Blood of Zeus RECENZIA
Blood of Zeus RECENZIA – Americké animované seriály pre dospelých sú čoraz populárnejšie. Dôkazom toho bol aj seriál Castlevania. Adaptácia obľúbenej videohry plná akcie, krvi a násilia si získala veľkú fanúšikovskú skupinu. Dôkazom úspechu Castlevanie sú jej tri série a netrpezlivé očakávanie štvrtej. Počas tohto čakania si pre nás Netflix pripravil milé prekvapenie v podobe seriálu Blood of Zeus, ktorý sa nesie v podobnom duchu.
Staroveké Grécko, bohovia, bájne bytosti a príšery, hrdina na vzostupe. Tvorcovia Charley Parlapanides a Vlas Parlapanides si vybrali perfektné zasadenie pre animovaný akčný seriál, ktorý má všetky predpoklady na to, aby sa stal tohtoročným Netflixovým hitom. Naplnila táto 8-dielna séria očakávania a máme tu po Castlevanii ďalší nadupaný animovaný seriál?
Bohovia, démoni a intrigy
Starovekým Gréckom sa rozlieha temnota. Zo zabudnutých zákutí nekonečných pláni, smrťou zapáchajúcich jaskýň a hlbokého Poseidonovho kráľovstva sa zjavujú záhadné bytosti. Napoly ľudia, napoly démoni. Na čele s ich tajomným vodcom Seraphimom (Elias Toufexis) rozpútajú chaos, útrapy a pohromu. Bohovia ostávajú počas tohto konfliktu nestranní.
Obyvatelia starovekého Grécka potrebujú v týchto ťažkých časoch hrdinských bojovníkov viac, ako kedykoľvek predtým. Jedným z nich je mladý a nebojácny Heron (Derek Phillips). Žijúc so svojou matkou v malom meste viedol doteraz pokojný život. Avšak postupne zisťuje, že zohrá v tejto vojne oveľa väčšiu rolu, ako predpokladal. Heron je totižto synom samotného Dia, boha blesku.
Apokalypsa kvôli jednej afére
Blood of Zeus je veľmi ambicióznym projektom, ktorý vznikol s láskou. To je cítiť z takmer každej epizódy. Priaznivci Gréckej mytológie si prídu určite na svoje. V seriáli sa objaví obrovské množstvo známych bohov, bytostí a miest z Gréckych báji. Tvorcovia postavili na týchto fiktívnych faktoch celý scenár. Blood of Zeus má veľmi dobrý príbeh a poväčšine aj zaujímavé postavy. Problémom je spôsob, akým tvorcovia túto dejovú masu vyrozprávali.
Scenár a celková postupnosť deja pôsobí často chaoticky. Akoby tvorcovia Parlapanidesovci napísali scenár a následne jeho jednotlivé strany zamiešali ako sedmové karty. Dobre, až také zlé to zas nie je, ale dramaturgia je určite problematická. Príbeh pôsobí často naťahovane, návraty do minulosti za pomoci „flashbackov“ sú často neprehľadné – divák si niekedy nie je istý, či sleduje súčasnosť alebo minulosť. Scenáru nepomáha ani fakt, že je veľmi predvídateľný.
Takmer každý zvrat odhalíte na míle ďaleko, preto je veľmi otravné, že majú tvorcovia diváka za hlupáka. Každý dôležitý dejový posun je vysvetlený hádam 3x za sebou a tvári sa, ako niečo neuveriteľné a nepredvídateľné. Avšak to sa dá seriálu odpustiť, pretože pri všetkej tej veľkoleposti a majestátnosti epických scenérií sa chceme len nechať unášať a zbytočne neriešiť občas zvláštne vystavaný scenár. Spomínaná veľkoleposť celého projektu vie byť občas až unavujúca.
Niekedy je menej viac
To je vinou aj prehnanej hudby, ktorá začne byť po pár epizódach skutočne otravná. V Blood of Zeus je aj detail, ako napríklad pád listu zo stromu podkreslený monumentálnymi chorálmi. Postavy sú celkom dobre napísané, seriál si pre seba ukradli najmä Zeus a záporák Seraphin. Ústredný hrdina Heron je protagonista, ktorého sme videli už miliónkrát, ale účel splnil. Avšak v tomto prípade je to pomerne trefné, keďže tvorcovia rozprávajú svoju „vlastnú“ Grécku báj a Heron je typický archetyp hrdinu, ktorý sa v týchto príbehoch často objavoval.
Motivácie postáv sú v niektorých momentoch otázne. Najmä pri Here, Diovej žene. Tá spĺňa taktiež rolu jedného z hlavných antagonistov. Pri pohľade na obrovskú vojnu bohov, polobohov, Titánov a démonov som si v duchu hovoril – „Toto všetko sa deje len kvôli tomu, že je Hera žiarlivá?„. I keď aj to môžeme prirovnať ku Gréckym bájam, v ktorých musel celý svet často trpieť za malichernosti a intrigy bohov, takže to závisí od toho, ako sa na to pozeráte.
Blood of Zeus je veľmi atraktívnym seriálom najmä vďaka nádhernej animácii, ktorá je oveľa prepracovanejšia, ako napríklad tá v Castlevanii. Tvorcovia nám predkladajú širokú škálu prostredí, miest a charakterov. Celá výstavba tohto sveta a postupné odhaľovanie bohov a bájnych bytostí je jednoducho veľmi zábavné. Je to zaujímavý svet, ktorý by sa dal preskúmať oveľa viac. Záver prvej série to určite naznačuje.
Blood of Zeus RECENZIA – Zhrnutie
Blood of Zeus je zábavným animovaným seriálom, ktorému prídu na chuť nie len fanúšikovia gréckej mytológie. Dejová masa plná dobre aj zle napísaných postáv vie byť počas ôsmich epizód metúca a veľkoleposť každej jednej scény je postupne čoraz viac ubíjajúca. Avšak aj tieto nedokonalosti prekrýva výborná animácia, dobrí herci a svet bohov a bájnych bytostí, ktorý je asi najväčším lákadlom tohto projektu. Ak sa vám páčila Castlevania, bude sa vám páčiť aj toto. 7,5/10.