Internet považujeme za samozrejmosť. Vďaka nemu môžeme okamžite komunikovať hocikde a s kýmkoľvek na svete. Náš každodenný život je ním viac ovplyvnený, než si uvedomujete. Viete si predstaviť život bez prístupu na internet?
Ako je na tom internet dnes?
Ešte v roku 2000 ho využívalo celosvetovo len 6 % populácie. Dnes je to takmer 62 % a toto číslo stále rastie. Každým dňom totiž pribudne približne 500 000 nových používateľov. Typický globálny používateľ internetu na doma na ňom strávi až 7 hodín denne. Stal sa tak neoddeliteľnou súčasťou našich životov.
Niet sa čomu čudovať, že jeho celosvetové „vypnutie“ je pre niektorých lákavá predstava. Berieme ho už ako samozrejmosť a neuvedomujeme si, ako veľmi je súčasťou všetkých častí nášho života.
Nefungovali by sociálne siete
Viete si predstaviť svet bez Facebooku, Instagramu alebo TikToku? Na prvý pohľad to znie možno lákavo, no už sme si zvykli na pravidelný kontakt s rodinou a priateľmi. Ak by teda prišlo k takejto situácií, väčšina používateľov by začala využívať mobilnú sieť a telekomunikačné služby. Je dosť pravdepodobné, že by došlo preťaženiu a tým by došlo k výpadku aj týchto sietí.
Zaniklo by veľa pracovných miest
Vďaka prístupu na internet vzniklo viacero povolaní, ktoré sme si pred 20 rokmi ani nevedeli predstaviť. Všetci IT špecialisti, web developeri, marketéri orientujúci sa na digitálny priestor či dokonca bankári by prišli o prácu.
Nezískali by ste žiadne informácie
Zvykli sme si, že všetko vieme zistiť do pár sekúnd. Neviete, kedy vám ide ďalší spoj? Neviete si spomenúť na film, kde hral váš obľúbený herec? Prístup k informáciám by sa značne stažil a už by nebol taký rýchly. Spoliehali by sme sa už len na rádiá a noviny, no to by spôsobilo problém vydavateľom. Tí už totiž nie sú pripravení na takí nápor.
Žiadne platby kartou
Jeden z najväčších problémov by však boli nefungujúce bankomaty, platby kartou či internet banking. Znemožnil by sa takmer akýkoľvek predaj, iba v hotovosti. Spôsobilo by to obrovské rady ľudí pred pobočkami čakajúcich na výber svojich peňažných prostriedkov.
Všetky prevody a zúčtovania by sa však museli vykonávať ručne, to by čakanie ešte predĺžilo. S najväčšou pravdepodobnosťou by ste sa však ku svojim peniazom nedostali. Okrem toho by sa zastavila aj celosvetová burza.
Nastal by dopravný kolaps
Bez pripojenia na internet by pravdepodobne nefungovala časť semaforov. Vo väčších mestách by to viedlo k zlyhaniu dopravy, vznikali by obrovské kolóny a veľa dopravných nehôd. Takisto by ste sa nemohli spoľahnúť na GPS navigáciu, a tak by ste sa museli spoľahnúť len na vaše znalosti čítania máp a zmysel pre orientáciu.