra, boli v poriadku. Apple sa k týmto problémom zatiaľ nevyjadril a je možné, že ide len o výrobnú vadu zopár kusov.
Či už ste schopní tolerovať tieto problémy alebo nie, zatiaľ by som vám odporučil vyhnúť sa ponukám slovenských priekupníkov na bazárových portáloch ako Bazoš. Radšej to ešte vydržte a počkajte si, kým budú Vision Pro oficiálne dostupné v Európe, vrátane Slovenska počas roku 2024.