Na film Collateral Beauty som dopredu videl iba jeden trailer. Pochopiteľne som teda kvôli hviezdnemu obsadeniu mal veľké očakávania, no film ma brutálne sklamal. Okrem hereckých výkonov nemá film čo ponúknuť. Keď som vchádzal do kina, myslel som si, že uvidím jeden z najlepších filmov roka. Och, ako som sa len moc mýlil. Miesto toho som si pozrel jeden z najhorších filmov roka.
Collateral Beauty recenzia
Film je režírovaný Davidom Frankelom a vypráva príbeh muža, ktorý sa stretne s láskou, časom a smrťou. „Prahneme po láske, chceli by sme viac času a bojíme sa smrti.“ Znie to zaujímavo, že? To som si hovoril aj ja. Lenže spôsob, akým sa celý príbeh začne vyvíjať, a ešte absurdnejšie vyvrcholenie je na zaplakanie.
Katastrofa. Film znehodnocuje smútok a učí nás, aby sme v smrti svojho 6 ročného dieťaťa hľadali skrytú krásu. „Však už mu nemusím platiť výšku aspoň.“ Film sa tvári, že bezpodmienečne ilegálne činy troch hlavných postáv sú pre dobro svojho kamaráta a nakoniec za svoje blbosti ani nebudú zodpovedať. S dĺžkou 1h 37min zostal film nedokončený, no na plátne už boli titulky.
Ďalšia z mnoha vecí, čo ma sklamala bol fakt, že Will Smith viac menej ani nebol hlavnou postavou. Bol objektom, okolo ktorého sa celý príbeh filmu točil. On dostal iba bočnú mini-story. Tak sme teda ostali na pospas trom hrozným ľuďom, ktorí nikdy nepikajú za svoje jednanie a ani im to nemáme mať za zlé, lebo sa im máme podobať.
Herecké obsadenie
Najväčším menom a postavou je samozrejme Will Smith. Problém Willa bol ten, že smútok svojej postavy zahral až príliš dobre na to, aby sme neboli na jeho strane. A to sme pôvodne mali súcitiť s postavami Edwarda Nortona, Kate Winslet a Michaela Peña. Ako teda film vysvetľuje pojem smútok a čo chce, aby sme si mysleli, že znamená byť smutný?
Smútenie je v tomto zvrhnutom vesmíre synonymum s budovaním epického domina, iba aby ste odišli a nepozerali sa po tom, čo zhodíte prvý dielik. Svoje dni trávite v psích parkoch a noci v apartmáne bez svetiel, telefónu alebo internetu a iba hráte súťaž, kto si skôr žmurkne so stenou. Nerozprávate sa s kamarátmi a nepracujete, aj keď na vás závisia stovky ľudí. Nakoniec sa ale dočkáme plot twistu (alebo boli dva?), po ktorom nakoniec nebudete vedieť, či je Willova postava naozaj šialená. Film sa snaží byť emocionálne manipulatívny iba pre to, aby v kine vyronil slzy pár ľuďom.
Mne už bolo povedané, že postrádam emocionálnu inteligenciu. Čo ale nechápem je, že žiadny z hercov sa nepozastavil nad morálnosťou scenára a myslel si, že je všetko fajn.
Nejaké tie pozitíva
Povedzme, že je film jediný na svete, tak v ňom musíme nájsť nejaké dobré veci. Asi tým najväčším svetlým miestom filmu je ironicky Will Smith. Ak som správne počítal, tak 20 sekúnd, kedy Willova postava plakala, bol najemotívnejší moment filmu. Nie pre to, že to bolo skvelé zakončenie jeho side-story. Za mierne zvlhnutie očí ďakujem iba a len Willovi a jeho hereckému výkonu.
Čo ešte bolo fajn bol občasný humor, ktorý sa mi ale páčil. Nebol trápny a nasilu, bol prirodzený a reálny. Tak takéto prídavné mená sa ku ostatným veličinám filmu priradiť určite nedajú.
Zhrnutie
Musím uznať, že film je veľmi špecifický kúsok kinematografie, ktorý si určite nájde aj svojich priaznivcov. Drámu ťahá scéna kde svoje slzy vyronil Will Smith a celkom dobrý humor. Domino je tiež fajn.