Ako ste určite nemohli prehliadnuť, uplynulý víkend sme strávili na Orange MSR v e-sportoch 2018 v Bratislave. Program bohatý na zábavy zaručil, že táto komunitná akcia opäť nesklamala. Ako tomu už však pri podobných podujatiach býva, vôbec tou najlepšou časťou sú samotní ľudia, ktorí sa tam objavia.
Okrem toho, že sme sa stretli aj s mnohými z vás, sme si so sebou na horúce sedadlo vzali dve obľúbené osobnosti. Jednou z nich bola obľúbená cosplayerka Henrieta Aponyiová. Dnes zverejňujeme náš druhý rozhovor, tentokrát s Petrom Žaludom, ktorého poznáte pod menom CzechCloud. Šampión sveta v Hearthstone za rok 2017 prišiel z Česka a porozprával nám o svojej kariére, minulosti a budúcnosti alebo o tom, či e-sporty patria na Olympiádu. Čo presne nám prezradil?
Petr Žalud aka CzechCloud ROZHOVOR
Zo začiatku by sme boli radi, keby si sa našim čitateľom predstavil a povedal, čomu sa vlastne venuješ a čo robíš.
Tak ja som CzechCloud, poznáte ma tiež asi ako Petra Žaluda. Za celý život som robil strašne veľa vecí, ale tá, pre ktorú som najznámejší, je asi to, že som tak nejak čiastočne prekopol Hearthstone v Česku a na Slovensku. Doteraz sa tomu venujem s tým, že som na konci minulého roka skončil s prácou a teraz sa full-time venujem streamu.
Zaujímalo by nás, ako si sa vlastne dostal k profesionálnemu hraniu (Hearthstone)?
Naposledy som oslavoval tridsiate narodeniny a kartovým hrám sa venujem už 24 rokov. Teda od útleho veku. Za celý život som ale prešiel všelijakými inými hrami, do toho som hral napríklad aj celkom dobre hral Dotu a tak pod. Vždy som ale nejak zakotvil u tých kartových hrách. Celkom dosť som hral Magic: The Gathering či Yu-Gi-Oh!, potom som si dal pauzu a zariekol som sa, že už nikdy viac nebudem hrať karty. Takže neskôr som bol vyvedený z miery, keď som od jedného známeho dostal Beta kľúč do Hearthstone. Ten ma okamžite chytil.
Ja som sa kvôli Magicu poznal s jedným človekom, ktorý bol jedným z vtedajších vlastníkov organizácie eSuba (najväčší pro-gamingový tím v Česku), tak som mu zavolal a povedal: „Pozri, chcem vám robiť kapitána vašej novej Hearthstone sekcie.“ Proste som sa nikoho nepýtal. Tak som dostal kontakt na niekoho ďalšieho (kto je aktuálny majiteľ eSuby), s kým som si dobre pokecal a dohodli sme sa. Tento človek našťastie má vôľu skúšať nové veci a vďaka tomu vlastne vznikla moja profesionálna hráčska kariéra.
Stal som sa kapitánom toho tímu, nabral som tam členov, ktorých som poznal z iných kartových hier, a vydržal som tam celkom dlho. Od tej doby som sa od pro-gamingu snažil posúvať do komentátora/streamera/youtubera atď. To vyeskalovalo tím, že som minulý rok vyhral majstrovstvá sveta a teraz sa naplno venujem livestreamu a podobným veciam.
Skvelé! Môžeš nám niečo viac povedať o tvojom najväčšom úspechu, ktorý si práve spomenul (výhra 4-členného českého tímu na turnaji Hearthstone Global Games 2017)?
Považujem to za najväčší úspech v histórii česko-slovenského e-sportu. Titul majstrov sveta z vlaňajšieho Gamescomu je naozaj neuveriteľný. Česi boli vždy veľmoc v kartových hrách. Napríklad Stanislav Cifka, náš kapitán z Global Games 2017, vyhral aj pro-tour v Magic: The Gathering. Do toho sme mali aj celkom dobré umiestnenie v Yu-Gi-Oh! na majstrovstvách Európy atď. Takže my sme v tomto proste vždy boli najlepší a Česi sú taká hokej/kartová veľmoc. (s širokým úsmevom na tvári)
Keď si spomínal, že si si už vyskúšal profesionálne hranie, komentovanie, livestreamy a všetko možné, čo plánuješ do budúcna; čo myslíš, že ťa tak najbližšie chytí?
No, včera (5. októbra) som dostal výborný e-mail od TwitchTV, že som získal VIP partnerstvo, takže určite stream.
Gratulujeme!
Ďakujem! Verím tomu, že to je to, čo ja dokážem tej komunite dať najlepšie, a čo mi ide najlepšie. Proste viem zburcovať ľudí a povedať im, kde je nejaký event. Samozrejme s tým prichádza aj pravidelné streamovanie. Ono je totižto veľmi ľahké sa uzavrieť do seba a hrať dobre, ale ďalší „skill“ je skúsiť si zahrať pred 1000+ ľuďmi. To je úplne iný typ zručnosti, ktorú nie každý má. Mne to však, celkom úprimne, už nejak vôbec nevadí. Takže by som pri tom rád zostal.
Keby sa toto hranie mohlo posunúť niekam ďalej, aký máš názor na to, že by sa Hearthstone spolu s ostatnými hrami mohli dostať na Olympiádu?
Tak túto otázku som za posledné dva roky dostal už od štyroch rôznych médií a ja sa priznám, že už si nepamätám, ako som odpovedal. Na základe tejto otázky teda poviem niekoľko rôznych názorov. Tak za prvé: Olympiáda už existuje. Hovorí sa jej Intel Extreme Masters. Áno, je to obrandované pod nejakým sponzorom, ale aj normálna Olympiáda má svojich sponzorov. Ja osobne nevidím dôvod, prečo neprepojiť biznis so športom, keď sa to veľmi úspešne robí už od nejakého 19. storočia.
Zdroj: gmbox.ruDruhý pohľad na túto vec je teda dostať e-sport do mainstreamového povedomia ľudí, čo sa teraz konečne začína diať. Je to celkom rozporuplné, skúša to napríklad NBA, kde sú na to názory buď extrémne negatívne alebo extrémne pozitívne, podľa toho, kto to komentuje a rieši, či je to na sociálnych médiách alebo v televízii či niekde inde. Tu v Čechách sa to samozrejme skúša cez televíziu, takže napríklad Prima, konkrétne Prima Cool, do toho naplno ide, za čo som veľmi rád. Zároveň na tom, samozrejme, majú veľký podiel aj MČR + MSR.
Keď sa tu ale bavíme o tom, či by malo CSko byť vedľa Hokeja, tak za mňa na milión percent áno, ale nie v tejto podobe. Tam sa to jednoducho nemôže riešiť tak, ako je to teraz. Šport je veľmi regulovaná záležitosť akoby s jednou entitou, ktorá rieši pravidlá, nadnárodné ligy a potom samozrejme to ide ďalej a ďalej až k nejakým tretím ligám, ktoré sú tu lokálne. Skôr teda ide o to, že momentálne je v e-sportoch totálny bordel. Nie je tu nikde žiadna celistvá entita, ktorá by povedala: „E-sport má takéto úrovne turnajov, ktoré sú lokálne, národné, kontinentálne a potom celosvetové.“ Pretože si to každý robí a organizuje sám, ako si v tom chceme nájsť dajakú spojitosť?
Riot Games si robia LoLkové Worldsy, tiež majú ERL, ktoré sú na lokálnej úrovni. Tie u nás robí organizácia Hitpoint. Z ERL sa ide do Challenger series. Snáď to nehovorím nesprávne. Z Challengers series sa ide na LCS, zo Splitu sa ide do uzatvorených kvalifikácií na nejaké ďalšie eventy a potom sú konečne Worlds. No a o to ide. Napríklad u CS:GO nie sú žiadne Worlds, ale len Major, Major, Major… Dota, tá to má zasa úplne inak, u nej sú Majory do TI.
Zdroj: youtube.comNo a Hearthstone, tak ten je úplne ešte niekde inde. Tam máme HCT Qualifiers, do ktorých sa kvalifikujete ako z ladderu, tak aj z ich oficiálnych turnajov. Tí ľudia postupujú na šampionáty a zo šampionátov putujú na Worlds. Keď sa na tie rôzne hry teda pozriete, ako by ste to chceli dať na Olympiádu? To je úplný bordel.
Jediné, čo sa reálne dá spraviť, je zorganizovať showmatch, podľa nejakého objektívneho hľadiska pozvať 8 najlepších tímov a povedať: „Toto je showmatch, nehrá sa o žiadne peniaze a každý reprezentuje svoju krajinu“. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď toto viete, tak sa snažíte. Hrať za svoju krajinu je najväčšia česť. Ja si teda myslím, že toto by mohla byť cesta. Musí to ale prekopnúť niekto, kto sa odhodlá, a bude to robiť postupne, pretože v tom teraz proste nie je zhoda.
Ja napríklad ani dnes nie som zhodnutý v tom, že e-sporty sú vo všetkom dobré. Zasa sa tu bavíme ako o všetkom možnom, ale napríklad spôsob, akým je na globálnej úrovni vedený futbal, je niečo úplne strašné. FIFA je organizácia, ktorá tu proste chce iba zhrabnúť peniaze. A neviem teda, ako funguje NHL, to je úplne iná téma, ale ja by som napríklad nechcel, aby sa tu CSko porovnávalo, teda bojovalo s FIFOU. To asi nechce nikto.
Takže toto je to, teraz už vám tu rozprávam 10 minút, že? Ale ide o otázku, na ktorú nemám odpoveď. Neodpoviem vám na to teda áno alebo nie, ale viem, že by mal prebehnúť nejaký vývoj, malo by sa to skúsiť, a nielen raz, ale viackrát, a nebrať do úvahy normálnu odozvu. Ja verím tomu, že sa tú nájde úplne rovnaký počet haterov, ktorým sa nepáči, že je na Olympiáde nejaký „análny šport“ ako je napríklad Biatlon, ako tých, ktorí budú hatovať, že tam bude nejaké CSko. A to naschvál zmieňujem CSko, pretože aktuálne nepoznám hru, ktorá má väčšiu komunitu so skillcapom.
Super, ďakujeme za úžasnú odpoveď! Nebudeme ťa teda už viac zdržiavať, ale ešte sa chceme opýtať: keby si si mal okrem Hearthstone vybrať jednu main hru, ktorá by to bola?
Môj čas je poväčšine venovaný mojim divákom, takže môj názor o tom až tak veľmi nerozhoduje. Aktuálne ale všetci čakáme na launch Artifactu. Ja verím, že Artifact by mal zachrániť kartové hry v tom, že by to mala byť celkom dobrá konkurencia pre Hearthstone. Je otázkou, ako to vezme casual scéna, pro-gamingová scéna, streameri a konieckoncov, ako to vezme náš obľúbený Valve, ktorý, ako vieme, všetko robí dobre. Takže pri tejto hre sa uvidí, čo ďalej. [Artifact od Valve má vyjsť 28. novembra tohto roku.]
Inak mám veľkú kopu obľúbených hier, ktoré občas hrám, ako napríklad Dark Souls. Potom to tiež je aj WoWko, ale to je hra „ups and downs“, čiže občas je to naozaj super, a potom je to zas veľmi zlé. Aktuálne teda nemám nič iné okrem Artifactu, na ktorý sa extrémne teším. Ja verím, že moja budúcnosť je ideálne v kartových hrách.
Super, my ti veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a skvelé výroky. Chcel by sa nám a našim čitateľom ešte v krátkosti niečo odkázať?
Pokiaľ sa s mojimi názormi stotožňujete alebo nie, tak sa pozrite na môj stream a môžeme diskutovať ďalej!
Rozhovor sme nahrali 6. októbra na Orange MSR v e-sportoch 2018 v bratislavskej Refinery Gallery. Názory Petra Žaluda boli verne parafrázované z Češtiny do slovenského textu. Viac o hráčovi CzechCloud nájdete na jeho oficiálnom Facebooku, YouTube, Twitteri a TwitchTV.