nedeľa, 17 novembra, 2024
Reklama

DeepFake videá nás zároveň bavia, ale aj desia. Prečo?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Čo je to DeepFake?

Čo je to DeepFake? Odborne sa o DF hovorí ako o technike pre syntézu ľudských obrazov pomocou umelej inteligencie. Tá dokáže skombinovať dve existujúce videá do jedného obrázku/videa. A čo spraví ľudstvo ako prvé s touto technológiou?

Čo je to DeepFake
Zdroj: digitaltrends.com

DeepFake p-čko

Ľudstvo začalo hneď zneužívať túto aplikáciu hlavne pre srandu, zlomyseľnosť a škodoradosť. Na obrázku vyššie je scéna z Terminátora 2, v ktorom hral Arnold Schwarzenegger, nie Sylvester Stallone. Nikto si to skoro nevšimne…

Reklama

Tieto obrázky sú skoro dokonalé. Čo je oveľa desivejšie, sú až videá. S tými sa roztrhlo vrece hlavne na chúlostivých kanáloch, kde sa začali objavovať videá s celebritami. Boli také dokonalé, že tomu často krát uverili aj samotné herečky. Žiaľ, tieto videá sem nedám, ale verím, že ujo Google vám s radosťou poradí. Dáme si radšej trailer na Terminátora 2 s rozdielnym hercom v hlavnej úlohe.

Reklama

DeepFake sranda

Nie vždy sa jedná o srandu, vždy je na druhej strane nejaká obeť. Aby ste vedeli, o čom hovorím, dám vám sem najväčšiu obeť – Nicolasa Cagea. Toho sa snažili pomocou DF appky dostať do úplne každého filmu na svete. Tieto videá sú viac ako rok staré, takže nejde o potenciálny vrchol súčasnej tvorby.

DeepFake ako hrozba

Niektoré webové stránky, ako napríklad Twitter a Gfycat, oznámili, že odstránia DF obsah a zablokujú používateľov, ktorí ho tam pridajú.

Reklama
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

V septembri 2018 spoločnosť Google pridala na svoj ban list (zoznam obsahu, ktorý blokuje) nedobrovoľné syntetické snímky, čo každému umožnilo požiadať o blok výsledkov, zobrazujúci ich falošné akty/obrázky/videá.

Reklama

A od minulého roka pocítili hrozbu DF aj politici…

vladimir putin deepfake
Zdroj: giphy.com

Určite si viete predstaviť, čo spraví falošné vyhlásenie politika. Staršia a tá najmladšia generácia stále verí tomu, čo je v TV alebo na internete. Je až príliš jednoduché manipulovať nimi. Takto vzniklo množstvo káuz a škandálov…

Nakoniec si vás otestujem!

V tomto videu nakrútil náhodný fanúšik Keanu Reevesa, ako zabránil vykradnutiu obchodu. Je to podľa vás fake alebo realita?

Reklama

Všetko si radšej na internete preverte. Vyhľadajte aspoň tri podobné zdroje. A dávajte si pozor na komentovanie takýchto príspevkov.

Článok nám na zverejnenie poskytol Jozef Jurovec. Ďakujeme!

Zdroj: digitaltrends.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama