Asi tu všetci vieme, kto je Céline Dion. Ste na REWIND.sk a predpokladám, že ste už videli legendárny film Titanic (1997), ktorého titulnú pieseň „My Heart Will Go On“ zaspievala práve táto francúzsko-kanadská speváčka. Jej kariéra a životný príbeh sú však omnoho rozsiahlejšie ako jedna pieseň. Čo sa ukrýva za oponou šoubiznisu a ako dobre nám to odhalila nová snímka Hlas lásky vám prezradí táto recenzia.
Hlas lásky RECENZIA
Filmová fikcia inšpirovaná životom speváckej super hviezdy Céline Dion. Quebec, koniec 60. rokov. Sylvette a Anglomard privítajú vo svojej rodine 14. dieťa: Aline. V rodine Dieuovcov prevláda celý život hudba a keď Aline vyrastie, objavia v nej prekrásny dar, jej zlatý hlas.
Keď si jej hlas vypočuje hudobný producent Guy – Claude, napadne ho iba jediná vec – urobiť z Aline najväčšiu svetovú speváčku. S podporou svojej rodiny a pod skúseným vedením Guy – Clauda, z ktorého neskôr vznikne láska, budú spolu písať príbeh neobyčajného osudu. Životný príbeh o kanadskej hudobnej senzácii Aline Dieu.
Pravda alebo lož?
Áno, čítate správne – hlavnou postavou filmu je Aline Dieu. Meno povedomé Céline Dion, ide o fiktívny charakter, ktorý v príbehu zastáva hlavnú úlohu nadanej speváčky. V snímke sa teda nikde veľmi priamo nezmieňuje o skutočnej speváčke (až na malý moment, kde si postava pomýli meno „Aline“ s menom „Céline“).
Céline Dion s tvorcami filmu najprv priveľmi nespolupracovala, keďže nechcela, aby sa o nej natáčal životopisný príbeh. A tak snímka vznikla ako ňou voľne inšpirovaný príbeh. Medzinárodná hviezda však počas tvorby filmu zmenila názor a tvorcom aspoň dovolila na jej osobu viac odkazovať a napríklad používať jej meno v marketingových materiáloch.
To tvorcom nakoniec veľmi dobre zahralo do karát. Mohli totižto vziať skutočný príbeh, ktorý si zaslúži byť prerozprávaný na filmovom plátne, no zároveň mohli stále voľne meniť isté detaily deja bez toho, aby niekoho urazili. Taktne sa tak vyhli najväčšej nevýhode všetkých životopisných filmov: momentu, ako obísť situáciu, keď skutočný príbeh nie je dostatočne vhodný na strieborné plátno.
A stále na 99 % číry
S tou všetkou voľnosťou sa tvorcovia predsa len rozhodli 99 % príbehu ponechať verný realite. Úprimne, po zhliadnutí filmu a prečítaní si životného príbehu Céline Dion na Wikipédii som našiel len tie najmenšie možné rozdiely. Rozdielne mená, jemne pozmenené načasovanie udalostí, malé odchýlky od skutočnosti.
Film Hlas lásky, ako vám recenzia už môže napovedať v predchádzajúcom odstavci, tak vchádza do podivuhodnej šedej zóny. Nie je to tak úplne životopisný film o Céline Dion. Zároveň to však nie je fiktívny príbeh o speváčke, ako napríklad A Star is Born. A to je trochu škoda, keďže tvorcovia nevyužili príležitosť trochu viac prekrútiť skutočnosť a vytvoriť ešte záživnejší filmový dej. Alebo zasa naopak, spraviť 100 % životopisnú snímku o speváčke.
Našťastie, život Céline Dion je natoľko zaujímavý, že aj napriek tejto neúplne využitej situácii je bezpochyby zachránený celý príbeh. Narodila do rodiny ako 14. dieťa. Keď bola tínedžerka, zamilovala sa do svojho dvakrát staršieho manažéra, s ktorým sa neskôr aj zosobášila. Kvôli problémom s hlasivkami nerozprávala celé 3 týždne. To sú veci, ktoré sa speváčke naozaj prihodili, a ktoré perfektne tvoria atmosféru filmu Hlas lásky.
Dobre sa pozerá aj počúva
So svojimi 128 minútami nejde o najkratší film. Je však spravený tak, že človek sa ani náhodou nenudí. Tvorcovia vypichli tie najdôležitejšie udalosti života Céline a poskladali z nich jeden súvislý príbeh, ktorý začína ešte pred 2. svetovou vojnou, a končí v takmer špecifikovanej súčasnosti.
Časové skoky sú perfektne spracované takým štýlom, že človek ani netuší, že sa práve nejaký udial. Bez čísel, ktoré by popisovali aktuálny rok, ako divák ste naraz v nasledujúcej scéne hodený trebárs aj 5 rokov do budúcnosti. Nikdy však nie ste dezorientovaný, pretože tvorcovia si pre vás pripravili vizuálnu zmenu (napríklad zmena účesu postavy, prostredia a tak pod.), prípadne zmienku z dialógu, z ktorej pochopíte, že uplynul čas.
Veľmi teda ani nevnímate, ako udalosti postupujú a postupujú, a po dvoch hodinách sa naraz pozeráte na zrelú speváčku s 3 deťmi a máte pocit, že ste skutočne, aspoň povrchovo, prešli jej životným príbehom. Bez zbytočného zdržovania, s akurát tempom.
To platí prakticky pre celé technické spracovanie filmu. Všetko je tak akurát. Vizuálny štýl snímky sa drží pri zemi, ako by životopisný príbeh mal, až na pár umeleckých záberov. Akurát umeleckých, natoľko, že tvorcovia nepôsobia nafúkane, zároveň však dávajú najavo svoje schopnosti.
Žáner: život
Recenzia filmu Hlas lásky by sa nezaobišla bez podrobnejších informácií o snímke z hľadiska produkčného. Čo sa žánru týka, tým, že príbeh (takmer) písal sám život, stretávajú sa nám tu prvky drámy, komédie a, samozrejme, životopisu. Smutná scéna strieda vtipnú, hudobné predstavenie strieda sedenie na gauči a všedné sa mixuje s nevšedným. Presne tak, ako to chodí v živote.
Dochádzam tak k záveru, že je len málokto, komu by sa Hlas lásky vyslovene nepáčil natoľko, že by odišiel z kina zdrvený sklamaním. Scenáristi, lepšie povedané osud Céline Dion, si pre vás prichystal útulnú jazdu, ktorá vzdáva hold jednej z najznámejších speváčok vôbec. Zároveň však nejde o egoistický koncert jednej osoby, ale o spleť udalostí, vzťahy medzi skvelo definovanými postavami, nádejné poukázanie na ťažko zvládnuteľné, no predsa zvládnuteľné situácie v živote, ktoré prekvapia každého z nás.
Zo života speváčky tento príbeh adaptovali Brigitte Buc a Valérie Lemercier. Ako som načal vyššie, mohli film orientovať buď viac fiktívne, alebo viac životopisne, no nejde o katastrofu, pre ktorú by sa ho neoplatilo pozrieť. Dialógy sú tak prirodzené, že to skôr vyzerá, ako keby niekto umiestnil kameru medzi nič netušiacich ľudí. Lemercier okrem prác na scenári bravúrne režírovala a ešte lepšie, stvárnila samotnú protagonistku Aline Dion. Bez nej by táto snímka jednoducho nebola tým, čím je.
Jej manažéra a manžela stvárnil Sylvain Marcel, ktorý sa scénami niesol nevýrazne. Mojou favoritkou sa stala herečka Danielle Fichaud, matka hlavnej postavy, s riadnou dávkou hereckého umenia a humoru. Zvyšok sympaticky schopného obsadenia dotvárajú mená ako Carole Weyers, Véronique Baylaucq, Martine Fontaine, Alain Zouvi a ďalší.
Zhrnutie – Hlas lásky RECENZIA
Film Hlas lásky je skvelým spracovaním skutočného príbehu Céline Dion do dvoch hodín emócií a informácií o hviezde. Scenáristi naplno nevyužili potenciál voľnej ruky nad príbehom, zato však priniesli šarmantný, charizmatický kúsok kinematografie, ktorý neurazí a spríjemní vám deň. Pokombinované žánre sa preskakujú v nacvičených formáciách a plynulo nás nesú záživným dejom o životných strastiach obyčajnej ženy a medzinárodnej superstar. Z týchto dôvodov dostáva film Hlas lásky hodnotenie 8/10.