Chip ‚n‘ Dale: Rescue Rangers RECENZIA – Rýchla rota sa po rokoch vracia na obrazovky (stále na malé obrazovky). Už od začiatku nám dávajú najavo, že nejde o reboot, ale o pokračovanie. Okrem Disney sa za neho postavili Akiva Schaffer a Andy Samberg, známi z SNL či komediálnej partie The Lonely Island. Druhý menovaný bol v origináli aj hlasom Dalea. Ako tento ich výstup dopadol?
Chip ‚n‘ Dale: Rescue Rangers RECENZIA
Ústredné postavičky tu fungujú ako obyvatelia fiktívneho sveta, kde pri sebe existujú ľudia a animovaná tvorba. Známy seriál z prelomu 80. a 90. rokov teda bola pre ústrednú dvojicu práca a ich obľúbeným projektom. Ale došlo pri ňom k sledovaniu vlastných záujmov a prerušeniu dlhotrvajúceho priateľstva.
Dale podstúpil CGI operáciu a Chip (John Mulaney) sa živí ako predajca poistenia. Už len tu vidíme krásny kontrast medzi dvomi rozličnými štýlmi animácie. Tých sa tu prelína niekoľko a dokážu nás udržať pri obrazovke. Nepôsobia rušivo a takáto kombinácia je viac ako potešujúcou. Je to to najbližšie, čo dokážeme dostať k pokračovaniu Králika Rogera (ktorý je tiež súčasťou!).
Monty má problémy, Rýchla rota je späť!
Dej je pomerne jednoduchý – Monterey Jack sa zaplietol s nesprávnymi ľuďmi (teda rozličnými postavičkami) a po jeho únose sa musí dať ústredná dvojica opäť dohromady, aby ho našli a zachránili od nebezpečnej schémy. Tá zahŕňa jeho prerobenie a nakrúcanie vykrádačkových filmov.
Rozbehnú preto pátranie na vlastnú päsť, pretože polícia nemá stopy. A možno nechce mať… V systéme, kde nevedia komu veriť, budú dostávať pomoc od netradičných spojencov (len povedzme, že škaredý Sonic má zadosťučinenie!) aj starých známych. Škoda, že sme Gadgetky a Bzuča videli len tak málo. A že práve oni skončia spolu? To by nám nikdy nenapadlo!
Easter eggov a odkazov máme požehnane
Toto je práve jedna z najsilnejších stránok filmu. Cameo strieda cameo a easter eggov tu máte viac, ako by ste dokázali počítať. Pôsobí to rušivo, je to tam nasilu alebo na úkor iných vecí? Práveže vôbec nie! Je to šikovne podané a zapadne to pri každom jednom raze.
Pri viacerých štýloch animácie nemohlo prísť k tomu, aby nepodpichovali aj niektoré staršie. Vypichnutie „mŕtvych očí“ z Polárneho expresu či videohier z prelomu tisícročia bolo príjemným komickým prvkom, ktorý neomrzel ani po viacerých poznámkach. Vtipy sú niekedy veľmi vlastné danej komediálnej skupine a neraz prekvapia, ale nikdy neviete, kedy príde ďalší.
Na nostalgickú vlnu
Klasickou animáciou a vrátením starých známych postáv v nás vyvolajú úžasný pocit nostalgie. Opäť som sa cítil, ako keď som v šiestich rokoch sadal o siedmej ráno k telke, aby som videl Rýchlu rotu. A to je poriadny kúsok, ktorým sa tvorcom podaril, pretože kráčali po tenkom lade a pri troche neopatrnosti by to mohlo dopadnúť veľmi zle.
Ale dajú nám poznať, že ide o súčasné spracovanie. Vôbec nie v zlom slova zmysle. Je to meta- (a ako hovoria už teraz internetové vtipy „Toto je môj mnohovesmír šialenstva“), je to nabité odkazmi, je to poriadny fan-servis.
Priamočiary dej, kratšia stopáž prospela
Dej je pomerne priamočiary, ale kratšia stopáž (1 hodina 37 minút) aspoň netrpí, ako to v mnohých prípadoch dnes býva. Posolstvo o priateľstve, ktoré v ňom vidíme, už môže znieť značne otrepane a trochu tuctovo. Ale nie je to predsa na vnútornom dieťati vo mne, aby som to súdil.
Chip ‚n‘ Dale: Rescue Rangers teda rozhodne dokáže fungovať ako moderné pokračovanie klasiky z roku 1989. Vymysleli si príbeh, ktorým dokázali šikovne naviazať a pritom sa zbytočne netočiť v kruhu. Pridali do neho množstvo svojho a určite si treba pripomenúť – množstvo, ale naozaj veľké množstvo narážok, easter eggov a skrytých vtipov. Teším sa na opätovné pozretie a odhaľovanie všetkých. A samozrejme nám dokazujú aj, že ide o moderné spracovanie klasiky novou, mimoriadne chytľavou verziou pôvodnej úvodnej piesne. Od Post Malona.
Chip ‚n‘ Dale: Rescue Rangers RECENZIA – Zhrnutie
Stojí za to si ho aj pozrieť v origináli, aby človek pochytil hviezdne hlasy. Za všetky spomeniem len J. K. Simmonsa či Keegana-Micheala Keya, pričom prvý je rozpoznateľný okamžite, druhý už ťažšie. Menej celkového času bolo skôr výhodou ako by uškodilo, avšak sa tak nevyhla niekoľkým jednoznačným skratkám alebo klišé. Avšak poriadna nostalgická nálož s moderným nádychom si bez problémov zaslúži hodnotenie 7,5/10.
PS: Už sa tešíme na crossover s Rýchlo a zbesilo, aj Aunt-Mana