štvrtok, 19 decembra, 2024
Reklama

Čo je to blockchain a ako táto technológia zmení svetovú ekonomiku?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

O kryptomenách sa veľa rozpráva. Zdá sa, že každý chce do debaty vojsť so svojím názorom a zdehonestovať názory iných. V skutočnosti však veľa z nás stále nerozumie tomu, ako vlastne fungujú, v čom sú ich výhody a nevýhody a k akej budúcnosti smerujeme. Poďme si to teda okrajovo prejsť tým, že si predstavíme, čo je to blockchainjedna z najdôležitejších technológií, ktorá dovoľuje bezpečné fungovanie kryptomien.

čo je to blockchain
Zdroj: hackernoon.com

Čo je to blockchain?

Nie každý je veľkým podporovateľom kryptomien. Dokonca aj prezident USA Donald J. Trump povedal, že „nie je fanúšikom kryptomien ako Bitcoin.“ Podľa všetkého ho znepokojuje aj Facebook Libra. Majú však odporcovia samotnej idey dôvod strachovať sa?

Reklama

Súčasná hodnota Bitcoinu na TOMTO ODKAZE

Reklama

Mysteriózny strach z hodnoty kryptomien je opodstatnený a podložený viacerými tvrdeniami ekonomických analytikov. Napríklad Anthony Pompliano vraví, že „Bitcoin do roku 2021 prekoná $100 000.“ Na opačnej strane stojí zasa taký Phillip Christenson, ktorému sa idea síce páči, no „do Bitcoinu by nikdy neinvestoval.“ Vyzerá to teda tak, že na odpovedi sa nikdy nezhodneme.

bitcoin
Zdroj: bitcoin.com.au

Tu vstupuje bezpečnosť

Zatiaľ čo otázka padajúcej a rastúcej hodnoty kryptomien trápi každého ekonóma, bezpečnosť, resp. technológia, ktorá ju zaručuje, je, ironicky, jednoduchšia.

Reklama

Blockchain je technológia, ktorá stojí za fungovaním kryptomeny Bitcoin (a mnoho ďalších). V jednej poučke sa dá opísať takto:

Reklama

Databáza finančných transakcií, ktorá je uložená na viacerých počítačoch. Táto databáza sa neustále zväčšuje tým, že sa k nej pridávajú záznamy nových transakcií – block– čím vzniká verejná reťaz – chain – dát.“

čo je to blockchain
Zdroj: joc.com

Počiatok, súčasnosť a budúcnosť blockchain

Bitcoin vznikol s myšlienkou človeka, ktorému sa nepáčilo, že sa všetci spoliehame na banky. Pri kúpe produktu, digitálnej platbe či akejkoľvek výmene peňazí totižto veríme bankám, že z nášho účtu odoberú sumu, akú majú, a o transakcii vytvoria pravdivý záznam, ktorý nikdy nestratia. Čo ak by však existoval iný spôsob – spôsob, ako sledovanie transakcií nenechať na súkromný sektor, ale na verejnú sieť počítačov?

Takto sa zrodil samotný blockchain. A hľa, funguje! V sieti je totižto zapojené také veľké množstvo počítačov, ktoré zdieľajú tú istú prepojenú databázu, že sa navzájom môžu kontrolovať (spoločnými výpočtami kryptografických hádaniek). Nikto tak nemôže vytvoriť falošný záznam o transakcii – sieť by v tej chvíli okamžite zistila, že nejaký blok nesedí so zdieľanou databázou.

V budúcnosti je možné, že blockchain bude dominantným spôsobom, ktorý zabezpečí jednotné sledovanie rôznych dát. Použiť sa dá na prakticky čokoľvek. Technológia pritom zaručuje, že niečo ako podvod sa pod jej štítom nemôže stať.

Reklama

Reklama

V akomkoľvek prípade, kedy veríme súkromnej spoločnosti, že bude pravdivo zbierať dáta, je bezpečnejšou variantou blockchain. Je len otázkou času, kedy sa začne objavovať aj v iných sférach. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Pokiaľ sa vám takéto články páčia, môžete nás podporiť sledovaním na našom Instagrame. Medzičasom nám taktiež napíšte komentár o tom, či podporujete nástup kryptomien, alebo zastávate klasické meny.

Zdroj: bbc.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama