Každý filmový fanúšik vám potvrdí, že nie je kino ako kino. Napríklad kvalita obrazu, zvuku či sedenia môže výrazne ovplyvniť váš zážitok z daného filmu. Zároveň je ale dobré, že aj v dnešnej dobe máme stále k dispozícií napríklad artové kiná a mnoho komerčných alternatív. Dá sa teda tvrdiť, že každý si určite nájde to správne pre seba, ktoré mu vyhovuje najviac.
Ak sa ale pýtate, aké je vôbec najlepšie kino na svete, akú odpoveď dostanete? Nehľadiac na subjektívny názor, kde môžu diváci zažiť najlepší zážitok z pozerania filmu? Nemusíte sa ani tak veľmi vyznať v technológiách, stačí totižto len počúvať názory ostatných, aby ste zistili, že odpoveďou sú kinosály IMAX.
Čo je to IMAX?
Keď vojdete do IMAX kina, okamžite si všimnete rozdiel oproti normálnym sálam. Formát je jednoducho rozoznateľne väčší a plátno je gigantické. Štandardné IMAX kiná majú obrovské obdĺžnikové plátno. Typicky má na výšku 16 metrov, na šírku 22 metrov. Ich limit je však často pokúšaný, keďže najväčšie IMAX plátno, ktoré sa nachádza v Sydney, má rozmery 29,5 x 35,7 metrov! Predstavte si, že stojíte pred zhruba 10-poschodovým panelákom. Asi tak vysoké je IMAX plátno v Sydney.
Veľkosť je však len začiatkom. Systém kín IMAX sa oproti normálnym môže chváliť aj kvalitou, ktorá je ešte komplikovanejšia a detailnejšia. Určite je taktiež dôležité podotknúť, že existujú rôzne typy projektorov – každý so svojimi výhodami aj nevýhodami.
Špičkové projektory
Analógové IMAX projektory fungujú na starom princípe premietania filmov – akurát s hyper-modernými technológiami. Fyzický IMAX film, ktorý je vedený pred výkonnou žiarovkou a za zväčšovacou optikou, vyčnieva formátom 15/70. Aby som nezachádzal do detailov a nekomplikoval to, znamená to, že je asi 10-krát väčší ako štandardný 35-milimetrový film. Super-výkonný projektor je vyšší ako priemerný muž a váži takmer 2 tony. Zdanlivá kvalita pre oko je pri týchto projektoroch 12K.
Digitálne IMAX projektory predstavené v roku 2008 dokázali, že unikátny filmový zážitok si užije viac ľudí na svete. Systém funguje s dvoma 2K projektormi, ktoré dokážu ponúknuť čisté 2D a 3D. Dva obrazy sa pri 2D premietaní prekrývajú tak, aby priniesli zdanlivú kvalitu 3K. Pri 3D premietaniach každý z projektorov vytvára konkrétne obraz pre jedno z našich očí.
Laserové IMAX projektory sa začali inštalovať v roku 2014. Jeden dokonca máme aj v Bratislave. Oproti digitálnym ich tvorí duálny 4K systém, ktorý ako zdroj svetla využíva laser. Pri premietaní dosiahne až 60 obrázkov za sekundu s väčšou svetlosťou, lepším kontrastom atď. V mnohom funguje podobne ako digitálne IMAX projektory, no zdanlivá kvalita presahuje 4K.
Film nepozeráme, ale sme jeho súčasťou
Celý ošiaľ za IMAXom sa dá pričiniť tejto fráze. Sály s obrovským zahnutým plátnom sú tmavé a fungujú tak, aby diváka vtiahli do filmu. Pri tom je okrem obrazu dôležitý aj zvuk, v ktorom IMAX tiež nezaostáva.
IMAX sály majú väčšinou 6-kanálový audio systém. Tvoria ho 4 reproduktory na strope, 7 reproduktorov pred a za divákom a 2 subwoofery. Normálne kiná však čoraz častejšie prichádzajú so systémom Dolby Atmos, ktorého limit je až 64 reproduktorov okolo diváka. To ponúka lepší zážitok oproti IMAXu, aj keď mnohí budú nesúhlasiť. IMAX však aj napriek tomu vyniká výkonnými a hlasnými reproduktormi, ktorých je síce menej, no nemajú problém doslova roztriasť celú sálu.
Zhrnutie a nevýhody
Aký má tento reťazec čísel a pojmov záver? Je to jednoduché: IMAX je v mnohom najlepší, no určite nie je pre každého. Mnohí preferujú malé kiná, kedy sú spolu v sále iba s niekoľkými ďalšími divákmi. Pri IMAX predstavení sa v sále zíde hravo aj cez 200 ľudí. Kvôli špičkovým technológiám je taktiež oproti normálnym kinám veľmi drahý – zhruba dvojnásobne. Veľmi pochybujem, že typická slovenská rodina dá za kino 50€. Pre nich to rozhodne nie je. IMAX je jednoducho pre tých divákov, ktorých filmy nielen bavia, ale aj inšpirujú.
Myslíte si, že je rozdiel medzi IMAXom a normálnymi kinami až tak veľký? Sedeli ste už pred podobným plátnom? Vaše postrehy a názory nám zanechajte v komentároch!
Zdroj: wikipedia.org