Apple si priznal chybu, tento škandál len tak neututlú
V polovici mája Apple vydal prelomovú aktualizáciu iOS 17.5 pre všetky iPhony. Tá priniesla jednu z najväčších zmien v histórii tohto operačného systému – vôbec prvýkrát si používatelia budú môcť sťahovať a inštalovať aplikácie aj priamo z webov, mimo zabudovaného App Store. Mimo to však aktualizácia priniesla aj bizarnú chybu. Ľuďom sa totiž v galérii začali objavovať vymazané fotografie.
Danú chybu už spoločnosť stihla opraviť v najnovšej aktualizácii iOS 17.5.1. Takáto rýchla reakcia je jednoznačne vítaná. Ako sa uvádza v popise novej verzie, aktualizácia „rieši vzácny problém, ktorý mohol spôsobovať, že sa fotky pri poškodení databázy znovu zobrazovali v knižnici apky Fotky aj po vymazaní.“ Ako je to možné?
Chyba vzbudzuje obavy
Je celkom zjavné, že takáto chyba môže ľuďom spôsobiť skutočné nepríjemnosti. Predsa len, keď raz nejakú fotku vymažete, asi nechcete, aby sa vám znova objavila v galérii. Ide o závažný bezpečnostný problém, ktorý viacerých ľudí donútil zamýšľať sa nad tým, ako vlastne Apple nakladá s našimi dátami.
Jeden používateľ na Reddite informoval, že jeho staré, vymazané fotografie sa objavili na iPade, ktorý predal. Neposkytol síce žiadne dôkazy, no podobné prípady sa na internetových fórach objavovali v obrovskom množstve. Príspevok na sociálnej sieti X taktiež tvrdí, že po inštalácii iOS 17.5 sa im v telefóne znova objavili vymazané hlasové odkazy.
„Ide o jeden z najväčších bezpečnostných škandálov Applu,“ komentuje jeden z používateľov. Chybu údajne spôsobilo poškodenie databázy. Práve verzia iOS 17.5 mala napraviť problémy, pri ktorých niektorým ľuďom mizli fotografie z knižnice po reštartovaní zariadenia. Apple v snahe opraviť tento problém omylom vytvoril ďalší, ktorý je však teraz verziou iOS 17.5.1 zažehnaný. Odporúčame vám si aktualizáciu stiahnuť čo najskôr.
Ako je to možné?
Spoločnosť doteraz situáciu nekomentovala ani neponúkla doplňujúce údaje. Nevieme, či sa chyba týkala len používateľov s iCloud zálohami alebo iba istých zariadení. Aktuálne nepoznáme ani skutočný rozsah problémov ani počet ľudí, ktorých sa dotkli.
Technologicky vzdelaní ľudia poukazujú, že vymazané dáta v skutočnosti nie sú okamžite vymazané, až kým ich na disku neprepíšu iné údaje. To je však irelevantné. Používatelia totiž očakávajú, že keď nejaký súbor trvalo vymažú, naozaj zmizne z databázy a už sa nemôže nikdy znova objaviť.
Mazanie fotografií v operačnom systéme iOS funguje tak, že fotky sa dočasne presunú do albumu Vymazané na 30 dní. Fakticky tak systém len presunie fotky do iného priečinka, ktorého otvorenie je podmienené overením Face ID. Tieto fotky môžete ešte obnoviť, až kým neprejde 30 dní, kedy budú „trvalo“ odstránené. Fotky môžete taktiež manuálne trvalo odstrániť z priečinku Vymazané.
Lenže problémy s verziou iOS 17.5 ukazujú, že ani toto trvalé odstránenie, ako Apple sľubuje, nemusí byť naozaj stopercentné. Chyba tak vzbudila obavy používateľov v spôsob, akým spoločnosť uchováva ich dáta. Máte aj vy podobné obavy? Vadí vám, že vymazané fotografie v skutočnosti vôbec nemusia byť úplne vymazané? Napíšte nám vaše názory do komentárov.