Anime sezóna Jar 2019!
Má svojich víťazov, ale aj porazených. Pre mňa je najväčším sklamaním tejto sezóny druhá séria One Punch Mana. Kvôli rýchlym ziskom zmenili producenti štúdio, a to doslova zabilo jedno z najoriginálnejších anime v poslednej dobe. Humor síce ostal, no zmizla vizuálne vycibrená akcia, takže s anime končím a pokračujem v už iba formou mangy.
Medzi to lepšie patrí určite Demon Slayer, ktorý sa s postavami nemazná a dej plný zvratov letí raketovo dopredu. Potešil taktiež filmový doplnok k anime Kabaneri of the Iron Fortress. Emocionálne nás zodral svojim koncom Dororo a Bongou Stray Dogs vo svojej tretej sezóne predviedol prvé štyri epicky akčné diely. Škoda, že v danom tempe neostal. A presne toto bola chyba aj ostatných, väčšinou nových anime sérií. Skoro každej došiel v druhej polovici dych…
Celosvetový anime blockbuster Attack On Titan!
Už keď som si myslel, že anime jar bude iba priemer, prišla druhá časť tretej sezóny k Titánom. A po dlhých rokoch som zažil opäť tú pravú lásku ku kreslenej akcii, šialenosti, zvrátenosti a samotným postavám. Áno, momentálne neexistuje nič vizuálne prepracovanejšie, originálne akčnejšie a zároveň hororovejšie. Nech žije momentálny kráľ anime!
Čo stojí za úspechom tohto anime?
Zo začiatku nič nenasvedčovalo celosvetovej popularite. Tvorca mangy, Hadžime Isajama, vydal Attack On Titan mangu v menšom vydavateľstve Bessacu šónen Magazine (2009), čiže o ňom takmer nikto nevedel. K tomu autor vôbec nepatrí ku kresliacej elite a jeho kresba je… Pre niektorých slabá, príliš desivá a postavy vôbec nevyzerajú ako ľudia. Takže nikto nepredpokladal, že sa z mangy niekedy stane anime.
A prišiel BOOM!!!
V Japonsku sa ľudia začali rozprávať o mange, ktorá končí každý svoj diel „fackoidným“ zvratom, je tam perfektná a nikdy nevidená akcia, a k tomu tie desivé postavy úplne vystihujú ich charakter, ako aj bezvýchodiskový stav. Čiže autor Hadžime Isajama premenil svoje mínusy na plusy. K tomu každým dielom pribúdajú ďalšie a ďalšie otázky a čitatelia doslova hlcú každý jeden diel.
O Titánoch sa hovorilo doslova po celom svete. A netrvalo dlho, kým prišla prvá séria anime, ktorú zastrešili štúdia Production I.G a Wit Studio. Anime režíroval Tecuró Araki, ktorý dokázal spraviť z nebojovej, až detektívnej mangy Death Note akčnú pecku roka.
Dokonalý mix pre USA a Japoncov!
Američania, ako aj celý svet, milujú zombie žáner. A Titáni sú v anime doslova humanoidní zombie s tým, že sú obrovskí. Ich bezcitné, mŕtvolné výrazy pri lovení a žraní ľudstva nás doslova desia. Ako len nezomrieť od strachu, nie to sa im ešte postaviť?
Titáni sú žáner ako aj „Kaiju“
Najslávnejšie Kaiju je Godzilla. Japonci ich milujú v každej podobe a autorovi sa podarilo zakomponovať Kaiju aj tu. Titáni sú o niečo menší, ale bordel dokážu narobiť poriadne tiež. Ľudstvo sa obkolesilo obrovskými hradbami a najväčší Titáni ich dokážu rozkopať, akoby nič. A k tomu im ľudia doslova chutia…
Mecha úplne inak…
To, čo milujeme všetci, sú súboje obrovských robotov (mechov). Tých „riadia“ väčšinou ľudia, a v anime sme prvýkrát svedkami niečoho iného a poriadne originálneho. Pozor, SPOILER!!! Titánov ovládajú ľudia. Bitky medzi nimi sú aj preto o to kvalitnejšie. Niektorí z nich vedia bojové umenia, ktoré sa im určite zídu. Nie vždy stojí proti sebe rovnako veľký a silný Titán.
A k tomu tu máme vzdušné súboje…
Autor si vymyslel prístroje pre ľudí, s ktorými dokáže ľudstvo ako-tak bojovať s Titánmi. Vizuálne to celé vyzerá fantasticky. Podarilo sa mu naozaj spraviť guláš, ktorý funguje po každej stránke. A začalo sa hovoriť o tom, že sa hollywoodske štúdio Warner Bros. začína zaujímať o filmovú adaptáciu tohto fenoménu. Čoho sa trošku bojím, keďže Japonci sa už o to pokúsili a nedopadlo to zrovna slávne.
Našťastie sme pred nedávnom videli najlepšiu filmovú adaptáciu mangy, Alita: Battle Angel, a to mi dodáva aspoň malinkú šancu, že to môže dopadnúť zaujímavo.
Videli ste toto anime? Súhlasíte so mnou? Vaše názory nám napíšte do komentárov!